Wysiłek fizyczny po laserowej korekcji wzroku – kiedy i jak bezpiecznie wrócić do aktywności? Rekonwalescencja po zabiegu

Zabieg laserowej korekcji wad wzroku to szansa na wygodne życie bez soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych. Wielu Pacjentów z problemami okulistycznymi zastanawia się, jak wygląda kwestia wysiłku fizycznego po laserowej korekcji wzroku. Po jakim czasie można wrócić do biegania, jazdy na rowerze, pływania lub innych dyscyplin sportowych? Czy dozwolona jest aktywność ruchowa bezpośrednio po zabiegu?

Laserowa korekcja wad wzroku a aktywność fizyczna

Noszenie okularów sprawia, że wiele osób z wadami wzroku (np. krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem) ma trudności z uprawianiem niektórych dyscyplin sportowych. Ze względów zdrowotnych nie każdy może nosić soczewki kontaktowe, a okulary korekcyjne bywają niewygodne. Stąd rosnące zainteresowanie zabiegami laserowej korekcji wzroku.

Wykonanie zabiegu, który polega na wymodelowaniu rogówki przy pomocy lasera, pozwala odzyskać ostrość wzroku i cieszyć się aktywnością sportową bez żadnych ograniczeń, oczywiście po okresie rekonwalescencji i pod warunkiem przestrzegania wszystkich zaleceń lekarskich.

Jakie wady wzroku można poddać korekcji? Oto one:

  • krótkowzroczność do – 12.00 dioptrii,
  • nadwzroczność + 6.00 dioptrii,
  • astygmatyzm do 6.00 dioptrii.

Wysiłek fizyczny po laserowej korekcji wzroku – kiedy można zacząć uprawiać sport?

Jak szybko można podjąć wysiłek fizyczny po laserowej korekcji wzroku? Jak podkreślają specjaliści, okres, po jakim Pacjent może wrócić do wcześniej podejmowanych aktywności sportowych, zależy od metody laserowej korekcji wzroku, jakiej się poddał, może to być np.: 

Uogólniając, zwykle zaleca się rezygnację ze sportu przez 2-3 tygodnie od poddania się korekcji wzroku laserem. Dlaczego? Głównie z uwagi na pot, który mógłby dostać się do oka w okresie gojenia, wywołując podrażnienie, niepożądaną infekcję.

W przypadku sportów ekstremalnych, takich jak np. skoki spadochronowe, sztuki walki czy skoki na bungee, rekomendujemy, aby wstrzymać się z ich uprawianiem na 3 miesiące od zabiegu (ze względu na większe ryzyko urazu). 

Zabieg laserowej korekcji wzroku – jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

W okresie rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza okulisty. Tj. zażywać wskazane leki, aplikować krople do oczu oraz przestrzegać pozostałych zaleceń, o których specjalista informuje Pacjenta w dniu zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu laserowej korekcji wzroku możesz odczuwać pieczenie i łzawienie oka, co jest naturalną reakcją organizmu (zaleca się przebywanie w pomieszczeniu z przysłoniętymi oknami, szczególnie przy wystąpieniu silnej nadwrażliwości na światło). Przez kilka dni po zabiegu powinno się unikać ostrego światła (należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV), ważne też, by nie trzeć i nie uciskać oczu.

Przez kolejne 2 tygodnie nie powinno się robić makijażu. Zaleca się, by unikać siedzenia w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach przez miesiąc od wykonania procedury zabiegowej. Bardzo ważne jest też stawianie się na wizyty kontrolne.

Jeśli należysz do osób aktywnych fizycznie, chcesz odzyskać wyraźne widzenie i jesteś zainteresowany laserową korekcją wzroku, zapraszamy do wizyty w naszej klinice Optegra.

FAQ

Bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić pojazdów. Należy też stronić od przebywania w zadymionych oraz zakurzonych pomieszczeniach przez miesiąc od wykonania zabiegu. Nie powinno się przebywać w towarzystwie osób z infekcjami górnych dróg oddechowych, chorobą przeziębieniową. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat zaleceń pozabiegowych, umów się na wizytę w naszej renomowanej klinice Optegra.

Regeneracja po laserowej korekcji wzroku zależy od wady refrakcji i metody zabiegowej. Jeśli zależy Ci na poprawie komfortu życia, skorzystaj z zabiegu, oddając się w ręce naszych wykwalifikowanych i profesjonalnych lekarzy.

To dość indywidualna kwestia, która powinna być omówiona z lekarzem wykonującym zabieg. Zwykle Pacjenci biorą L4 na 1-2 tygodnie lub dłużej (wiele zależy od rodzaju wykonywanej pracy). Jeśli chcesz skorygować wzrok, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści chętnie się Tobą zaopiekują.

Źródła:

https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku [31.08.2023 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74638,krotkowzrocznosc [31.08.2023 r.]

więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...