O czym świadczą mroczki przed oczami? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Wielu Pacjentów zgłasza się do gabinetu okulistycznego zaniepokojonych obecnością mroczków przed oczami, które obniżają komfort widzenia i codziennego funkcjonowania. Warto mieć świadomość, iż ubytki w polu widzenia mogą mieć różne mniej lub bardziej poważne przyczyny. Skąd biorą się mroczki przed oczami i czy są groźne? Kiedy należy skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie okulistyki lub lekarza neurologa?

Mroczki przed oczami – czym są? Objawy towarzyszące

Mroczki przed oczami, czyli mówiąc potocznie „czarne plamki”, „błyski” lub „latające muszki” są to ubytki, które pojawiają się w polu widzenia, zaburzając prawidłowe postrzeganie otoczenia. Są najczęściej widoczne, gdy spoglądamy na jasne tło, np. białą ścianę. W zależności od przyczyny dolegliwości, w wielu przypadkach szarym lub czarnym plamkom przed oczami towarzyszą również inne objawy, takie jak np.:

 • zawroty głowy,
 • bóle głowy,
 • ból w okolicy karku,
 • ból pod powieką,
 • ból oczu,
 • spadek ostrości widzenia.

Skąd się biorą mroczki przed oczami? Poniżej wyjaśnimy przyczyny pojawiania się charakterystycznych rozmazanych plamek.

O czym mogą świadczyć pojawiające się mroczki przed oczami? Schorzenia siatkówki, retinopatia cukrzycowa, anemia

Jak pokazuje praktyka lekarska, w wielu przypadkach mroczki przed oczami są spowodowane zwykłym zmęczeniem narządu wzroku i ekspozycją na silny stres (dotyczy to szczególnie osób pracującym wiele godzin przed monitorem komputera). Innym czynnikiem sprawczym jest obecność ciała obcego w oku, może to być np.: piasek, muszka owocówka, paproszek. Mroczki przed oczami mogą pojawić się w przebiegu przemijającego niedokrwienia mózgu lub odwarstwienia siatkówki (te stany chorobowe wymagają pilnej pomocy medycznej). Źródłem problemów może być też odklejenie się ciała szklistego, zapalenia oka lub nadciśnienie oczne. Zdarza się, że mroczki w polu widzenia powoduje guz wewnątrzgałkowy – gdy się rozrasta, naciska na nerw wzrokowy sprzyjając wzrostowi ciśnienia wewnątrzagłkowego.

Obecność ciemnych kropek w polu widzenia może być powikłaniem cukrzycy (retinopatia cukrzycowa), nadciśnienia tętniczego lub być objawem atakiem migreny z aurą (szczególnie, jeśli chory poza błyskami odczuwa mrowienie kończyn, sztywność karku i ma problemy z mówieniem). W przypadku starszych pacjentów często mroczki są oznaką procesu starzenia się ciała szklistego (tzw. męty ciała szklistego).

Mroczki przed oczami mogą być spowodowane anemią – wielu Pacjentów nie zdaje sobie sprawy, iż niedobór żelaza i witaminy B12 powoduje zaburzenia widzenia, a także m.in.:

 • osłabienie,
 • zmęczenie,
 • utrata apetytu,
 • kołatanie serca,
 • problemy ze snem. 

U seniorów mroczki przed oczami nierzadko są oznaką jaskry (mówimy wówczas o tzw. mroczkach jaskrowych).

Mroczki przed oczami – leczenie. Kiedy udać się do lekarza okulisty?

Metoda leczenia mroczków przed oczami zależy od źródła problemu. Bardzo ważna jest tutaj kompleksowa diagnostyka (np.: badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, USG tętnic szyjnych, MR), z tego względu przy wystąpieniu błysków w polu widzenia, nie warto zwlekać z wizytą u okulisty. Jak więc można pozbyć się mroczków przed oczami? Przykładowo, jeśli przyczyną dolegliwości jest anemia, należy wprowadzić dietę obfitującą w źródła żelaza, witaminy z grupy B oraz farmakoterapia. W razie rozpoznania jaskry, w zależności od indywidualnego przypadku w naszej klinice Optegra możemy wdrożyć terapię:

 • farmakologiczną – dzięki lekom obniżamy ciśnienie wewnątrzgałkowe, zmniejszamy produkcji cieczy wodnistej lub ułatwiamy jej odpływ z gałki ocznej, 
 • laserową – selektywna trabekuloplastyka (SLT), irydotomia (LPI), irydotomia laserem YAG, 
 • chirurgiczną – trabekulektomia jest przeprowadzana, gdy choroba szybko postępuje i inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Jeśli cierpisz z powodu mroczków przed oczami, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub okulisty, który w razie wskazań skieruje Cię do neurologa lub innego specjalisty w celu przeprowadzenia dalszej, szczegółowej diagnostyki.

FAQ

Jak już wspomnieliśmy w treści artykułu mroczki przed oczami, nie zawsze są sygnałem toczącego się stanu chorobowego, mogą świadczyć o zwykłym przemęczeniu i wówczas zwykle samoistnie znikają, gdy nieco odpoczniemy oraz zadbamy o regenerację organizmu. Jeśli chcesz poznać przyczyny mroczków przed oczami umów się na wizytę w naszej renomowanej klinice Optegra i poddaj się niezbędnym badaniom.

Rekomendujemy niezwłoczną wizytę u lekarza okulisty. Mroczki przed oczami mogą mieć prozaiczne przyczyny lub być oznaką poważnych chorób oczu takich jak jaskra, guz wewnątrzgałkowy, schorzenia siatkówki. Jeśli więc nie chcesz dopuścić do pogorszenia stanu zdrowia i odzyskać komfort życia, skorzystaj z profesjonalnej pomocy lekarza specjalisty.

Wszystko zależy od czynnika sprawczego. Niekiedy mroczki znikną samoistnie, w innych przypadkach niezbędna będzie farmakoterapia, laseroterapia lub operacja chirurgiczna. Jeśli masz mroczki w polu widzenia i chcesz odzyskać ostrość wzroku, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci pełną diagnostykę z użyciem nowoczesnego sprzętu.

Źródła:

https://www.czytelniamedyczna.pl/4611,zwyrodnienie-plamki-zwiazane-z-wiekiem-amd-choroba-starzejacych-sie-spoleczenst.html [dostęp: 15:08:2023 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68654,blyski-w-oku-fotopsje-fosfeny-oraz-teichopsje [dostęp: 15:08:2023 r.]

więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...

X
Odbierz