Badanie OCT oka 

Badanie OCT (optyczna koherentna tomografia dna oka) to narzędzie diagnostyczne powszechnie stosowane we współczesnej okulistyce. Jest przydatne m.in. w diagnostyce chorób siatkówki. Do przeprowadzenia tego specjalistycznego badania służy tomograf siatkówkowy. Jakie zmiany w obrębie dna oka pozwala wykryć OCT gałki ocznej? Jak się przygotować do badania?

Na czym polega badanie OCT oka? Informacje dla Pacjenta

Badanie OCT pozwala na ocenę narządu wzroku – powtarzalny pomiar grubości siatkówki. Jest zaliczane do grupy badań obrazowych i wykonuje je lekarz okulista. Specjalne urządzenie umożliwia specjaliście sprawdzenie przedniej i tylnej części gałki oka i plamki żółtej. Optyczna koherentna tomografia dna oka to metoda diagnostyczna, która jest znacznie bardziej precyzyjna niż np. inwazyjna angiografia. Warto podkreślić, że urządzenie OCT nie emituje szkodliwego promieniowania.

Jak dokładnie wygląda to badanie oczu? Pacjent przyjmuje pozycję siedzącą, opierając brodę na podpórce i patrzy w soczewkę. W trakcie tomografii proszony jest o spoglądanie w określone miejsce, a specjalista obserwuje na ekranie strukturę oka. Niekiedy lekarz podaje Pacjentowi specjalne krople rozszerzające źrenice, które mogą spowodować chwilowy światłowstręt i zaburzenia widzenia. Z tego względu po zakropleniu oczu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. Przybądź więc do kliniki z osobą towarzyszącą, która odwiezie Cię bezpiecznie do domu.

Ile trwa ta procedura? Od kilku do kilkunastu minut. Jest całkowicie bezinwazyjna i bezbolesna. Wyniki badania okulistycznego OCT oka są bardzo dokładne i pozwalają na rozpoznanie wielu jednostek chorobowych.

Kiedy wykonać badanie OCT oka?

Rozważ konsultację okulistyczną i poddanie się badaniu OCT, jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak np.:

 • ból gałki ocznej,
 • wytrzeszcz oczu,
 • nawracające migreny,
 • zaburzenia widzenia,
 • ucisk na gałkę oczną.

Badanie OCT powinno być wykonywane regularnie u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą (jako element działań chroniących przed utratą wzroku). O tomografii dna oka powinni pamiętać także Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, wysoką krótkowzrocznością i innymi wadami refrakcji. Wskazaniem do angio-OCT jest też III trymestr ciąży (dotyczy kobiet z dużymi wadami wzroku). Badanie może być też wykonane profilaktycznie u seniorów, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju jaskry.

Optyczna koherentna tomografia oka może być przeprowadzona u osób w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie istnieją zasadnicze przeciwwskazania do OCT oka. Badanie okulistyczne można też wielokrotnie powtarzać.

Co wykrywa badanie OCT? Jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej

Badanie OCT jest przydatne w diagnostyce wielu schorzeń i wdrożyć skuteczne metody leczenia. Umożliwia specjaliście monitorowanie parametrów tarczy nerwu wzrokowego i analizę grubości włókien nerwowych oraz zwojowych siatkówki. Tomografia pozwala wykryć:

 • zmiany jaskrowe,
 • zmiany grubości siatkówki,
 • obrzęk plamki,
 • zwłóknienie przedplamkowe,
 • nowotwory,
 • zmiany cukrzycowe w plamce żółtej,
 • zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD).

Dzięki OCT można rozpoznać też znamiona naczyniówki, wrodzony przerost nabłonka barwnikowego i blizny siatkówki, do jakich zwykle dochodzi po przebytym zapaleniu na tle toksoplazmozy.

Jak przygotować się do badania OCT?

Optyczna koherentna tomografia oka nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych przypadkach lekarz okulista może podjąć decyzję o podaniu kropli rozszerzających źrenice, by uzyskać dokładniejsze zdjęcie. 

Interpretacja wyników badania OCT oka

Interpretacją wyników badania OCT zajmuje się lekarz. Nie zalecamy samodzielnej próby odczytu danych, gdyż jest to dość skomplikowane (potrzeba tu doświadczenia i wiedzy).  Pamiętaj, że nieprawidłowe wyniki badania OCT nie zawsze są oznaką choroby! W Klinice Optegra zapewniamy Pacjentom kompleksową diagnostykę chorób narządu wzroku. Zapraszamy do wykonania badania OCT oka i konsultacji z naszymi specjalistami w jednym z oddziałów.

FAQ

Można wykonać optyczną koherentną tomografię dna oka na NFZ, jeśli dana placówka ma podpisaną z funduszem umowę. Jeżeli chcesz skorzystać z nowoczesnej diagnostyki, umów się na konsultację z jednym z naszych specjalistów.

Cena OCT zależy od konkretnej placówki i waha się od 200 do 300 złotych. Przykładowo w naszych klinikach Optegra za badanie OCT z opisem (dwoje oczu) zapłacisz 250 złotych. Jeśli podejrzewasz u siebie jaskrę, AMD lub inną chorobę okulistyczną, zarezerwuj wizytę i poddaj się niezbędnej diagnostyce. Pamiętaj, że im szybsza diagnoza, tym szybciej możesz wdrożyć leczenie i wrócić do zdrowia.

Nie, badanie OCT nie wywołuje dolegliwości bólowych. To nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, którą można wykonać u każdego bez względu na wiek (u dzieci, dorosłych, seniorów i kobiet w ciąży).

Źródła:

https://podyplomie.pl/okulistyka/32896,angiografia-oct-tarczy-nerwu-wzrokowego [dostęp: 19.03.2024 r.]

X
Odbierz