Jaskra: objawy choroby oczu, które nie powinny być ignorowane.

Jaskra to choroba przewlekła diagnozowana u dorosłych, jak również niemowląt i małych dzieci, trwająca do końca życia chorego. Rozwija się powoli i podstępnie, nie dając zauważalnych objawów nawet przez kilkanaście lat! To postępująca neuropatia nerwu wzrokowego przejawiająca się występowaniem charakterystycznych zmian morfologicznych tarczy nerwu wzrokowego i warstwy włókien nerwowych siatkówki oraz odpowiadającymi im ubytkami w polu widzenia. Jakie są pierwsze objawy jaskry? Jaki jest przebieg tej choroby oczu? 

Jaskra: objawy początkowe choroby oczu. Utrudniony odpływ cieczy wodnistej z oka

Jesteś ciekawy, jakie są pierwsze objawy jaskry? Wiedz, że u 85% Pacjentów jaskra przebiega bez żadnych symptomów i podstępnie niszczy wzrok. Jest nazywana „cichą zasłonką”, gdyż w jaskrze uszkodzenie pola widzenia następuje od obwodu tarczy wzrokowej, co jest dla chorych przez wiele lat niezauważalne, gdyż mózg wypełnia ubytki jasnymi plamami. Niestety jaskra najczęściej rozwija się w obojgu oczach, ale jej postęp jest zazwyczaj niesymetryczny. Uszkodzenie wzroku Pacjent odczuwa, dopiero gdy nerw wzrokowy jest już niemal całkowicie zniszczony i choroba obejmuje centrum widzenia.

Jest to choroba całkowicie bezbolesna, nie powoduje podrażnienia oka. Pierwsze objawy jaskry nie wiążą się także z żadnymi problemami podczas czytania. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby pole widzenia jest bardzo ograniczone i występuje tzw. widzenie lunetowate, które w stadium końcowym zanika.

U 15% chorych na jaskrę może dochodzić do przejściowego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej do 30-40 mmHg. Zaburzenia w produkcji i odpływie cieczy wodnistej powodują objawy jaskry. Chory odczuwa wtedy ból oka, głowy oraz zaburzenia widzenia pod postacią kół tęczowych przy patrzeniu na źródło światła (tzw. efekt „halo”) lub zamglone widzenie. Niekiedy ciśnienie w oku wzrasta do 50-90 mmHg – jest to tzw. ostre zamknięcie kąta przesączania (dawniej nazywane ostrym atakiem jaskry), któremu towarzyszą:

 • zaczerwienienie oka,
 • znaczne pogorszenie widzenia,
 • bardzo silny ból oka i głowy,
 • nudności i wymioty.

Jest to pilny stan okulistyczny wymagający natychmiastowego leczenia. Bez właściwej interwencji lekarskiej w przypadku ostrego ataku jaskry może w ciągu kilkudziesięciu godzin doprowadzić do całkowitej utraty widzenia.

Jak rozpoznać jaskrę? Badania diagnostyczne

Jeżeli wyjaśniliśmy już, jak rozwija się jaskra objawy początkowe choroby są Ci znane, możemy przejść do omówienia diagnostyki i sposobów leczenia. Jakie badania wykonują specjaliści naszej kliniki Optegra w kierunku rozpoznawania jaskry? Należy wymienić m.in.:

 • badanie przedniego i tylnego odcinka oka,
 • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • pomiar grubości rogówki,
 • badanie pola widzenia,
 • badanie kąta przesączania,
 • stereoskopową ocenę tarczy n. II,
 • ocenę grubości warstwy włókien nerwowych i kompleksu komórek zwojowych siatkówki (OCT),
 • ocenę struktur przedniego odcinka gałki ocznej (AS-OCT),
 • trójwymiarowe obrazowanie struktur przedniego odcinka gałki ocznej.

Jak podkreślają lekarze okuliści, jaskra jest często wykrywana przypadkowo np. przy okazji doboru okularów lub badań okresowych. 

Jakie są sposoby leczenia jaskry?

Należy zaznaczyć, że jaskra jest chorobą nieuleczalną. Tak więc leczenie jaskry pozwala zapobiec dalszej utracie widzenia (hamuje postęp choroby), w zależności od danego przypadku może obejmować terapię farmakologiczną, laserową lub chirurgiczną (trabekulektomię). Leczenie farmakologiczne zwykle obejmuje stosowanie specjalnych kropli do oczu (przeciwjaskrowych), które obniżają ciśnienie wewnątrz gałki ocznej (zbyt wysokie ciśnienie śródgałkowe to jedna z głównych przyczyn jaskry). Dzięki lekom możemy zmniejszyć produkcję cieczy wodnistej lub ułatwić jej odpływ z gałki ocznej.

Lekarz, biorąc pod uwagę rodzaj jaskry, może przeprowadzić również leczenie operacyjne (laserowe), metodą: 

 • selektywnej trabekuloplastyki (SLT), 
 • irydotomii (LPI),
 • irydotomii laserem YAG.

Nieleczona jaskra – całkowite uszkodzenie nerwu wzrokowego

Nieleczona jaskra prowadzi zwykle (bezobjawowo) do całkowitej destrukcji nerwu wzrokowego i nieodwracalnej utraty widzenia. Gdy pacjent zaczyna zauważać, że z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego, często choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Osoby młodsze powinny zgłaszać się do okulisty raz na dwa lata, natomiast starsze – raz w roku.

Wiele poważnych chorób okulistycznych przebiega w początkowej fazie bezobjawowo i tylko specjalistyczne badanie u okulisty pozwala na ich wczesne wykrycie. Bardzo często szybkie rozpoznanie jaskry wtórnej lub wrodzonej (warto dodać, że jaskra wrodzona występuje z częstością 1 na 10 000 urodzeń) i wdrożenie właściwego leczenia pozwala uniknąć pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku.

Profilaktyka jaskry

Zastanawiasz się, jak zapobiec rozwojowi pierwszych objawów jaskry? Jedynym działaniem profilaktycznym, które możesz podjąć, są regularne badania narządu wzroku. Pomocne może okazać się tzw. badanie przesiewowe w celu wczesnego wykrycia jaskry, które obejmuje:

 • przeprowadzenie wywiadu lekarskiego w kierunku jaskry,
 • edukację zdrowotną w zakresie rozpoznawania pierwszych objawów jaskry,
 • badanie okulistyczne przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej ze stereoskopową oceną tarczy nerwu wzrokowego,
 • badanie ciśnienia śródgałkowego,
 • badanie kąta przesączania.

Osoby w wieku 40+, u których nie stwierdzono występowania jaskry, powinni poddawać się badaniom profilaktycznym co 2 lata.

FAQ

Jaskra to grupa chorób oczu, która cechuje się wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego i postępującym zanikiem nerwu wzrokowego. Wiedz, że ryzyko zachorowania na jaskrę wzrasta wraz z wiekiem.

Jaskra rozwija się powoli i niepostrzeżenie, nie dając o sobie znać latami. W wyniku jaskry może dojść do ślepoty całkowitej (leczenie sprowadza się do zahamowania postępu schorzenia). Dlatego tak ważna jest jak najszybsza diagnostyka i wdrożenie prawidłowego leczenia. Jeśli interesuje Cię temat jaskry pierwotnej lub wtórnej, chcesz dowiedzieć się więcej o objawach i leczeniu tej choroby, zapraszamy do naszej kliniki Optegra.

W przebiegu jaskry (ostrego ataku) ból najpierw obejmuje gałkę oczną, a później rozprzestrzenia się nad górny łuk brwiowy, czasami jest połowiczy. Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na temat szybkiego rozpoznania i leczenia jaskry, nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci odpowiednie narzędzia diagnostyczne i dobiorą plan terapii.

Źródła:

 • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/jaskra/73325,jaskra [dostęp: 22.01.2024 r.].

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jaskra – fakty i mity

Jaskra: Co warto wiedzieć?

więcej
Skuteczne leczenie jaskry

Skuteczne leczenie jaskry

Jaskra jest chorobą nieuleczalną dlatego leczenie jaskry trwa do końca życia...
więcej
Jaskra: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie jaskry

Jaskra: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie jaskry

Narząd wzroku narażony jest na różne patologie. Szczególnie poważne są choroby,...
więcej
Rodzaje jaskry

Rodzaje jaskry

Tradycyjny podział obejmuje jaskrę otwartego lub zamkniętego kąta przesączania, pierwotną lub...
więcej
Jaskra – czynniki ryzyka

Jaskra – czynniki ryzyka

Główną przyczyną zaniku nerwu wzrokowego w jaskrze jest podwyższone ciśnienie w...
więcej
Diagnostyka jaskry

Diagnostyka jaskry

Badania na jaskrę Najlepszy działaniem w profilaktyce jaskry jest wykonywanie kontrolnych...
więcej
Jaskra – fakty i mity

Jaskra – fakty i mity

Jaskra jest najgroźniejszą przewlekłą chorobą nerwu wzrokowego, prowadzącą do nieodwracalnej utraty...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00

X
Odbierz