Laserowa korekcja wzroku po 60. roku życia: czy to jeszcze możliwe i bezpieczne?

U wielu Pacjentów wraz z wiekiem pojawia się problem z wyraźnym widzeniem określany jako starczowzroczność. Choć pierwsze objawy dolegliwości mogą występować już po 40. roku życia, po 60-tce ten problem doskwiera w sposób znaczny. U wielu osób występuje też krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Nie oznacza to jednak, że Pacjenci są skazani na noszenie okularów czy soczewek kontaktowych. Po 60. roku życia również można wykonać zabieg laserowej korekcji wady wzroku, a także usunięcia zaćmy i odzyskać dobre widzenie. Takie działania okulistyczne oferuje Optegra.   

Laserowa korekcja wzroku a wiek – jakie wady wzroku można korygować laserem?

Problemy związane z narządem wzroku dotyczą nie tylko osób w młodym wieku, lecz także starszych Pacjentów. Chociaż powszechnie występujące wady wzroku można korygować za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych, coraz większą popularnością cieszy się metoda laserowa. Dzięki takiemu zabiegowi można usunąć wadę wzroku u każdego Pacjenta zakwalifikowanego do działania w sposób trwały. Dzięki temu niepotrzebne są okulary ani soczewki, żeby widzieć wyraźnie z każdej odległości.

Dzięki postępowi w okulistyce i nowoczesnej technologii granica wieku Pacjentów, u których można przeprowadzić zabieg laserowej korekty wzroku, uległa przesunięciu. Usunięcie wady wzroku i starczowzroczności poprzez zabieg LKW z powodzeniem da się przeprowadzić również u osób po 60. roku życia. Po wykluczeniu przeciwwskazań ocenie stanu oczu pod względem wykluczenia chorób oraz wady wzroku możliwe jest usunięcie takich wad, jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia.

Laserowa korekcja wzroku po 60. roku życia – dostępne metody

W klinice Optegra problematyczne często ograniczenia wiekowe w kwestii korygowania wad wzroku nie mają znaczenia. Dzięki najnowocześniejszej technologii, doświadczonym i wykwalifikowanym specjalistom oraz wielu dostępnym metodom zabiegowym korekcji wzroku można dokonać także w zaawansowanym wieku i w przypadku wad z wieloma dioptriami. 

Jeżeli masz ukończone 60 lat i chcesz poddać się laserowej korekcji wzroku, w klinice Optegra to możliwe dzięki zastosowaniu metody Clearvu® – Presbyond®. W przypadku, gdy wada wzroku nie jest stabilna lub jest większa niż zakres, w którym można wykonać LKW, możliwe jest przeprowadzenie refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE).

Laserowa korekcja wady wzroku metodą Clearvu® – Presbyond®

Wykonanie laserowej korekcji wzroku metodą Clearvu® – Presbyond® jest możliwe u osób z krótkowzrocznością do -8,5D, dalekowzrocznością do +3,5D oraz astygmatyzmem +/-2,0D. Tego typu zabieg laserowej korekcji wzroku wykonuje się również u Pacjentów, u których występuje starczowzroczność. 

Clearvu® – Presbyond® rozwiązuje problemy z widzeniem w sposób maksymalnie zindywidualizowany i dopasowany do potrzeb Pacjenta. Przywracanie ostrości wzroku z wykorzystaniem tej metody stanowi zaawansowaną formę działania przeprowadzanego z użyciem unowocześnionego lasera FemtoLASIK, który jest najczęściej stosowanym typem urządzenia do LKW na świecie.

Dzięki laserowej korekcji wzroku ostateczne efekty osiągane są w ciągu 3 do 6 miesięcy od momentu wykonania działania. Jednak wielu Pacjentów już następnego dnia po przeprowadzonym zabiegu odzyskuje pełną ostrość widzenia. Ta kwestia zależy od wielu czynników związanych m.in. z indywidualnymi predyspozycjami organizmu czy rodzajem wady wzroku.

Zastosowanie metody laserowej korekty wzroku Clearvu® – Presbyond® polega na skorygowaniu oka dominującego do wyraźnego widzenia z dali i średniej odległości, a oka niedominującego do wyraźnego widzenia z bliży i średniej odległości. Wskutek takiego działania zostaje wytworzona charakterystyczna strefa łączenia z obojga oczu gwarantująca ostre widzenie niezależnie od dystansu.

Laserowa korekcja wzroku po 60. roku życia metodą Clearvu® – Presbyond® sprawdzi się zarówno u osób, które mają od dawna wadę wzroku, jak i wcześniej widziały prawidłowo, a obecne problemy są związane wyłącznie z wiekiem (starczowzroczność).

Zabieg laserowej korekcji wzroku – kwalifikacja do korekcji wady

Kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku jest przeprowadzana przez lekarza okulistę i optometrystę. Działanie polega na szczegółowym zbadaniu narządu wzroku oraz wykluczeniu możliwych przeciwwskazań do wykonania całego procesu. Standardowo operacje laserowej korekcji wzroku przeprowadza się u osób, u których wada wzroku jest stabilna. W przypadku osób po 60. roku życia oznacza to, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie doszło do zmian w zakresie parametrów wady. 

Na wizycie kwalifikacyjnej do zabiegu lekarz zapyta Pacjenta o przebyte choroby, ale też przyjmowane leki i obecne dolegliwości. Wykonanie LKW w dużej mierze zależy od ogólnego stanu Pacjenta. Przeciwwskazaniami są m.in.: zespół suchego oka, stożek rogówki, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, ale też niektóre schorzenia siatkówki, cukrzyca czy jednooczność. Część z przypadłości może mieć charakter przeciwwskazania tymczasowego. Kwalifikacja do zabiegu może okazać się pomyślna po podjęciu leczenia danego schorzenia lub ustaniu określonej przeszkody za jakiś czas.

FAQ

Podczas zabiegu korekcji wzroku z zastosowaniem lasera Pacjent jest znieczulany za pomocą specjalnych kropli. Dzięki temu nie odczuwa dolegliwości związanych z pracą urządzenia ani innych działań wykonywanych przez zespół specjalistów.

Współcześnie stosowany sprzęt do LKW, w tym urządzenia laserowe w klinice Optegra, są zaprogramowane w sposób, który działa wyłącznie w celu usunięcia wady wzroku. Podczas działania nie dochodzi do niepotrzebnego naruszenia innych struktur. W przypadku poruszenia okiem przez Pacjenta laser natychmiast przerywa działanie.

Dzięki wykonaniu zabiegu Pacjent odzyskuje pełną ostrość widzenia zarówno z bliskich, pośrednich, jak i dalekich odległości. Niepotrzebne są okulary ani soczewki kontaktowe. Uzyskany efekt jest trwały.

Źródła:

  • Kolenda-Parakiel, M., and M. Misiuk-Hojło. „Nowoczesne metody korekcji prezbiopii.” Optyka 1 (2011): 36-40.
  • Suliński, T. „Metody korekcji prezbiopii.” Optyka (2014).
  • Basting, Dirk, and Gerd Marowsky, eds. „Excimer laser technology.” (2005).
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...

X
Odbierz