Optymalny wiek do laserowej korekcji wzroku

Wiek pacjenta jest jednym z kluczowych kryteriów decydujących o możliwości przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku. Choć zabieg ten jest w pełni bezpieczny i mało inwazyjny nie może zostać wykonany zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Chcesz dowiedzieć się jakie są ograniczenia wiekowe do laserowej korekcji wzroku? Od ilu lat można wykonać laserową korekcję wzroku? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Bardzo istotnymi kryteriami, branymi pod uwagę przez lekarza podczas kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji, są wiek i stabilność wady wzroku pacjenta. Najczęściej zabiegi laserowej korekcji wzroku przeprowadzane są u pacjentów pomiędzy 21 a 55 rokiem życia.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których 30-latkowie nie są jeszcze gotowi na wykonanie zabiegu. Są też pacjenci w wieku 60 lat, których rogówka jest w świetnej formie i bez przeszkód mogą poddać się zabiegowi laserem. Istotne znaczenie ma tutaj tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy oraz stosowana dotychczas korekcja wady wzroku. Jeśli była niewłaściwa – wykonanie zabiegu może zostać odłożone w czasie po to, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty po operacji.

Należy pamiętać, że przypadek każdego pacjenta jest rozpatrywany przez lekarza indywidualnie i to podczas wizyty kwalifikacyjnej zapada ostateczna decyzja czy pacjent jest w odpowiednim wieku do laserowej korekcji wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – od jakiego wieku?

Jedną z przesłanek, które lekarz bierze pod uwagę, podejmując decyzję o wykonaniu operacji laserem jest zakończenie wzrostu gałki ocznej oraz przemian w jej strukturze.

Po urodzeniu oko dziecka ma wielkość około 70% oka dorosłego. Przyjmuje się, że gałka oczna najszybciej rośnie do momentu ukończenia pierwszego roku życia. Po drugim roku życia oko rośnie jedynie milimetr na kilka lat. Następnie wzrost gałki ocznej jest z roku na rok coraz wolniejszy, a swoją docelową wielkość osiąga zazwyczaj w wieku 16-17 lat.

Kiedy pacjent decyduje się na laserową korekcję wzroku, chce mieć pewność, że wada zostanie usunięta na stałe i nie będzie konieczne powtórzenie zabiegu. Trudno o taką gwarancję w okresie wzrostu. Z tego powodu jako dolną granicę wieku do laserowej korekcji wzroku przyjmuje się więc 21 lat.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których zabieg można wykonać wcześniej. Zazwyczaj dotyczy to np. sportowców lub osób, chcących pracować w służbach mundurowych.

Stabilność wady a laserowa korekcja wzroku

Nie tylko wiek jest istotny przy laserowej korekcji wzroku. Kolejną ważną przesłanką jest stabilność wady wzroku. O stabilnej wadzie mówimy wtedy, gdy nie zmienia się ona przez co najmniej rok. Zazwyczaj moment stabilizacji przypada na ukończenie 18. roku życia.

Zmiana wielkości gałki ocznej jedynie o 1 milimetr indukuje wadę wzroku nawet o -3.00 dioptrie. Z tego właśnie powodu dopóki wada wzroku nie jest ustabilizowana, nie wykonuje się laserowej korekcji wzroku. Wynika to z faktu, że krótko po operacji może okazać się, że konieczne jest dokorygowanie wady, czyli przeprowadzenie kolejnej operacji.

Należy jednak pamiętać, że lekarz prowadzący pacjenta i znający historię jego korekcji, najlepiej wie kiedy można mówić o stabilności wady. Istnieją bowiem przypadki, w których wada wzroku stabilizuje się wcześniej lub później.

Laserowa korekcja wzroku – do jakiego wieku jest możliwa?

Najczęściej po ukończeniu 40. roku życia wzrok zaczyna się pogarszać. U wielu pacjentów pojawia się prezbiopia czyli starczowzroczność, której nasilone objawy występują pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Starczowzroczność wynika z postępującego zesztywnienia soczewki i słabnącej zdolności oka do akomodacji. Są to zmiany całkowicie naturalne, którym nie można zapobiec, bowiem wynikają ze starzenia się organizmu.

Często spotyka się opinie, że po 55. roku życia nie wykonuje się operacji laserowych. Nie jest to prawdą. Postęp w medycynie oraz nowoczesne metody usuwania wad wzroku pozwalają korygować nawet starczowzroczność. Do jakiego wieku można więc wykonywać laserową korekcję wzroku? Tak naprawdę górna granica wieku, umożliwiająca laserową korektę wzroku, jest związana przede wszystkim z kondycją naturalnej soczewki. Dopóki jest ona w dobrej formie, nie mętnieje – zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny i można go z powodzeniem wykonać.

Jak widać ograniczenia wiekowe do laserowej korekcji wzroku są umowne, a o tym w jakim wieku możliwa jest laserowa korekcja wzroku decyduje lekarz. Kwalifikacja do operacji w dużej mierze zależy od ogólnego stanu pacjenta, jego indywidualnych cech oraz potrzeb.

Metody laserowej korekcji wad wzroku a wiek pacjenta:

20-40 lat

  • Lentivu®
  • FemtoLasik
  • Soczewki fakijne (ICL)
  • LASEK

40-60 lat

  • Clearvu®
  • Lentivu®
  • FemtoLasik
  • Soczewki fakijne (ICL)
  • Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)

ponad 60 lat

Bibliografia:
M. H. Niżankowska, Podstawy okulistyki: podręcznik dla lekarzy i studentów medycyny, 2000
A. Styszyński, Korekcja wad wzroku: procedury badania refrakcji, 2007

więcej
Gradówka na oku – jak ją leczyć?
Gradówka na oku –  przyczyny powstawania i skuteczne metody leczenia Gradówka oka to powszechne schorzenie okulistyczne. Choć ma niewielkie...
więcej
Jak dym papierosowy wpływa na wzrok? Czy palenie szkodzi oczom?
Jak palenie papierosów wpływa na wzrok? Palenie tytoniu to niezwykle groźny dla zdrowia nałóg. Sieje spustoszenie niemal w całym...
więcej
Czy suplementy poprawiają wzrok? Tabletki na oczy
Suplementy na wzrok – czy warto je przyjmować? Wśród wielu suplementów diety, których reklamy otaczają nas niemal bez przerwy,...
więcej
Jak chronić oczy zimą? Sposoby na nadmierne łzawienie oczu. Śnieżna ślepota
Jak chronić oczy zimą? Często borykamy się z nadmiernym łzawieniem oczu zimą, pieczeniem czy uczuciem suchości w oku. Ogromny...
więcej
Niepokojące objawy po operacji zaćmy: przesunięcie soczewki, widzenie za mgłą, nieostre widzenie
Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji zaćmy? Operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Jest szybki, bezbolesny...