Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym blisko wiek temu, bo w 1947 roku. Test ten pozwala wykryć różne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie siatkówki i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Sprawdź, na czym polega test Amslera, zanim odwiedzisz lekarza okulistę.

Na czym polega test Amslera? Zbadaj swój wzrok

Pomysłodawcą testu był szwajcarski profesor okulistyki Marc Amsler, od którego nazwiska metoda ta wzięła nazwę. Jesteś ciekawy, jak wykonać test Amslera?

Do przeprowadzenia testu potrzebna jest specjalna siatka Amslera w formie niewielkiego kwadratu o boku 10 × 10 cm. Badanie wykonywane jest podczas wizyt okulistycznych i optometrycznych.  Test jest wykorzystywany, jako badanie przesiewowe i często Pacjenci otrzymują kartkę z testem również do domu.

Metoda ta polega na obserwowaniu punktu znajdującego się w centrum siatki z odległości około 30-40 cm od oczu. W trakcie testu musisz zasłonić jedno oko. Jeżeli zauważysz, że proste linie wokół centralnego punktu diagnostycznego się wyginają, część linii przestaje być widoczna lub kwadraciki sprawiają wrażenie większych niż przed rozpoczęciem badania, świadczy to o zaburzeniach widzenia. Wiedz, że badanie przeprowadza się osobno dla jednego i drugiego oka. Ważne, aby podczas testu być wypoczętym i skupionym.

Test Amslera – co wykrywa? Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)

Zaburzone postrzeganie siatki może być oznaką wielu schorzeń. Test Amslera to badanie okulistyczne, które pozwala na wykrycie m.in.: 

  • chorób plamki żółtej,
  • zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), 

Należy dodać, że test to znana od lat metoda diagnostyczna, która nie powoduje żadnych działań niepożądanych. Nie istnieją też przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. 

Siatka Amslera − wyniki badania

Wyniki badania są natychmiastowe. Nieprawidłowości obrazu typu: mroczki, zaciemnienia, falowanie, zakrzywienie linii, wrażenie powiększonych/pomniejszonych kwadracików często są objawem zaburzeń pola widzenia i mogą sygnalizować obecność zmian zwyrodnieniowych lub obrzękowych w plamce żółtej. Nieprawidłowe wyniki testu Amslera są wskazaniem do wykonania badania wzroku w lampie szczelinowej i badania ciśnienia wewnątrzgałkowego. 

FAQ

Jednym z pierwszych objawów AMD jest niewyraźne widzenie z bliska, falowanie linii i ciemna plama w centrum pola widzenia. Brzmi znajomo? Jeżeli podejrzewasz tę chorobę oczu i chcesz poddać się pełnej diagnostyce, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra.

Badanie OCT (optyczna koherentna tomografia dna oka) to metoda badania wzroku, która umożliwia szczegółową analizę struktur oka w warstwach. Chcesz zbadać wzrok? Nasi specjaliści wykonają potrzebne badania diagnostyczne.

W postawieniu diagnozy choroby siatkówki – AMD może pomóc: tomografia oka (OCT), angiografia fluoresceinowa, angiografia indocyjaninowa. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem okulistą.

Źródła:

https: //www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68603,test-amslera [dostęp: 19.03.2024 r.]

więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...

X
Odbierz