16 maja 2025
Heterochromia oczu to zjawisko, które dotyka mniej, niż 1% populacji. To rzadka wada genetyczna, która poza nietypowym wyglądem tęczówek nie powoduje żadnych dolegliwości ani nie wpływa na jakość wzroku. Pacjenci nazywają to zjawisko potocznie mianem „dwukolorowych oczu”. Jakie są przyczyny i rodzaje heterochromii? Czy wielokolorowe oczy mogą być objawem innych chorób?
Heterochromia to inaczej różnobarwność tęczówki (łac. heterochromia iridis). Nie jest uznawana za chorobę, nie wpływa na zdrowie oczu i nie wymaga leczenia. To stan, w którym widoczne są różnice w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego oka lub różnym zabarwieniu tęczówki jednego oraz drugiego oka. Różnobarwność tęczówki wynika z różnic w rozkładzie i stężeniu melaniny (pigmentu w oku). Co ciekawe, oczy noworodków są zwykle ciemnoniebieskie, a „finalny” kolor tęczówki uwidacznia się zazwyczaj dopiero około 3. r. ż. – na skutek zmian w ilości melaniny w organizmie człowieka.
Jeśli chodzi rodzaje tej wady genetycznej, klasyfikacja przedstawia się następująco:
Warto zaznaczyć, że osoby z heterochromią widzą tak samo jak osoby pozbawione tej cechy wrodzonej.
Zmiany w pigmentacji tęczówki mogą mieć bardzo różne przyczyny. Najczęściej spotykanym typem jest wrodzona heterochromia spowodowana mutacjami genetycznymi lub urazami w okresie prenatalnym. Jednak znane są przypadki heterochromii nabytej w późniejszym wieku. Do zmiany w kolorze tęczówki oka mogą doprowadzić:
Heterochromia może towarzyszyć innym chorobom takim, jak np.:
Co jeszcze może wpływać na kolor tęczówki? Cukrzyca, uraz głowy i zapalenie tęczówki. W niektórych przypadkach heterochromia bywa jednym z objawów neuroblastomy (NBL).
Heterochromia nie ma wpływu na zdrowie. Można powiedzieć, że różnobarwność tęczówki to cecha urody, która upośledza ostrości widzenia ani funkcjonowania narządu wzroku. Oczywiście, w niektórych przypadkach, jeśli heterochromia jest skutkiem urazu oczu lub objawem innej choroby, może wiązać się z pewnymi zaburzeniami widzenia (jednak przyczyną jest tutaj choroba pierwotna).
Różne kolory tęczówek występują także w świecie zwierząt. Jakie gatunki są dobrym przykładem? Heterochromia występuje np. u psów (najczęściej u rasy husky i owczarka australijskiego). Różne kolory oczu są spotykane także u kotów, jako efekt dziedzicznej wady wrodzonej (np. u rasy turecka angora, sfinksów, maine coonami oraz kotów syjamskich). Zarówno psy, jak i koty heterochromatyczne są bardzo pożądane, gdyż uchodzą za wyjątkowe i egzotyczne. Heterochromia oczu może dotyczyć też np. koni.
Pamiętaj, że jeśli zmiany w kolorze tęczówki wystąpią nagle (w dorosłym wieku) lub są związane z różnymi problemami zdrowotnymi, zawsze warto skonsultować się z okulistą. Szczególnie niepokojące są symptomy takie jak:
Specjalista może wykonać kompleksowe badanie wzroku, aby poznać przyczynę nieprawidłowości. Podczas wizyty może przeprowadzić badanie źrenic, test wzrokowy, widzenia obwodowego, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zarekomendować też tomografię oka.
Zarówno dziedziczna, jak i nabyta heterochromia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jeśli zauważyłeś zmianę koloru tęczówki w jednym lub obu oczach i chcesz skorzystać z diagnostyki, umów się na wizytę w naszej klinice. Doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści przeprowadzą badania wzroku i w razie wskazań zaproponują optymalną metodę leczenia. Dysponujemy nowoczesnym i certyfikowanym sprzętem diagnostycznym.
Tak, może być dziedziczona jako wada genetyczna, mówimy wówczas o heterochromii wrodzonej. Dziedziczne mogą być także różne choroby oczu, takie jak jaskra, która ma charakter postępujący i musi być leczona. Pacjenci mają do wyboru terapię laserową, farmakologiczną lub chirurgiczną. Zbagatelizowanie tego schorzenia stwarza ryzyko całkowitej utraty wzroku. Jeśli chcesz skontrolować stan narządu wzroku i nie dopuścić do pogłębienia się patologicznych zmian, umów wizytę w naszej klinice okulistycznej. Wypełnij formularz online lub zadzwoń na infolinię.
Tak, heterochromia może zmieniać się na przestrzeni lat (szczególnie u małych dzieci – w okresie dojrzewania ciemniejszy pierścień wokół źrenicy przy heterochromii centralnej może stać się mniej wyraźny), jednak to bardzo rzadkie zjawisko.
Różnobarwne tęczówki mają gwiazdy Hollywood takie jak: Olivia Wilde, Benedict Cumberbatch, Mila Kunis, czy Jane Seymour. Dzięki dwukolorowości oczu można poczuć się wyjątkowo.
Źródła:
[dostęp: 20.04.2025 r.]
https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.13.1.34.
https://www.mp.pl/pediatria/praktyka-kliniczna/pediatria-ilustrowana/60535,pediatria-ilustrowana-18-miesieczny-chlopiec-zrozna-barwa-teczowek
Optegra