26 maja 2025
Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność to wada refrakcji, która jest diagnozowana u Pacjentów w różnym wieku. Objawia się złym widzeniem do bliży. Początkowo może być bagatelizowana i mylona ze zwykłym zmęczeniem oczu. Jednak z czasem dyskomfort narasta i zaburzenia wzroku utrudniają codzienne funkcjonowanie Pacjenta. Jakie są przyczyny, objawy i metody korygowania nadwzroczności? Co warto wiedzieć o tej jednej z najpowszechniejszych wad refrakcji?
U osób ze zdrowym narządem wzroku promienie świetlne, które wpadają do gałki ocznej, są skupiane w jednym punkcie na siatkówce. Dalekowzroczność (inaczej hypermetropia, hyperopia, nadwzroczność) to wada refrakcji, w przypadku której obraz powstaje poza siatkówką. Nieprawidłowe ogniskowanie się promieni świetlnych przez oko za siatkówką powoduje problemy z wyraźnym postrzeganiem przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości.
Zgodnie z ogólnie przyjętą klasyfikacją, wyróżnia się nadwzroczność:
Istnieją dwa rodzaje dalekowzroczności:
Przyczyną dalekowzroczności jest zbyt krótka gałka oczna lub też zbyt płaska rogówka. Jakie są czynniki sprzyjające wystąpieniu hyperopii? Istotną rolę w rozwoju wady mogą mieć uwarunkowania genetyczne. U części Pacjentów czynnikiem sprawczym są wrodzone wady oka lub przebyte urazy gałki ocznej.
Nadwzroczność objawia się m.in. trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska, a poza tym wielu Pacjentów skarży się też na:
Dalekowzroczność jest typowa dla wieku dziecięcego, rozwija się jako konsekwencja zbyt krótkiej gałki ocznej lub zbyt płaskiej rogówki. Jeśli wada ta rozwinie się u dziecka do 3.r. ż., lekarze okuliści klasyfikują ją jako nadwzroczność fizjologiczną. To całkowicie normalne zjawisko związane z niedojrzałą gałką oczną. Jeśli dalekowzroczność utrzymuje się powyżej 7. r.ż., możliwe, że wada przybrała patologiczną postać i wymaga korekcji okularowej lub soczewkowej (u starszych dzieci). Pomocna może okazać się też terapia widzenia. Wówczas wskazana jest wizyta u okulisty dziecięcego, gdyż nadwzroczność patologiczna może postępować i sprawiać, że młody Pacjent ma upośledzone codzienne funkcjonowanie. Jakie są objawy nadwzroczności u najmłodszych? To przede wszystkim niewyraźne widzenie z bliska, ale też np.:
Warto podkreślić, że zbagatelizowanie nadwzroczności u dziecka może spowodować problemy z nauką i wpłynąć na rozwój pociechy.
Na czym polega diagnostyka dalekowzroczności? Najpierw lekarz okulista przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny. Następnie specjalista wykonuje badanie skiaskopii lub też refraktometrii (po uprzednim krótkotrwałym porażeniu akomodacji środkiem w formie kropli do oczu).
Nadwzroczność koryguje się za pomocą tradycyjnych metod, jak okulary lub soczewki kontaktowe. Jednak coraz więcej osób dotkniętych tą wadą refrakcji postanawia skorygować hyperopię technikami laserowymi. Chirurgia refrakcyjna pozwala łatwo skorygować nawet głębokie wady wzroku do +5 dioptrii. Procedura ta polega na zmianie kształtu rogówki za pomocą lasera oka tak, aby nieco ją uwypuklić.
Laserowa korekcja nadwzroczności to całkowicie bezbolesna i szybka metoda leczenia, która nie wymaga uciążliwych przygotowań ze strony Pacjenta. Należy jednak pamiętać, aby 24 godziny przed zabiegiem nie spożywać alkoholu, starać się dobrze wypocząć i unikać stresu. W dniu zabiegu należy przyjść do kliniki bez makijażu. Jako że bezpośrednio po procedurze Pacjent nie może prowadzić pojazdów mechanicznych, warto zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, która jest zmotoryzowana i pomoże w bezproblemowym dotarciu do domu.
Warto podkreślić, że zabieg laserowy nie jest przeprowadzany u dzieci i młodzieży. W trosce o zdrowie Pacjentów istnieją tutaj pewne ograniczenia wiekowe. Z tej metody leczenia mogą skorzystać osoby pełnoletnie z ustabilizowaną wadą (od co najmniej 12 miesięcy). W naszej klinice okulistycznej najczęściej wykonujemy zabiegi u pacjentów z grupy wiekowej 21-60 lat.
Ne każdy Pacjent może poddać się laserowej korekcji wzroku. Do głównych czynników wykluczających korekcję nadwzroczności tą metodą zalicza się m.in.:
Wszystkie czynniki wykluczające leczenie dalekowzroczności technikami laserowymi są omawiane podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu.
Nie wiesz, czy można zniwelować nadwzroczność? Tak, istnieją różne metody korekcji hyperopii. Możesz pozbyć się tej wady za pomocą odpowiednio dobranych szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Wielu Pacjentów postanawia poprawić ostrość wzroku za pomocą nowocześniejszych rozwiązań, jak np. laserowa korekcja wzroku (oczywiście po wcześniejszym zakwalifikowaniu do procedury przez specjalistę). Rozważasz tego typu zabieg? Umów się na wstępną konsultację i zarezerwuj wizytę. Nasi doświadczeni eksperci w dziedzinie chirurgii refrakcyjnej chętnie udzielą Ci szczegółowych informacji na temat współczesnych metod terapeutycznych.
Jak udowadnia praktyka okulistyczna, w wielu przypadkach (szczególnie u małych dzieci) może dojść do samoistnego cofnięcia się dalekowzroczności. Ma to związek z dojrzewaniem gałki ocznej. Jednak w przypadku Pacjentów dorosłych dalekowzroczność nie cofa się i musi być niwelowana metodami tradycyjnymi lub nowoczesnymi (laserowa korekcja wzroku). Jesteś ciekawy, jaka jest cena laserowej korekcji wzroku? Zadzwoń na infolinię naszej kliniki Optegra lub wypełnij krótki formularz online. Nasi specjaliści z przyjemnością przedstawią przeciwwskazania, wskazania i zaproponują wymagane badania diagnostyczne.
Dalekowidz postrzega obiekty zlokalizowane w niewielkiej odległości od oczu niewyraźnie. Może też doświadczać bólów głowy i gałki ocznej, zbyt często mrugać, czy nadmiernie łzawić. Jeśli masz dodatkowe pytania związane z zaburzeniami akomodacji i układem optyczny oka, skontaktuj się z naszymi specjalistami w dziedzinie okulistyki, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74691,nadwzrocznosc
https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku
[dostęp: 21.04.2025 r.]
Optegra