Heterochromia – dwukolorowe oczy. Skąd się bierze różnobarwność tęczówek?

16 maja 2025

Heterochromia oczu to zjawisko, które dotyka mniej, niż 1% populacji. To rzadka wada genetyczna, która poza nietypowym wyglądem tęczówek nie powoduje żadnych dolegliwości ani nie wpływa na jakość wzroku. Pacjenci nazywają to zjawisko potocznie mianem „dwukolorowych oczu”. Jakie są przyczyny i rodzaje heterochromii? Czy wielokolorowe oczy mogą być objawem innych chorób? 

Czym jest heterochromia i jakie są jej rodzaje?

 Heterochromia to inaczej różnobarwność tęczówki (łac. heterochromia iridis). Nie jest uznawana za chorobę, nie wpływa na zdrowie oczu i nie wymaga leczenia. To stan, w którym widoczne są różnice w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego oka lub różnym zabarwieniu tęczówki jednego oraz drugiego oka. Różnobarwność tęczówki wynika z różnic w rozkładzie i stężeniu melaniny (pigmentu w oku). Co ciekawe, oczy noworodków są zwykle ciemnoniebieskie, a „finalny” kolor tęczówki uwidacznia się zazwyczaj dopiero około 3. r. ż. – na skutek zmian w ilości melaniny w organizmie człowieka.

Jeśli chodzi rodzaje tej wady genetycznej, klasyfikacja przedstawia się następująco:

  • heterochromia całkowita (heterochromia iridum) – każde oko ma inną barwę (różne kolory),
  • heterochromia sektorowa, inaczej częściowa (heterochromia iridis) –  w jednej tęczówce występują obszary w różnych barwach,
  • heterochromia centralna – wewnętrzny pierścień tęczówki ma inną barwę, niż zewnętrzna część tęczówki.

Warto zaznaczyć, że osoby z heterochromią widzą tak samo jak osoby pozbawione tej cechy wrodzonej.

Przyczyny heterochromii – genetyka, choroby, urazy

Zmiany w pigmentacji tęczówki mogą mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej spotykanym typem jest wrodzona heterochromia spowodowana mutacjami genetycznymi lub urazami w okresie prenatalnym. Jednak znane są przypadki heterochromii nabytej w późniejszym wieku. Do zmiany w kolorze tęczówki oka mogą doprowadzić:

  • przebyte zabiegi okulistyczne,
  • urazy oka,
  • znamiona rozlane,
  • zapalenie błony naczyniowej,
  • krwawienie do wnętrza gałki ocznej,
  • schorzenia przebiegające z odkładaniem żelaza,
  • nowotwory tęczówki,
  • używanie kolorowych soczewek kontaktowych,
  • stosowanie leków przeciwjaskrowych (pod postacią kropli do oczu).

Heterochromia może towarzyszyć innym chorobom takim, jak np.:

  • neurofibromatoza,
  • bielactwo,
  • czerniak,
  • zespół Hornera,
  • zespół Parry’ego-Romberga,
  • zespół Blocha-Sulzbergera,
  • zespół Waardenburga.

Co jeszcze może wpływać na kolor tęczówki? Cukrzyca, uraz głowy i zapalenie tęczówki. W niektórych przypadkach heterochromia bywa jednym z objawów neuroblastomy (NBL).

Czy różnokolorowe oczy wpływają na widzenie?

Heterochromia nie ma wpływu na zdrowie. Można powiedzieć, że różnobarwność tęczówki to cecha urody, która upośledza ostrości widzenia ani funkcjonowania narządu wzroku. Oczywiście, w niektórych przypadkach, jeśli heterochromia jest skutkiem urazu oczu lub objawem innej choroby, może wiązać się z pewnymi zaburzeniami widzenia (jednak przyczyną jest tutaj choroba pierwotna).

Heterochromia u ludzi i zwierząt – ciekawostki

Różne kolory tęczówek występują także w świecie zwierząt. Jakie gatunki są dobrym przykładem? Heterochromia występuje np. u psów (najczęściej u rasy husky i owczarka australijskiego). Różne kolory oczu są spotykane także u kotów, jako efekt dziedzicznej wady wrodzonej (np. u rasy turecka angora, sfinksów, maine coonami oraz kotów syjamskich). Zarówno psy, jak i koty heterochromatyczne są bardzo pożądane, gdyż uchodzą za wyjątkowe i egzotyczne. Heterochromia oczu może dotyczyć też np. koni.

Kiedy warto skonsultować heterochromię z lekarzem?

Pamiętaj, że jeśli zmiany w kolorze tęczówki wystąpią nagle (w dorosłym wieku) lub są związane z różnymi problemami zdrowotnymi, zawsze warto skonsultować się z okulistą. Szczególnie niepokojące są symptomy takie jak:

  • ból oczu,
  • nagłe pogorszenie widzenia,
  • zmiana koloru oka po doznanym urazie,
  • widzenie podwójne,
  • opadanie powieki,
  • asymetria źrenic.

Specjalista może wykonać kompleksowe badanie wzroku, aby poznać przyczynę nieprawidłowości. Podczas wizyty może przeprowadzić badanie źrenic, test wzrokowy, widzenia obwodowego, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zarekomendować też tomografię oka.

FAQ

Zarówno dziedziczna, jak i nabyta heterochromia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jeśli zauważyłeś zmianę koloru tęczówki w jednym lub obu oczach i chcesz skorzystać z diagnostyki, umów się na wizytę w naszej klinice. Doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści przeprowadzą badania wzroku i w razie wskazań zaproponują optymalną metodę leczenia. Dysponujemy nowoczesnym i certyfikowanym sprzętem diagnostycznym.

Tak, może być dziedziczona jako wada genetyczna, mówimy wówczas o heterochromii wrodzonej. Dziedziczne mogą być także różne choroby oczu, takie jak jaskra, która ma charakter postępujący i musi być leczona. Pacjenci mają do wyboru terapię laserową, farmakologiczną lub chirurgiczną. Zbagatelizowanie tego schorzenia stwarza ryzyko całkowitej utraty wzroku. Jeśli chcesz skontrolować stan narządu wzroku i nie dopuścić do pogłębienia się patologicznych zmian, umów wizytę w naszej klinice okulistycznej. Wypełnij formularz online lub zadzwoń na infolinię.

Tak, heterochromia może zmieniać się na przestrzeni lat (szczególnie u małych dzieci – w okresie dojrzewania ciemniejszy pierścień wokół źrenicy przy heterochromii centralnej może stać się mniej wyraźny), jednak to bardzo rzadkie zjawisko.

Różnobarwne tęczówki mają gwiazdy Hollywood takie jak: Olivia Wilde, Benedict Cumberbatch, Mila Kunis, czy Jane Seymour. Dzięki dwukolorowości oczu można poczuć się wyjątkowo.

Źródła:

[dostęp: 20.04.2025 r.]
https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.13.1.34.
https://www.mp.pl/pediatria/praktyka-kliniczna/pediatria-ilustrowana/60535,pediatria-ilustrowana-18-miesieczny-chlopiec-zrozna-barwa-teczowek

więcej

dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska

Specjalistka okulistyki, Dyrektor Chirurgii Refrakcyjnej w Klinice Optegra, z którą nieprzerwanie związana jest od 1999 roku...
więcej

Wady wzroku – rodzaje. Jakie są najpopularniejsze wady wzroku?

29 czerwca 2025
Wady wzroku to jedno z najczęściej występujących schorzeń na świecie. Dotyczy ono zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz osób...
więcej

Na czym polega krótkowzroczność? Objawy, przyczyny i leczenie miopii

29 czerwca 2025
Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Szacuje się, że na całym świecie zmaga się z nią ponad...
więcej

Blefaroplastyka – korekta i plastyka powiek górnych i dolnych

29 czerwca 2025
Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Objawy zaćmy – jak rozpoznać?

29 czerwca 2025
Objawy zaćmy w większości przypadków pojawiają się u dojrzałych Pacjentów około 50. roku życia i zdarza się, iż są...
więcej

Laserowa korekcja wzroku – cena. Ile kosztuje ten zabieg okulistyczny? Poznaj nasz cennik

26 czerwca 2025
Zabieg laserowej korekcji wzroku poprzedzony odpowiednią diagnostyką to wysoce efektywny sposób na odzyskanie komfortu widzenia. Pacjenci, którzy poddają się...