Grupy zawodowe, w których wady wzroku są przeszkodą w podjęciu pracy

Wada wzroku może być przeciwskazaniem do pracy w wielu zawodach, zwłaszcza mundurowych. Nie tylko praca w wojsku czy policji obejmuje jednak wymagania związane ze wzrokiem. Sprawdź, kiedy wada wzroku może uniemożliwić Ci karierę w wymarzonym zawodzie. Z artykułu dowiesz się też, jak możesz rozwiązać ten problem.

Dopuszczalna wada wzroku a praca w policji – wymagania

Zdrowotne wymagania do pracy w policji określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa. Na podstawie zawartych w nim wytycznych dotyczących wzroku i wyniku badania komisja lekarska określa, czy kandydat może być przyjęty do służby.

Czy policjant może więc nosić okulary lub soczewki kontaktowe? Tak, ale dopuszczalna wada wzroku w policji wynosi ±4 dioptrie sferyczne (krótkowzroczność i nadwzroczność – inaczej dalekowzroczność) i 2 dioptrie cylindryczne (astygmatyzm). Korekcja za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych musi przy tym wyrównywać ostrość wzroku do 0,9-1,0 dla obu oczu. Dopuszczalne jest także nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw, o ile zachowane jest rozróżnianie barw podstawowych.

Oprócz pracy w policji wymagania te stosują się też między innymi do kandydatów na strażaków czy strażników granicznych. Co ciekawe przyszły funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej może mieć jednak ostrość wzroku poniżej 0,5 (przed korektą) tylko w jednym oku, podczas gdy w pozostałych służbach wymienionych w rozporządzeniu, w tym w policji – w obu. W każdym przypadku wymagana jest jednak korekcja, najlepiej soczewkami kontaktowymi.

Wada wzroku a praca w wojsku – wymagania

W przypadku pracy w wojsku wymagania zdrowotne, w tym dotyczące wzroku też są określone prawnie. Zawiera je Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.

Dla kandydatów na zawodowych żołnierzy dopuszczalna wada wzroku jest mniejsza niż w policji. Wynosi ±3 dioptrie sferyczne i 1 dioptrię cylindryczną. Ostrość wzroku każdego oka przed korekcją musi być z kolei na poziomie co najmniej 0,5.

Wymagania mogą być jednak wyższe w zależności od konkretnej formacji. Na przykład osoby z nawet mniejszą wadą wzroku mogą nie zostać przyjęte do służby w jednostkach specjalnych, desantowo-szturmowych czy jako snajperzy.

Wada wzroku a przeciwskazania do pracy – wybrane inne zawody

W jakich jeszcze zawodach wady wzroku mogą być przeszkodą w podjęciu pracy? Zwłaszcza w tych związanych z prowadzeniem pojazdów, takich jak na przykład:

  • Piloci zawodowi. Dopuszcza się tu okulary i soczewki kontaktowe, ale granica to -6 i +5 dioptrii sferycznych oraz 2 dioptrie cylindryczne.
  • Kierowcy zawodowi. Dla kategorii C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E dopuszczalna wada wzroku to ±8 dioptrii i obuoczna ostrość wzroku po korekcji nie mniejsza niż 0,8. 
  • Pracownicy kolei. Co ciekawe, polskie prawo ciągle stoi na stanowisku, że maszyniści, manewrowi czy ustawiacze nie mogą nosić okularów lub soczewek, lecz muszą mieć ostrość wzroku co najmniej 0,8. W przypadku większości pozostałych zawodów kolejowych dopuszcza się wady maksimum ± 3 dioptrie.

Wada wzroku może też utrudniać obsługę różnego rodzaju maszyn, lecz korekcja za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów zwykle nie będzie wtedy problemem, przynajmniej z punktu widzenia prawa.

Laserowa korekcja wzroku pozwoli Ci podjąć pracę w wymarzonym zawodzie

Nawet, jeśli masz na tyle dużą wadę wzroku, że jest przeciwskazaniem do pracy, nie musi to zamykać Ci drzwi do kariery do wybranym zawodzie. Rozwiązaniem może być laserowa korekcja wzroku – zabieg bezpieczny, szybki i niemal bezbolesny dzięki podaniu kropli znieczulających. Jest też na tyle nieinwazyjny, że już następnego dnia można wrócić do większości codziennych aktywności.

Jakie wady leczymy laserową korekcją wzroku? Krótkowzroczność (do -12 dioptrii), dalekowzroczność (do +6 dioptrii) i astygmatyzm (do 6 dioptrii). O możliwości przeprowadzenia zabiegu decyduje też między innymi optymalny wiek do laserowej korekcji wzroku oraz stabilność wady wzroku.

więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...
więcej

Opadające powieki: zabieg na NFZ – co musisz wiedzieć przed zabiegiem korekty powiek górnych?

Jak pokazuje praktyka lekarska, wielu Pacjentów odwiedzających naszą klinikę Optegra zmaga się z opadającymi powiekami górnymi. Ten problem dotyczy...
więcej

Soczewki fakijne: wady i zalety tej metody korekcji wzroku. Powikłania

Soczewki fakijne zwykle są wszczepiane do gałki ocznej w celu korekcji wad wzroku u Pacjentów, którzy nie kwalifikują się...
więcej

Soczewki fakijne czy laser: co wybrać do korekcji wzroku? 

Istnieje co najmniej kilka metod korekcji wad wzroku. Poza korekcją okularową, noszeniem standardowych soczewek kontaktowych rosnącym zainteresowaniem cieszy się...