Hashimoto a wzrok – zespół suchego oka, wytrzeszcz. Zaburzenia wzroku przy chorobach tarczycy

Hashimoto to podstępna choroba tarczycy, która sprawia, że układ odpornościowy atakuje gruczoł tarczowy. 10 razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Wiele osób dotkniętych tym schorzeniem nie ma świadomości, iż przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy może dawać objawy oczne. Poznaj związek między chorobą autoimmunologiczną Hashimoto a wzrokiem i dowiedz się, kiedy warto odwiedzić lekarza okulistę oraz endokrynologa. Sprawdź, jak zniwelować dokuczliwe objawy oczne spowodowane zaburzeniami tarczycy!

Zaburzenia wzroku przy chorobach tarczycy – główne objawy oczne. Orbitopatia tarczycowa 

Zaburzenia wzroku występujące w chorobach tarczycy zwykle mają związek z nadczynnością gruczołu tarczowego. Jednak jak pokazuje praktyka lekarska, może to też dotyczyć Pacjentów z niedoczynnością tarczycy. 

W przebiegu nadczynności tarczycy dochodzi do zmian metabolizmu tkanek oczodołu, co możemy zaobserwować pod postacią zwiększenia ich objętości i wystąpienia tzw. orbitopatii tarczycowej (wytrzeszcz oczu). Jest to zespół objawów ocznych, które pojawiają się na skutek przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tkanek miękkich oczodołu – głównie w chorobie Gravesa-Basedowa, znacznie rzadziej w przebiegu Hashimoto. 

Jeśli u chorego występuje duży wytrzeszcz wraz z niedomykalnością szpary powiekowej, istnieje ryzyko wysychania rogówki i jej owrzodzenia. Co ciekawe w nielicznych przypadkach orbitopatia rozwija się również u Pacjentów bez klinicznych objawów zaburzeń czynności tarczycy. Poza charakterystycznym wytrzeszczem oczu u chorych może wystąpić: 

  • obrzęk spojówek,
  • obrzęk powiek,
  • ból gałki ocznej,
  • podwójne widzenie,
  • uczucie ciała obcego w oku,
  • światłowstręt,
  • obniżenie ostrości widzenia,
  • upośledzenie unoszenia i odwodzenia gałki ocznej.

U osób z nadczynnością tarczycy dość często pojawiają się zmiany w rejonie powiek (tj. retrakcja powiek z objawem Dalrymple’a, czyli nadmierne poszerzenie szpary ocznej) oraz objaw Graefego i Kochera.

Zaburzenia wzroku w przebiegu chorób tarczycy – czynniki ryzyka

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia orbitopatii w przebiegu chorób tarczycy? Jest to m.in.:

  • palenie papierosów – najważniejszy czynnik środowiskowy, który w znacznym stopniu wpływa na rozwój orbitopatii tarczycowej, dlatego chorzy z chGB powinni bezwzględnie odstawić tytoń;
  • wiek – zwiększoną częstość występowania orbitopatii obserwujemy u osób po 50. r.ż.;
  • płeć – pomimo iż chGB występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, to u Pacjentów płci męskiej ma o wiele cięższy przebieg;
  • przeciwciała przeciwko receptorowi TSH.

Choroba Hashimoto a wzrok – objawy oczne

Jaki jest związek między Hashimoto a wzrokiem? Zmniejszona produkcja hormonów tarczycy może powodować zaburzenia hormonalne, które z kolei mają niekorzystny wpływ na elastyczność rogówki. W konsekwencji część Pacjentów dotkniętych tą chorobą ma trudności w odczytywaniu drobnych szczegółów, doświadcza zaburzeń ostrości widzenia. 

Jeśli chodzi o inne powiązania między Hashimoto a wzrokiem, Pacjenci dość często mają problemy z ilością wydzielanego filmu łzowego, co sprawia, że zmagają się z zespołem suchego oka. Do charakterystycznych objawów ZSO zaliczamy: 

  • pieczenie oczu,
  • suchość oczu,
  • zaczerwienienie oczu,
  • uczucie ciała obcego,
  • wrażenie piasku pod powiekami,
  • szybsza męczliwość oczu,
  • obecność surowiczej wydzieliny,
  • pogorszenie widzenia.

Hashimoto a wzrok – jak leczyć objawy związane z narządem wzroku?

Większość zaburzeniami wzroku mija wraz z wdrożeniem leczenia choroby podstawowej, czyli np. niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Proces terapeutyczny obejmuje ścisłą współpracę między lekarzem endokrynologiem a okulistą. Zwykle Pacjent musi stosować odpowiednio dobrane leki, które pomagają w regulacji poziomu hormonów tarczycy.

Ulgę Pacjentowi zmagającemu się z ZSO mogą przynieść preparaty sztucznych łez i nawilżające maści oczne. U niektórych osób stosowane są doustnie kortykosteroidy. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie operacji odbarczenia oczodołu lub terapia laserowa. Bardzo ważne jest też dbanie o odpowiednie nawodnieniu organizmu i przestrzeganie zdrowej diety obfitującej w witaminy oraz składniki odżywcze, które pozwalają zadbać o kondycję oczu.

Pacjenci z chorobami tarczycy powinni również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza okulisty i endokrynologa.

FAQ

Przy chorobie Hashimoto Pacjenci nierzadko skarżą się na zaburzenia ostrości wzroku, suchość oczu i męczliwość wzroku. Jeśli masz problemy z tarczycą i podejrzewasz u siebie rozwój jednej z chorób oczu, zapraszamy do wizyty w naszej klinice.

Chora tarczyca może objawiać się m.in. pod postacią wytrzeszczu gałek ocznych. Orbitopatia tarczycowa to typowy objaw chorób tarczycy, które przebiegają z nadczynnością tego gruczołu. Jeśli chcesz poddać się badaniom diagnostycznym wzroku, nie zwlekaj i zarezerwuj termin konsultacji. Nasi doświadczeni specjaliści przeprowadzą odpowiednie badania.

Oczy mogą boleć w przebiegu choroby Hashimoto, choć należy zaznaczyć, że należy to raczej do rzadkości. Ból gałek ocznych częściej jest spowodowany zupełnie innymi schorzeniami, które rozwijają się niezależnie od przewlekłego limfocytowego zapalenia tarczycy. Jeśli chcesz skonsultować swój przypadek, zapraszamy do wizyty w naszej klinice Optegra.

Źródła: 

  • https://www.czytelniamedyczna.pl/6295,objawy-oczne-w-przebiegu-chorlb-tarczycy.html [13.12.2023 r.]
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyoczodolu/129133,orbitopatia-tarczycowa [13.12.2023 r.]
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...