Objawy jaskry

U 85% chorych jaskra przebiega bez żadnych objawów i podstępnie niszczy wzrok. Jest nazywana „cichą zasłonką”, gdyż w jaskrze uszkodzenie pola widzenia następuje od obwodu tarczy wzrokowej, co jest dla chorych przez wiele lat niezauważalne, gdyż mózg wypełnia ubytki jasnymi plamami. Jaskra najczęściej rozwija się w obojgu oczach, ale jej postęp jest zazwyczaj niesymetryczny. Uszkodzenie wzroku Pacjent odczuwa dopiero, gdy nerw wzrokowy jest już niemal całkowicie zniszczony i choroba obejmuje centrum widzenia.

Jaskra jest całkowicie bezbolesna, nie powoduje podrażnienia oka ani problemów z czytaniem. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby pole widzenia jest bardzo ograniczone i występuje tzw. widzenie lunetowate, które w stadium końcowym zanika.

Jaskra jest często wykrywana przypadkowo np. przy okazji doboru okularów lub badań okresowych.

U 15% chorych na jaskrę może dochodzić do przejściowego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej do 30-40 mmHg. Chory odczuwa wtedy ból oka, głowy oraz zaburzenia widzenia pod postacią kół tęczowych przy patrzeniu na źródło światła (tzw. efekt „halo”) lub zamglone widzenie. Niekiedy ciśnienie w oku wzrasta do 50-90 mmHg – jest to tzw. ostre zamknięcie kąta przesączania (dawniej nazywane ostrym atakiem jaskry), któremu towarzyszą zaczerwienienie oka, znaczne pogorszenie widzenia, bardzo silny ból oka i głowy, a nawet nudności i wymioty. Jest to pilny stan okulistyczny wymagający natychmiastowego leczenia. Bez właściwej interwencji lekarskiej może w ciągu kilkudziesięciu godzin doprowadzić do całkowitej utraty widzenia.

Jaskra jest chorobą przewlekłą, trwającą do końca życia chorego. Rozwija się powoli i podstępnie, nie dając zauważalnych objawów nawet przez kilkanaście lat! Jaskra to przewlekła, postępująca neuropatia nerwu wzrokowego, przejawiająca się występowaniem charakterystycznych zmian morfologicznych tarczy nerwu wzrokowego i warstwy włókien nerwowych siatkówki oraz odpowiadającymi im ubytkami w polu widzenia. Nieleczona, prowadzi-zwykle bezobjawowo- do całkowitej destrukcji nerwu wzrokowego i nieodwracalnej utraty widzenia. Gdy pacjent zaczyna zauważać, że z jego wzrokiem dzieje się coś niedobrego, często choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Osoby młodsze powinny zgłaszać się do okulisty raz na dwa lata, natomiast starsze – raz w roku.

Wiele poważnych chorób okulistycznych przebiega w początkowej fazie bezobjawowo i tylko specjalistyczne badanie u okulisty pozwala na ich wczesne wykrycie. Bardzo często wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie właściwego leczenia pozwala uniknąć pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jaskra – fakty i mity

Jaskra: Co warto wiedzieć?

więcej
Skuteczne leczenie jaskry

Skuteczne leczenie jaskry

Jaskra jest chorobą nieuleczalną dlatego leczenie jaskry trwa do końca życia...
więcej
Jaskra: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie jaskry

Jaskra: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie jaskry

Narząd wzroku narażony jest na różne patologie. Szczególnie poważne są choroby,...
więcej
Rodzaje jaskry

Rodzaje jaskry

Tradycyjny podział obejmuje jaskrę otwartego lub zamkniętego kąta przesączania, pierwotną lub...
więcej
Jaskra – czynniki ryzyka

Jaskra – czynniki ryzyka

Główną przyczyną zaniku nerwu wzrokowego w jaskrze jest podwyższone ciśnienie w...
więcej
Diagnostyka jaskry

Diagnostyka jaskry

Badania na jaskrę Najlepszy działaniem w profilaktyce jaskry jest wykonywanie kontrolnych...
więcej
Jaskra – fakty i mity

Jaskra – fakty i mity

Jaskra jest najgroźniejszą przewlekłą chorobą nerwu wzrokowego, prowadzącą do nieodwracalnej utraty...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00