AMD (Age-related Macular Degeneration) czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest schorzeniem siatkówki powodującym utratę widzenia centralnego. Plamka żółta jest niewielkim obszarem w centrum siatkówki. Odgrywa ona bardzo ważną rolę, ponieważ jest odpowiedzialna za nasze widzenie centralne. Dzięki jej działaniu możliwe jest dostrzeganie drobnych szczegółów. Jej funkcje są wykorzystywane w takich aktywnościach jak czytanie, rozpoznawanie twarzy, oglądanie telewizji i jazda samochodem. Dzięki niej jesteśmy również w stanie odróżniać kolory.
Schorzenie charakteryzuje się powolnym i bezbolesnym postępem. Jednak w niektórych przypadkach AMD może rozwijać się szybciej, powodując nieodwracalną utratę wzroku w krótkim czasie. W większości przypadków zwyrodnienie plamki żółtej przybiera postać suchej, dotyczy to ok. 90% osób dotkniętych chorobą. Znacznie rzadziej w AMD występuje postać wysiękowa.
Sucha postaćAMD. W jejprzebiegu dochodzi do powolnego zaniku fotoreceptorów, tzw. czopków, którebiorą udział w procesie widzenia. Suche AMD postępuje stosunkowo powoli, jednakz upływem czasu tempo zmian może się nasilić.
Wysiękowapostać schorzenia,na którą zapada około 10% pacjentów, może być groźniejsza i prowadzić do nagłegopogorszenia wzroku. W tej postaci choroby dochodzi do wzrostu nieprawidłowychnaczyń pod siatkówką centralną. Z naczyń tych do siatkówki może przesączać siępłyn lub krew powodując powstanie ciemnej plamy w centrum widzenia.
Do czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju zwyrodnienia plamki AMD należy:
–zaawansowany wiek pacjenta,
– palenietytoniu,
– dziedziczność,w rodzinach osób chorujących na AMD schorzenie występuje częściej,
– chorobyogólne, jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość,
– rasa,osoby rasy białej chorują częściej,
– płeć,kobiety chorują nieco częściej niż mężczyźni.
Do klasycznych objawów choroby oczu AMD należą:
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00