Jak dbać o oczy latem?

Lato za pasem, a Ty myślami jesteś już na upragnionym urlopie? Pamiętaj, by podczas wakacyjnego wypoczynku oraz w piękne, słoneczne dni odpowiednio zatroszczyć się o swoje oczy. Jak o nie dbać? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść podpowiedzi.

Jak dbać o oczy: noś okulary przeciwsłoneczne

Przed Tobą krótki, weekendowy wypad za miasto? A może już pakujesz walizki, by wyruszyć na długo wyczekiwany wypoczynek? Pamiętaj, by do walizki lub plecaka koniecznie spakować okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą Ci się zarówno podczas wakacyjnych wojaży, jak i na co dzień – w mieście. Z jednej strony będą świetnym dodatkiem do Twoich stylizacji, z drugiej zapewnią odpowiednią ochronę oczu, zabezpieczając je przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Jak zadbać o wzrok nad wodą?  

Jeśli wybierasz się nad wodę, poza okularami przeciwsłonecznymi zabierz ze sobą okulary do pływania. Zabezpieczysz w ten sposób oczy przed solą morską, chlorem w basenie czy zabrudzeniami, które mogą unosić się w wodzie np. podczas wypoczynku nad jeziorem.

Szczególnie wskazane jest noszenie okularów, gdy wypoczywasz nad wodą – słońce odbijające się od jej tafli działa na oczy z dużą intensywnością, co może doprowadzić do ich nadwrażliwości, zaczerwienienia, pieczenia czy niekomfortowego uczucia suchości. Możesz jednak tego uniknąć na dwa sposoby:

  1. nie wychodź na zewnątrz w godzinach najsilniejszego działania słońca, czyli między 11 a 15;
  2. jeśli musisz lub chcesz cieszyć się piękną pogodą w godzinach południowych, zawsze noś okulary przeciwsłoneczne.

Aby mieć pewność, że okulary dobrze spełnią swoją funkcję, wybierz model z pewnego źródła (np. z salonu optycznego) – zyskasz pewność, że mają odpowiednie filtry, które skutecznie ochronią oczy przed szkodliwymi promieniami.  

Jak zadbać o wzrok – uczucie suchości

Zdarza Ci się latem lub zimą (zwłaszcza, gdy przebywasz w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach) nieprzyjemne uczucie suchych oczu? Warto zadbać o ich nawilżenie. Sięgaj więc po nawilżające krople do oczu bez konserwantów, które działają niczym naturalne łzy, łagodząc podrażnienia, zaczerwienienie i przynosząc przyjemne uczucie ulgi. Doraźnie możesz też sięgnąć po sól fizjologiczną.

Nie zapomnij także o skórze wokół oczu – jest nie tylko bardzo cienka, ale też wrażliwa na czynniki zewnętrzne, dlatego koniecznie przed każdą kąpielą słoneczną czy wyjściem na zewnątrz dbaj o to, aby była nawilżona i chroniona przed słońcem, dzięki czemu unikniesz oparzeń.

Jak przemywać oko solą fizjologiczną?

Pyłek, niewielki owad czy ziarnko piasku w oku – latem, podczas szalonych wakacyjnych wojaży nie sposób uniknąć tego typu wypadków. W takiej sytuacji możesz wykorzystać sól fizjologiczną, która jest bezpieczna dla oczu, ale sprawdza się też np. do przemywania skóry czy robienia inhalacji i nebulizacji. Sól fizjologiczną możesz bez obaw wykorzystywać do przemywania oczu, przepłukiwania czy zakraplania ich, gdy poczujesz nieprzyjemne uczucie suchości.

Jak przemywać oko solą fizjologiczną? Nie jest to nic trudnego. Zacznij od umycia rąk – to bardzo ważne, by uniknąć bakterii czy chorobotwórczych drobnoustrojów, które mogłyby dostać się do Twoich oczu. Następnie otwórz fiolkę z solą, odchyl głowę do tyłu, palcem wskazującym wolnej ręki odchyl dolną powiekę, by powstała „kieszonka” i wyciśnij zawartość fiolki bezpośrednio do każdego oka. Ilość soli dobierz zgodnie z potrzebami – aby nawilżyć oczy, wystarczy po 1-2 krople na oko. Aby je przepłukać, wykorzystaj większą ilość. Co ważne, sól fizjologiczna jest sprzedawana w niewielkich ampułkach – koszt jednej to zwykle kilkadziesiąt groszy. Warto zatem mieć zawsze pod ręką kilka sztuk na wypadek, gdy piasek, woda lub inne zabrudzenia dostaną się do oczu i będzie trzeba je przepłukać.

Jak zadbać o wzrok latem – wyjdź na zewnątrz

Jesienna i zimowa aura sprzyjają wypoczynkowi w domu. Wieczorne seanse przed TV czy granie w gry online – wszystko to sprawia, że oczy nie mogą odpocząć, a niebieskie światło emitowane przez urządzenia dodatkowo niekorzystnie wpływa na ich kondycję.

Musisz pamiętać, że podczas przesiadywania przez długi czas przed ekranem komputera, oczy nie mrugają z normalną częstotliwością. Standardowo Twoje oko mruga około 12 razy na minutę, dzięki czemu jest nieustannie nawilżane. Podczas oglądania telewizji lub korzystania z laptopa, oczy mrugają rzadziej, przez co spada poziom ich nawilżenia. Staraj się więc robić częste przerwy od ekranu, pamiętaj o gimnastyce oczu (kieruj wzrok np. w najdalej oddalony punkt za oknem), postaw monitor bokiem do światła naturalnego i sięgaj po krople nawilżające. Latem postaraj się więc zredukować ilość czasu, jaką spędzasz przed różnego rodzaju ekranami. Po wyjściu z pracy, idź na spacer lub rower.

więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...