Rekonwalescencja po operacji zaćmy – jak długo trwa?

Jakie są zalecenia dla pacjenta po przeprowadzonej operacji usunięcia zaćmy?

Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób narządu wzroku. Jej wyleczenie możliwe jest jedynie poprzez wykonanie operacji. Zabieg usunięcia zaćmy to stosunkowo prosta procedura medyczna, która niezwykle rzadko prowadzi do powikłań, o ile pacjent będzie dokładnie przestrzegał zaleceń, przekazanych przez lekarza operującego. Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu usunięcia zaćmy? Jak dbać o wzrok po operacji? Jak długo boli oko po operacji zaćmy? Zapraszamy do czytania.

Zalecenia tuż po zabiegu

Po zabiegu na operowane oko lekarz zakłada specjalny opatrunek. O tym jak długo nosić opatrunek po operacji zaćmy poinformuje pacjenta lekarz przy wypisie do domu. Zazwyczaj operowane oko powinno być osłonięte przez 24 godziny od wykonania zabiegu. W pierwszych godzinach pacjent powinien szczególną troską otoczyć operowane oko, które w tym czasie jest bardzo wrażliwe i nie może być narażone na ryzyko pojawienia się infekcji czy zmiany ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pierwsze badanie kontrolne zazwyczaj przeprowadzane jest następnego dnia.

Po powrocie do domu w dniu operacji zalecamy, by zrezygnować z długich kąpieli i zastąpić ją szybkim prysznicem,  zachowując szczególne środki ostrożności –  omijając okolice oczu. Woda czy żel pod prysznic nie mogą dostać się do oka! W pierwszych 24 godzinach pacjenci powinni również unikać schylania i zrezygnować z podnoszenia czy przenoszenia ciężkich przedmiotów. Jednocześnie warto zaznaczyć, ile można dźwigać po operacji zaćmy – nalanie sobie do szklanki wody z półtoralitrowej butelki jest całkowicie bezpieczne.

Po przespanej nocy pacjent powinien zdjąć na chwilkę opatrunek i zakroplić do oczu specjalne krople, przepisane przez lekarza. Ich zadaniem jest przyspieszenie gojenia oraz zapobieganie infekcjom narządu wzroku. O tym jak długo stosować krople po operacji zaćmy decyduje lekarz prowadzący, rozpatrując indywidualnie przypadek każdego pacjenta. Przeważnie krople należy zapuszczać do oka kilka razy dziennie. Ważne jest jednak, by robić to precyzyjnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przed aplikacją leku należy dokładnie umyć ręce, a następnie uważać, by krople nie wypłynęły z oka tuż po podaniu. Jeśli tak się stanie – lekarstwo nie będzie miało szansy zadziałać.

Jak postępować w kolejnych dniach po operacji?

Pacjenci często zastanawiają się, jak myć włosy po operacji zaćmy. W dniu zabiegu najlepiej zrezygnować z tej czynności, a w kolejnych dniach – być bardzo ostrożnym i pilnować, by woda, szampon czy żel pod prysznic nie dostały się do oka, które było poddane zabiegowi.

Kolejna wizyta kontrolna po operacji zazwyczaj odbywa się po 2 tygodniach. To optymalny czas, by lekarz mógł ocenić czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Gdyby jednak wcześniej pojawiały się jakieś niepokojące objawy – nie należy zwlekać i czekać do wyznaczonego terminu, tylko niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przez kilka kolejnych tygodni po zabiegu usunięcia katarakty pacjent powinien prowadzić oszczędzający tryb życia. Okres przerwy od pracy warto przeznaczyć na prawdziwą regenerację i odpoczynek, a nie na przemeblowania i porządki w domu. Należy unikać gwałtownego schylania i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zaleca się także, by zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej: zajęć taneczno-ruchowych lub ciężkich treningów na siłowni. W tym okresie nie wolno również korzystać z basenu, saun, czy kąpieli w morzu/jeziorze. Za to w pełni dopuszczalne, a nawet zalecane, są spokojne spacery.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji zaćmy?

Proces gojenia przebiega różnie u każdego pacjenta, ale zazwyczaj trwa około  4-6 tygodni. W tym czasie warto unikać miejsc zadymionych, zakurzonych i zapylonych. Wynika to z faktu, że operowane oko może być jeszcze bardzo wrażliwe, a każda nawet najdrobniejsza, infekcja może mieć ciężki przebieg i zwiększyć ryzyko powikłań.

W trakcie rekonwalescencji zaleca się także unikania przecierania oczu. Panie często zastanawiają się czy można malować oczy po operacji zaćmy. Lekarze są jednak zgodni – na kilka tygodni warto zrezygnować z wykonywania makijażu. Specjaliści zalecają także,  by przez okres kilku tygodni wychodzić na zewnątrz w okularach przeciwsłonecznych z filtrem, nawet w pochmurne dni. Wszystko po to, by chronić oko przed szkodliwym działaniem promieniowania. Okulary przeciwsłoneczne będą też doskonałą ochroną przed światłowstrętem – znacząco zwiększą komfort Pacjenta.

Po operacji zaćmy powrót do prowadzenia samochodu możliwy jest po upływie około kilku tygodni od zabiegu. Po operacji nieco zmienia się ostrość widzenia. Nauka funkcjonowania z nią może zająć nawet kilka miesięcy. Ponadto, w procesie gojenia mogą występować krótkotrwałe zaburzenia ostrości lub kłopoty z rozpoznawaniem kolorów. Są to jednak dolegliwości przejściowe, które z biegiem czasu mijają. Okres ten jest indywidualny i dlatego kierowanie pojazdem powinno nastąpić dopiero, gdy w pełni ustabilizuje się ostrość wzroku. 

Czas rekonwalescencji po zaćmie i powrotu do pełnej sprawności po operacji może być inny dla każdego pacjenta i zależy od wielu czynników: wieku, stanu zaawansowania choroby, zdolności regeneracyjnych organizmu czy występowania chorób współistniejących. Z całą pewnością jednak pacjenci powinni bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza i nie rezygnować z nich na własną rękę, by proces gojenia przebiegał szybciej i bez dodatkowych problemów.

Bibliografia:
1. A. Kampik , G. Spaeth , H. Danesh-Meyer , I. Goldberg , J. Szaflik , J. Izdebska, „Chirurgia okulistyczna”, Wrocław 2016
2. R.A. Harper , R.C. Allen, „Okulistyka”, Wrocław 2020
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...