Jak dym papierosowy wpływa na wzrok? Czy palenie szkodzi oczom?

Jak palenie papierosów wpływa na wzrok?

Palenie tytoniu to niezwykle groźny dla zdrowia nałóg. Sieje spustoszenie niemal w całym organizmie. Zastanawiasz się jaka jest zależność między wzrokiem a paleniem papierosów? Negatywne skutki palenia tytoniu mogą dotknąć także naszych oczu, w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do utraty wzroku. Jak palenie papierosów szkodzi oczom? O szczegółach dowiesz się z naszego artykułu.

Wpływ dymu papierosowego na wzrok

Długie przebywanie w zadymionych miejscach i pomieszczeniach, takich jak puby czy dyskoteki, może powodować podrażnienie oczu i przyczyniać się do powstawania przewlekłego zapalenia spojówek. Dym papierosowy, a także dym z cygar, cygaretek czy fajki mogą wywoływać pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Podczas długiego przebywania, np. na koncercie w zadymionej sali, osoby noszące soczewki kontaktowe oraz alergicy mogą mieć wrażenie posiadania ciała obcego w oku. W takiej sytuacji ulgę może przynieść zastosowanie kropli nawilżających, tzw. sztucznych łez oraz przepłukanie oczu solą fizjologiczną. Zdecydowanie złym rozwiązaniem jest pójście spać w szkłach kontaktowych po całonocnej imprezie w sali, w której wolno było palić. Może to nie tylko doprowadzić do nasilenia opisanych wyżej nieprzyjemnych dolegliwości, ale także spowodować poważne powikłania, np. owrzodzenie rogówki. Jak widać wpływ dymu papierosowego na wzrok jest ogromny. Sporadyczne przebywanie w zadymionych pomieszczeniach będzie wiązać się z jednorazowym dyskomfortem. Zdecydowanie należy jednak unikać regularnych wizyt w takich miejscach.

Zdrowie oczu a palenie tytoniu

Palenie papierosów rujnuje zdrowie. Nikotyna, która dostaje się do organizmu, powoduje obkurczanie drobnych naczyń krwionośnych. To z kolei przyczynia się do gorszego przepływu krwi i niedostatecznego odżywienia poszczególnych komórek w organizmie. Ale to jeszcze nie wszystko! Dym tytoniowy zwiększa liczbę wolnych rodników w komórkach i znacznie przyspiesza ich starzenie. Badania naukowe dowodzą, że palenie tytoniu może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Jak widać zdrowie oczu a palenie tytoniu mają ze sobą wiele wspólnego.

A jakie inne schorzenia może powodować palenie papierosów?

  • Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – to choroba siatkówki, która powoduje występowanie tzw. martwych punktów w środkowym polu widzenia. Jak się objawia? Problemami z rozpoznaniem osoby stojącej na przeciwko lub z odczytaniem godziny na zegarku. AMD sześciokrotnie częściej występuje o osób palących papierosy. Plamka odpowiada za widzenie centralne, które potrzebne jest do wykonywania codziennych czynności. Dostrzegane zwłaszcza przy wykonywaniu precyzyjnych czynności : np. czytaniu, litery są zamazane i niewyraźne. Zniekształcenia obrazu – tzw. metamorfopsje, powiększenie lub pomniejszenie obrazu, krzywienie linii prostych, oraz ciemna plama w centrum pola widzenia tzn. mroczek centralny , obniżone poczucie kontrastu i widzenia barwnego (oglądane kolory są słabiej wysycone. AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie.
  • Zapalanie błony naczyniowej oka – to stan potencjalnie zagrażający widzeniu, który może prowadzić do znacznego pogorszenia ostrości wzroku . Główną rolą błony naczyniowej jest odżywienie i zaopatrzenie w tlen siatkówki. Objawy: zaczerwienienie,  łzawienie, ból oka, pogorszenie ostrości widzenia. Palacze są znacznie bardziej narażeni na jej występowanie niż osoby bez nałogu nikotynowego.
  • Zaćma –jest bezbolesną chorobą spowodowaną przez zmętnienie soczewki oka, które powoduje  zamazanie i zniekształcenie widzenia. Częstość rośnie z wiekiem pacjenta. Objawy zaćmy to obniżenie ostrości wzroku, zamglone widzenie, obniżone poczucie kontrastu i widzenia barwnego (oglądane kolory są słabiej wysycone). Znacznie częściej zapadają na nią palacze.

Zobacz: Jak usunąć zaćmę?

  • Zespół suchego oka – to dolegliwość, która może stać się udziałem nie tylko czynnych, ale i biernych palaczy. Dym papierosowy powoduje suchość oczu, zaburzając homeostazę filmu łzowego. Często konsekwencją są nawracające zapalenia spojówek i brzegów powiek, które są wyjątkowo uciążliwe i objawiają się nadmiernym łzawieniem lub uczuciem suchości (piasku pod powiekami), zaczerwienieniem, wahaniami ostrości widzenia, pieczeniem, swędzeniem oczu, światłowstrętem.

Rezygnacja z palenia tytoniu to krok w stronę lepszego zdrowia Twojego, jak i Twoich najbliższych. Warto o tym pamiętać i podjąć wysiłek, by zerwać z tym wyniszczającym nałogiem!

Bibliografia:
1. M. W. Leitman, „Diagnostyka i postępowanie w chorobach oczu”, Wrocław 2017
2. J.J. Kański, A. Kubicka-Trząska, „Choroby infekcyjne oczu. Kompendium diagnostyki i leczenia”, Wrocław 2021
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...
więcej

Opadające powieki: zabieg na NFZ – co musisz wiedzieć przed zabiegiem korekty powiek górnych?

Jak pokazuje praktyka lekarska, wielu Pacjentów odwiedzających naszą klinikę Optegra zmaga się z opadającymi powiekami górnymi. Ten problem dotyczy...
więcej

Soczewki fakijne: wady i zalety tej metody korekcji wzroku. Powikłania

Soczewki fakijne zwykle są wszczepiane do gałki ocznej w celu korekcji wad wzroku u Pacjentów, którzy nie kwalifikują się...
więcej

Soczewki fakijne czy laser: co wybrać do korekcji wzroku? 

Istnieje co najmniej kilka metod korekcji wad wzroku. Poza korekcją okularową, noszeniem standardowych soczewek kontaktowych rosnącym zainteresowaniem cieszy się...