Jaskra – co to jest?

Definicja i epidemiologia

Jaskra występuje 4 razy częściej u rodzeństwa osób chorych i 2 razy częściej u potomstwa osób chorych na jaskrę w porównaniu z populacją zdrową. Bardziej zagrożone wystąpieniem tej postaci jaskry są również osoby z nadciśnieniem tętniczym lub ze zbyt niskim ciśnieniem krwi, cukrzycą, skłonnościami do marznięcia rąk i stóp, migrenami oraz przewlekle leczeni sterydami.

Jaskra to przewlekła, postępująca neuropatia nerwu wzrokowego, przejawiająca się występowaniem charakterystycznych zmian morfologicznych tarczy nerwu wzrokowego i warstwy włókien nerwowych siatkówki oraz odpowiadającymi im ubytkami w polu widzenia. Nieleczona, prowadzi, zwykle bezobjawowo, do całkowitej destrukcji nerwu wzrokowego i nieodwracalnej utraty widzenia. Jednym z głównych czynników ryzyka jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) oraz dodatni wywiad rodzinny.  Istnieją również naczyniowe czynniki ryzyka rozwoju jaskry, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, migrenowe bóle głowy, nocne spadki ciśnienia tętniczego oraz niskie rozkurczowe ciśnienie perfuzji (różnica między ciśnieniem rozkurczowym krwi a ciśnieniem wewnątrzgałkowym). Na uszkodzenie jaskrowe są również bardziej podatne oczy krótkowzroczne. Nadal głównym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka wystąpienia i progresji choroby pozostaje ciśnienie wewnątrzgałkowe. Choć jaskra może się rozwinąć przy każdym poziomie ciśnienia wewnątrzgałkowego, nawet niskim, to jego poziom oraz dobowe wahania pozostają podstawowymi czynnikami postępu neuropatii jaskrowej. Dlatego głównym celem leczenia jaskry jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Docelowa wartość ciśnienia – indywidualna dla każdego pacjenta – to taka, której nie towarzyszy progresja choroby.

Schorzenia narządu wzroku w ostatnich czasach stały się chorobą cywilizacyjną. Praca przy komputerze, częste korzystanie z tabletów, smartfonów, zbyt długie przebywanie w sztucznym oświetleniu powodują, że nasz wzrok pogarsza się. Często nie zdajemy sobie nawet z tego faktu sprawy. Problem chorób oczu, który wcześniej dotyczył głównie osób starszych, coraz częściej dotyka młodszych pacjentów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Osoby młodsze powinny zgłaszać się do okulisty raz na dwa lata, natomiast starsze – raz w roku. Wiele poważnych chorób przebiega w początkowej fazie bezobjawowo i tylko specjalistyczne badanie u okulisty pozwala na ich wczesne wykrycie. Bardzo często wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie właściwego leczenia pozwala uniknąć pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku.

Szacuje się, że na jaskrę choruje około 2-3 % populacji europejskiej.

W 2013 r. na jaskrę chorowało 67 mln ludzi, z tego prawie 7 milionów utraciło obustronnie widzenie. Szacuje się, że do 2020 roku liczba chorych na jaskrę wzrośnie do około 80 mln, a u ok. 11,2 mln osób choroba ta spowoduje całkowitą ślepotę. W Polsce chorych na jaskrę jest około 800 tysięcy. Badania wskazują, ze co drugi chory na jaskrę nie jest świadomy obecności tej choroby. Jaskra dotyczy wszystkich grup wiekowych, jednak najpowszechniej występuje u osób starszych. W ogromnej większości przypadków ma charakter obustronny.

U niektórych osób nawet ciśnienie mieszczące się w statystycznych granicach normy może stopniowo uszkadzać nerw wzrokowy i wówczas również rozpoznajemy jaskrę. Z drugiej strony, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe nie zawsze jest równoznaczne z istnieniem jaskry. U części populacji ciśnienie wewnątrzgałkowe przekracza 21 mmHg i nie prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Stan taki określa się jako nadciśnienie oczne i wymaga leczenia u osób z czynnikami ryzyka powstania jaskry.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jaskra – fakty i mity

Jaskra: Co warto wiedzieć?

więcej
Rodzaje jaskry
Rodzaje jaskry
Tradycyjny podział obejmuje jaskrę otwartego lub zamkniętego kąta przesączania, pierwotną lub...
więcej
Jaskra – czynniki ryzyka
Jaskra – czynniki ryzyka
Główną przyczyną zaniku nerwu wzrokowego w jaskrze jest podwyższone ciśnienie w...
więcej
Objawy jaskry
Objawy jaskry
U 85% chorych jaskra przebiega bez żadnych objawów i podstępnie niszczy...
więcej
Diagnostyka i badania jaskry
Diagnostyka i badania jaskry
Jedyną skuteczną metodą zatrzymania lub spowolnienia jaskry jest jej wczesne wykrycie...
więcej
Diagnostyka – badanie OCT
Diagnostyka – badanie OCT
OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, jest precyzyjnym badaniem struktur oka....
więcej
Metody leczenia jaskry
Metody leczenia jaskry
Jedyną skuteczną metodą leczenia jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Podejmując leczenie,...
więcej
Jaskra – fakty i mity
Jaskra – fakty i mity
Jaskra jest najgroźniejszą przewlekłą chorobą nerwu wzrokowego, prowadzącą do nieodwracalnej utraty...
więcej
Leczenie jaskry
Leczenie jaskry
Jaskra jest chorobą nieuleczalną dlatego leczenie jaskry trwa do końca życia...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00