Daltonizm jest przez wiele osób mylnie odbierany jako wada wzroku, na której skutek osoba nim dotknięta (daltonista) nie rozpoznaje żadnych kolorów. Może się zatem kojarzyć z postrzeganiem świata jako całkowicie szarego. Tak zwana „ślepota barw” w rzeczywistości wygląda jednak nieco inaczej, a jej objawy mogą być przez daltonistę całkowicie niezauważone. Słowem: nie zawsze będzie sobie zdawał sprawę z tego, że widzi inaczej. Przeczytaj, na czym polega daltonizm, po czym można go rozpoznać i czy da się go leczyć!
Daltonizm, tak zwana ślepota barw, to zaburzenie widzenia, którego efektem jest utrudnione rozpoznawanie kolorów. Daltonista (w większości przypadków) nie odróżnia od siebie następujących barw:
Dlaczego „w większości przypadków”? Wyróżnia się bowiem różne rodzaje daltonizmu, co oznacza, że dotknięte nimi osoby mogą postrzegać świat zupełnie inaczej. Będą więc widzieć nie tylko inaczej od osób, które nie mają daltonizmu, ale także siebie wzajemnie – przy założeniu, że każda cierpli na inny jego typ.
Znane są trzy rodzaje daltonizmu:
Odpowiedź na pytanie, czy daltonizm to wada wrodzona, jest twierdząca. To bowiem choroba dziedziczona, przy czym najbardziej na niego narażeni są mężczyźni – i to dwudziestokrotnie w stosunku do płci przeciwnej. Ma to związek z faktem, że daltonizm oddziałuje z chromosomem X, w którym znajduje się zdecydowanie więcej genów niż w chromosomie Y. Należą do nich między innymi te odpowiedzialne za postrzeganie barw. Warunkowane przez nie cechy człowieka, w tym daltonizm, są dziedziczone dokładnie w taki sam sposób, jak płeć.
Co istotne, za pojawienie się tych cech „dba” allel recesywny, czyli gen ustępujący allelowi dominującemu. Kobiety mają w genotypie zarówno allel recesywny, jak i dominujący, dlatego cechy „zaszyte” w recesywnym się nie ujawniają, ale są „przechowywane”. Kobiety pełnią zatem rolę nosicielek daltonizmu i przekazują go swoim dzieciom. Mężczyźni natomiast nie mają na chromosomie Y allela dominującego, przez co ten recesywny ujawnia swoje cechy, w tym daltonizm.
Dziedziczenie jest najczęstszą przyczyną daltonizmu, jednak niejedyną. Możliwe jest również jego nabycie, a zatem utrata bądź pogorszenie percepcji barw w wyniku:
Na początku warto zaznaczyć, że całkowite wyleczenie daltonizmu wrodzonego nie jest możliwe. W jego przypadku zaleca się korzystanie ze specjalnych okularów korygujących, których specjalnie opracowane szkła zmieniają sposób postrzegania barw. Można jednak skorygować zaburzenia postrzegania kolorów nabyte np. w wyniku zaćmy. Przykładowym zabiegiem wykonywanym w takich przypadkach jest zastąpienie zmętniałej soczewki nową. Również w tym przypadku trzeba mieć na uwadze, że skuteczność leczenia, a także jego metody, uzależniają przyczyny choroby. Należy zatem zacząć od wizyty u specjalisty, który określi, z czym związane są zaburzenia. Jeśli np. z nieprawidłowościami zlokalizowanymi w obrębie siatkówki czy zaćmą, lekarz może zlecić wykonanie odpowiedniej operacji danego rejonu.
Doświadczeni specjaliści Optegry, którzy zajmują się między innymi kwalifikacją do wykonania laserowej korekcji wzroku, z przyjemnością doradzą w zakresie np. badania siatkówki. Warto zatem umówić się na wizytę i porozmawiać na temat dostępnych możliwości.
Optegra