Czym jest chirurgia refrakcyjna? Do kogo jest kierowana i jak przebiega?

Obecnie coraz więcej osób ma problemy z prawidłowym widzeniem. W wyniku różnego rodzaju schorzeń natury okulistycznej i pojawiających się wad wzroku konieczne jest noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Jednak w przypadku wielu Pacjentów bywa to uciążliwe i wolą skorzystać z osiągnięć współczesnej okulistyki. Ta natomiast oferuje różne metody korekcji laserowej, jak i korekty za pomocą innych metod. Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, może skutecznie i trwale usunąć chirurg okulistyki. Na czym polegają działania tego typu, kto dokładnie może skorzystać z takich zabiegów i jak przebiega wewnątrzgałkowa chirurgia refrakcyjna?

Czym jest chirurgia refrakcyjna?

Chirurgia okulistyczna to duży dział medycyny, który można podzielić na kilka mniejszych dziedzin. Jedną z nich jest chirurgia refrakcyjna, której celem jest usuwanie różnego rodzaju wad wzroku. Można wyróżnić tego typu chirurgię rogówkową, gdzie przy pomocy lasera korygowane są wady refrakcji, oraz chirurgię soczewkową, w ramach której następuje wymiana soczewki naturalnej na sztuczną lub wszczepieniu ulega dodatkowy element.

Podczas przeprowadzanych zabiegów bywa również korygowana rogówka. W przypadku zabiegu, jakim jest presbiopia, możliwe jest wszczepienie soczewki, korekta wady, ale też usunięcie zaćmy, co rozwiązuje wiele problemów Pacjenta jednocześnie. 

Na czym polega laserowa chirurgia refrakcyjna?

Laserowa chirurgia refrakcyjna to działania mające na celu skorygowanie występujących wad wzroku w celu przywrócenia prawidłowego, ostrego widzenia u Pacjentów w wieku od ok. 21. do 60. r. ż. Działanie polega na wymodelowaniu rogówki oka tak, aby obraz skupiał się dokładnie na siatkówce. Modelowanie odbywa się za pomocą wiązki chłodnego lasera. W przypadku krótkowzroczności powierzchnia rogówki jest nieco spłaszczana, przy nadwzroczności uwypuklana, a gdy u Pacjenta występuje astygmatyzm, powierzchnia musi ulec wyrównaniu.

Operowanie oka w celu usunięcia wady i modelowanie rogówki za pomocą lasera jest całkowicie bezbolesne i trwa kilkanaście minut. Rekonwalescencja jest krótka, a metoda, jak i urządzenie oraz jego parametry, dobiera się ściśle w zależności od indywidualnego przypadku każdego Pacjenta. 

Obecnie wiele różnych placówek medycznych oferuje zabiegi z zakresu laserowej korekcji wzroku, często w atrakcyjnych cenach. Należy jednak pamiętać, aby zawsze przed podjęciem decyzji, co do przeprowadzenia działania, szczegółowo zapoznać się zarówno z opiniami, jak i daną placówką, w której ma odbyć się zabieg. Ważne jest też urządzenie i możliwość wyboru technologii. W naszej klinice okulistycznej Optegra stosowane są o wiele nowocześniejsze i bezpieczniejsze technologie. 

W klinice Optegra laserowa korekcja wzroku przeprowadzana jest przy użyciu metod LASEK, FemtoLasik, Clearvu i innowacyjnej Lentivu, która jest obecnie najszybszą i najnowocześniejszą metodą laserowej korekcji wzroku na świecie. Korekcja jednego oka trwa zaledwie 24 sekundy, a Pacjent już następnego dnia może powrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Podczas zabiegów z wykorzystaniem Lentivu nie jest też stosowany laser excimerowy, a nowoczesny laser femtosekundowy VisuMax.

Laserowa korekcja krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu – kwalifikacja do zabiegu

Do zabiegów chirurgii refrakcyjnej z użyciem lasera kwalifikowani są Pacjenci, u których krótkowzroczność nie jest większa niż -12 dioptrii. W przypadku nadwzroczności jest to +6 dioptrii, a przy astygmatyzmie 6 dioptrii. Ponadto w ramach kwalifikacji do zabiegu przeprowadzana jest szczegółowa rozmowa z Pacjentem, ocena bezpieczeństwa zabiegu, wybór metody i seria badań. 

Zazwyczaj wizyta kwalifikacyjna jest przeprowadzana przez okulistę i optometrystę. Konieczne do wykonania zabiegu badania są bezbolesne i należy do nich m.in. pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, wykonanie mapy rogówki czy pomiar wielkości źrenic. Podczas wizyty zapuszczane są też krople rozszerzające źrenice i zostaje wykonane szczegółowe badanie dna oka, w tym przedniego i tylnego odcinka. Badanie okulistyczne obejmuje również autorefraktometrię będącą komputerowym testem na występującą wadę wzroku. 

Często badany jest również stan plamki żółtej, obwód i naczynia siatkówki. Wykonuje się też topografię i tomografię rogówki oraz dokonuje pomiaru długości gałki ocznej. Ostateczna analiza keratometryczna, a w tym pomiar mocy łamiącej rogówki i promień jej krzywizny oraz grubość rogówki w stosunku do występującej wady wzroku, ostatecznie decydują o zakwalifikowaniu danej osoby do zabiegu.

Jak przebiega laserowa korekcja wad wzroku?

Po przygotowaniu Pacjenta i założeniu przez niego specjalnego ubrania ochronnego zajmuje miejsce w sali zabiegowej w pozycji leżącej, gdzie zostają zakropione do oczu specjalne krople znieczulające. Przez cały czas osoba operowana ma kontakt z lekarzem i jest przytomna. W celu wykonania właściwej korekty ramię lasera zostaje umieszczone tuż nad Pacjentem, a wiązka jest nakierowana na oko. Podczas działania dochodzi do stosownych zmian w strukturze rogówki.

Wielu Pacjentów obawia się uszkodzenia wzroku lub wystąpienia różnego rodzaju powikłań w przypadku, gdy dojdzie do poruszenia okiem podczas działania. Nie ma się jednak czego obawiać. Technologia zaprogramowana jest w taki sposób, że nawet w sytuacji, gdy dojdzie do poruszenia gałką oczną, laser natychmiast przestaje działać lub podąża za miejscem właściwym dla przeprowadzenia korekcji. 

Po wykonaniu działania zakładana jest specjalna soczewka opatrunkowa, a lekarz przekazuje zalecenia związane z okresem rekonwalescencji. Przestrzeganie zasad pozwoli powrócić do codzienności w możliwie najszybszym czasie. Najczęściej Pacjenci otrzymują też krople do oczu z antybiotykiem oraz nawilżające, których zadaniem jest zminimalizowanie wystąpienia infekcji po zabiegu i przyspieszenie gojenia rogówki. 

Chociaż sama korekcja laserowa trwa zaledwie kilkanaście minut, cala procedura wraz z przygotowaniem Pacjenta i postępowaniem pozabiegowym zajmuje zazwyczaj od 2 do 3 godzin. Po wykonaniu zabiegu Pacjent może odczuwać pieczenie, suchość w oczach oraz dyskomfort. Dolegliwości te jednak ustępują samoistnie i są naturalne po przeprowadzeniu laserowej korekcji wzroku. U niektórych osób pojawia się też światłowstręt oraz nieostre i zamglone widzenie, które w ciągu kilku tygodni od wykonania działania całkowicie, samoistnie ustępują.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku

Wśród przeciwwskazań do wykonania laserowej korekcji wzroku znajdują się m.in. ciąża oraz okres karmienia piersią. W tym okresie może dochodzić do niestabilności wad wzroku. Ponadto na organizm mają wpływ duże zmiany hormonalne. Przeszkodą do wykonania korekcji wady wzroku przy użyciu lasera są również niektóre choroby, takie jak choroby tarczycy, cukrzyca, wady i choroby serca, nowotwory, niektóre schorzenia skóry czy infekcje wirusowe. Zabiegu laserowej korekcji wzroku nie można przeprowadzać też w przypadku, gdy wada nie jest jeszcze ustabilizowana. Dlatego najczęściej działanie przeprowadza się u osób, które ukończyły 21. rok życia. 

W przypadku laserowej chirurgii refrakcyjnej istnieją również przeciwwskazania natury okulistycznej. To takie schorzenia, jak: zaćma, jaskra, zespół suchego oka, stany zapalne oczu, przemieszczenie źrenicy, odwarstwienie rogówki czy zmiany widoczne na dnie oka. Przeszkodą jest również zbyt wysoka wada wzroku.

Zabieg korekcji wad refrakcji bez naruszania struktury rogówki i użycia lasera – RLE

W ramach chirurgii refrakcyjnej możliwe jest również wykonanie różnych procedur mających na celu korekcję wzroku bez zastosowania lasera oraz zmiany grubości rogówki bez dokonania jakiejkolwiek ingerencji na powierzchni rogówki. Wówczas zachowana zostaje zarówno jej struktura, jak i krzywizna. Chirurgia soczewkowa refrakcyjna opiera się na umieszczeniu w oku dodatkowej soczewki lub zastąpieniu naturalnej, własnej soczewki wewnątrzgałkowej sztuczną. To metoda dla osób, które nie zakwalifikowały się do zabiegu laserowego, m.in. z powodu zbyt dużej wady czy za cienkiej rogówki.

Taki rodzaj zabiegu wykonuje się często w korekcji starczowzroczności lub w przypadku, gdy wada wzroku jest bardzo wysoka i wynosi np. kilkanaście dioptrii. Taka korekta wysokiej krótkowzroczności czy nadwzroczności jest najczęściej przeprowadzana u osób po 40. roku życia i przypomina nieco przebiegiem fakoemulsyfikację (usunięcie zaćmy). RLE, czyli Refractive Lens Exchange, to zabieg przywracający ostrość wzroku soczewki własnej Pacjenta. Następnie jest wprowadzona do oka, a dokładnie do torebki soczewki wewnątrzgałkowej, sztuczna soczewka o takiej mocy, aby Pacjent nie musiał stosować już okularów do dali lub bliży. 

Dzięki metodzie RLE możliwe jest również korygowanie jednocześnie krótkowzroczności lub dalekowzroczności z astygmatyzmem. Wówczas stosuje się toryczne soczewki wewnątrzgałkowe.

FAQ

1. Czy zabiegi przeprowadzane w ramach chirurgii refrakcyjnej są bolesne?

Zarówno działania wykonywane w ramach laserowej chirurgii refrakcyjnej, jak i chirurgii soczewkowej są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu Pacjent może odczuwać jedynie niewielki dyskomfort podczas zabiegu.

2. Jak skorygować wadę wzroku, gdy nie można wykonać zabiegu laserowego?

W przypadku, gdy dana osoba nie zostanie zakwalifikowana do przeprowadzenia zabiegu metodą laserową, istnieją inne możliwości korekcji wad wzroku w ramach chirurgii refrakcyjnej. Może to być wszczepienie dodatkowej, sztucznej soczewki korygującej wadę lub zastąpienie naturalnej soczewki sztuczną.

3. Jaką wadę można skorygować za pomocą lasera?

Laserowa korekcja wzroku jest wykonywana w przypadku krótkowzroczności do -12 dioptrii, dalekowzroczności do +6 dioptrii i astygmatyzmu o mocy 6 dioptrii. W przypadku poważniejszych wad można zastosować soczewki fakijne lub inne zabiegi z zakresu chirurgii refrakcyjnej.

więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...