Czy czytanie po ciemku psuje wzrok? Mit czy prawda?

4 kwietnia 2025

Jak podkreślają optometryści i lekarze okuliści, wielu Pacjentów nie dba o higienę wzroku, czego dowodem jest np. czytanie przy słabym oświetleniu. Czy w takim razie niekorzystne warunki oświetleniowe mają jakikolwiek wpływ na zdrowie oczu? Jeśli zastanawiasz się, czy czytanie po ciemku psuje wzrok, sprawdź koniecznie, co na ten temat sądzą nasi eksperci!

Czy naprawdę można uszkodzić wzrok, czytając przy słabym świetle?

Odpowiadając na tytułowe pytanie – czy czytanie po ciemku psuje wzrok? Nie, to mit. Nie istnieją żadne dowody na to, że czytanie w słabym oświetleniu bezpośrednio uszkadza narząd wzroku. Wiedz jednak, że jeśli oddajesz się ulubionej lekturze przy słabej żarówce lub – co gorsza – latarce, Twoje oczy muszą wykonać większy wysiłek, co sprawia, że szybciej się męczą, łzawią, są zaczerwienione. U osób z pewnymi uwarunkowaniami może to nawet powodować pogłębianie się wad wzroku. Po jakimś czasie zmęczony (nie w pełni zregenerowany) wzrok może obniżyć Twoją efektywność w pracy i powodować problemy z koncentracją. Dlatego jeśli masz w zwyczaju czytać przy „byle jakim” świetle, najwyższy czas to zmienić.

Oświetlenie bezpieczne dla oczu

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu narządowi wzroku komfortu, zmień szkodliwy nawyk czytania przy słabym świetle i zadbaj o higienę wzroku, inwestując w odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu będziesz mógł dłużej cieszyć się ulubioną lekturą, bez uczucia dyskomfortu i poprawisz wydajność narządu wzroku. Optymalnym rozwiązaniem będzie połączenie lampy sufitowej, która daje rozproszone światło z lampą biurkową świecącą punktowo. Przy jakim świetle wzrok odpoczywa? Najlepsze dla zdrowia Twoich oczu będą żarówki emitujące ciepłe światło o wartości mniejszej, niż 2700K, które pozwala narządowi wzroku na odpoczynek. Z kolei do czytania najlepiej sprawdzą się żarówki emitujące światło o wartości 4000K  (zbliżone barwą do naturalnego światła dziennego). Dobre oświetlenie przestrzeni to nie wszystko. Staraj się każdego dnia wykonywać gimnastykę oczu, a w wolnych chwilach patrz na zieleń, która wpływa kojąco na wzrok. Możesz również obserwować obiekty, które znajdują się w oddali i starać się skupić na nich uwagę. Dzięki tym prostym czynnościom nie będziesz odczuwał mocnego zmęczenia oczu. Zastanawiasz się, co jeszcze warto wdrożyć do rutyny życia? Pamiętaj też o regularnych badaniach oczu i odwiedzaj lekarza okulistę nie rzadziej, niż raz na rok. Udaj się do specjalisty również wtedy, gdy pojawią się u Ciebie niepokojące objawy ze strony narządu wzroku.

FAQ 

U części Pacjentów upośledzenie narządu wzroku może być skutkiem chorób okulistycznych, predyspozycji rodzinnych, urazów, czy procesu starzenia. U innych przyczyną jest np. czytanie przy słabym świetle. Masz problemy ze wzrokiem? Nie zwlekaj i umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Optometryści i lekarze okuliści przeprowadzą niezwłocznie badania i dobiorą odpowiednią metodę terapeutyczną, uwzględniając Twój stan zdrowia.

Podstawą jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który postawi diagnozę i wdroży odpowiedni plan leczenia. Niektóre problemy ze wzrokiem można zniwelować farmakologicznie, w przypadku innych konieczny jest zabieg laserowy (np. przy wadach refrakcji) lub operacja (np. przy zaćmie). Jeśli chcesz zbadać narząd wzroku i poznać przyczynę dyskomfortu, oddaj się w ręce naszych doświadczonych lekarzy.

Oznaką problemów ze wzrokiem najczęściej jest spadek ostrości widzenia, zamglony obraz, męczliwość oczu, ich częste mrużenie, czy uczucie piasku pod powiekami. Jeśli podejrzewasz u siebie pogorszenie wzroku, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci kompleksową diagnostykę z użyciem nowoczesnego sprzętu okulistycznego.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok

[05.02.2025 r.]

więcej

Wady wzroku – rodzaje. Jakie są najpopularniejsze wady wzroku?

29 czerwca 2025
Wady wzroku to jedno z najczęściej występujących schorzeń na świecie. Dotyczy ono zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz osób...
więcej

Na czym polega krótkowzroczność? Objawy, przyczyny i leczenie miopii

29 czerwca 2025
Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Szacuje się, że na całym świecie zmaga się z nią ponad...
więcej

Blefaroplastyka – korekta i plastyka powiek górnych i dolnych

29 czerwca 2025
Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Objawy zaćmy – jak rozpoznać?

29 czerwca 2025
Objawy zaćmy w większości przypadków pojawiają się u dojrzałych Pacjentów około 50. roku życia i zdarza się, iż są...
więcej

Laserowa korekcja wzroku – cena. Ile kosztuje ten zabieg okulistyczny? Poznaj nasz cennik

26 czerwca 2025
Zabieg laserowej korekcji wzroku poprzedzony odpowiednią diagnostyką to wysoce efektywny sposób na odzyskanie komfortu widzenia. Pacjenci, którzy poddają się...