Laserowa korekcja wzroku po 50. roku życia: korzyści, ograniczenia i efektywność zabiegu

Wraz z wiekiem dochodzi do naturalnego zużywania się różnych struktur anatomicznych w naszym organizmie. Tak jest również z elementami znajdującymi się w gałce ocznej. Na skutek tych procesów nasz wzrok i jego ostrość nie są już tak stabilne. Często już po 40. roku życia pojawiają się objawy tzw. starczowzroczności, co skutecznie uniemożliwia dobre widzenie. Jednak obecnie u prawie każdego Pacjenta można zastosować różnego rodzaju działania w ramach laserowej korekty wzroku czy też refrakcyjną wymianę soczewki, dzięki czemu problem okulistyczny można skutecznie rozwiązać. Takie rozwiązania proponuje Optegra.

Wada wzroku a wiek – jakie nieprawidłowości widzenia występują po 50. roku życia?

Wady wzroku i choroby oczu obecnie dotyczą coraz większej liczby osób. Mowa tu zarówno o osobach młodych, w średnim wieku, jak i starszych. Obok popularnej zaćmy, którą można leczyć coraz skuteczniej, dostępnych jest też wiele nowoczesnych metod, za pomocą których możliwe jest uporanie się z takimi wadami, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm w dużym zakresie dioptrii. Z wykorzystaniem lasera można usunąć też przypadłość, jaką jest prezbiopia.

Dzięki nieustannemu rozwojowi technologicznemu wiek Pacjenta nie stanowi przeszkody ku temu, aby poddać się laserowej korekcji wzroku. Choć ograniczenia wiekowe dotyczą w tym zakresie kilku metod, w ich miejsce można zastosować inne, idealnie stworzone do potrzeb osób po 50. roku życia.

Jeżeli nie chcesz nosić okularów ani soczewek kontaktowych, a Twoim problemem jest starczowzroczność, krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, wykonanie zabiegu LKW w klinice Optegra będzie idealnym wyborem.

Zabieg laserowej korekcji wzroku po 50. roku życia – dostępne metody

Aby dopasować odpowiednią metodę korekcji, niezbędne jest uwzględnienie zależności, jaką jest laserowa korekcja wzroku a wiek Pacjenta. Narząd wzroku po 50. roku życia wymaga zastosowania urządzenia, które podczas operacji usunięcia wady uwzględni specyficzne zmiany i struktury anatomiczne danej osoby. Do wykonania laserowej korekcji wzroku stosuje się takie metody, jak CLEARVU® – Presbyond®, LENTIVU® – Smile® oraz FemtoLASIK.

Kiedy warto poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku metodą CLEARVU® – Presbyond®?

CLEARVU® – Presbyond® to metoda laserowa dedykowana osobom z krótkowzrocznością do -8,5D, dalekowzrocznością do +3,5D, astygmatyzmem do +/-2,0D oraz starczowzrocznością. Dzięki precyzyjnemu modelowaniu rogówki większość Pacjentów odzyskuje ostrość wzroku już następnego dnia po zabiegu, choć na ostateczne i utrwalone rezultaty należy poczekać od 3 do nawet 12 miesięcy.

Metoda CLEARVU® – Presbyond® umożliwia uzyskanie doskonałych efektów widzenia na każdą odległość dzięki właściwemu skorygowaniu oka dominującego do właściwego widzenia do dali i punktów pośrednich, a oka niedominującego do bliży oraz punktów pośrednich. 

Jakie problemy z widzeniem koryguje zabieg metodą LENTIVU® – Smile®?

LENTIVU® – Smile® to metoda wykorzystywana podczas zabiegu korekcji u osób po 50. roku życia, u których występuje krótkowzroczność do -10,0D oraz astygmatyzm krótkowzroczny do -5,0D. Podczas tego typu zabiegu korekcji wzroku wykorzystywany jest laser femtosekundowy VisuMax® firmy ZEISS służący do wytworzenia specjalnej lentikuli. 

Rekonwalescencja po takim działaniu jest krótka. Szybko też można powrócić do codziennych aktywności. 

Jakie wady wzroku Pacjenta można usunąć metodą FemtoLASIK?

FemtoLASIK to jedna z najczęściej wybieranych metod laserowej korekcji wzroku. LKW wykonana tym sposobem pozwala usunąć wadę wzroku zarówno u osób z krótkowzrocznością do -10,0D, nadwzrocznością do +6,0D, jak i astygmatyzmem krótkowzrocznym i nadwzrocznym do +/- 6D.

Tego typu laserowa korekcja wzroku jest przeprowadzana z wykorzystaniem lasera femtosekundowego i excimerowego. To najczęściej wybierana metoda usuwania wad wzroku na świecie.

Laserowa korekcja wad wzroku – kwalifikacja do zabiegu

Przed przeprowadzeniem laserowego zabiegu niezbędne jest wykonanie badania kwalifikacyjnego. W tym celu zespół specjalistów Optegra, w skład którego wchodzi lekarz okulista, optometrysta i pielęgniarka, wykonują szczegółowe badania wzroku niezbędne dla przeprowadzenia działania. Dzięki temu możliwe jest określenie indywidualnych cech oraz potrzeb Pacjenta, a także dopasowanie najlepszej metody laserowej korekty.

Jeżeli dany przypadek wady nadaje się do zabiegu, Pacjent jest informowany o przebiegu działania i zasadach rekonwalescencji. To również właściwy czas na zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz określa też, czy wada wzroku jest stabilna oraz wyklucza występowanie przeciwwskazań do wykonania laserowej korekty. Możliwość wykonania LKW w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowia i w przypadku większości osób nie ma przeszkód, aby móc wykonać zabieg.

FAQ

Laserowa korekcja wzroku po 50. roku życia jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Tuż przed rozpoczęciem działania aplikowane są specjalne krople, dzięki którym Pacjent nie odczuwa wykonywanych działań.

W zależności od wybranej metody laserowej możliwe jest skorygowanie zarówno krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu różnego typu, jak i starczowzroczności. Aby móc poddać się zabiegowi laserowej korekcji, niezbędne jest wykonanie badania kwalifikacyjnego i uzyskanie pozytywnej decyzji.

Przeciwwskazaniem do wykonania LKW jest m.in. zespół suchego oka, niestabilna wada wzroku, stożek rogówki, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, niektóre schorzenia siatkówki, cukrzyca czy jednooczność. Część z przypadłości może mieć jednak charakter przeciwwskazania tymczasowego.

Źródła:

  • Kalwa-Grabowska, Dominika, Ilona Piotrowiak-Słupska, and Bartłomiej J. Kałużny. „Przyczyny dyskwalifikacji z operacji laserowej korekcji wzroku.” OphthaTherapy. Therapies in Ophthalmology 9.4 (2022): 264-271.
  • Wierzbowska, Joanna, and Barbara Czarnota-Nowakowska. „Gojenie rogówki w wybranych rodzajach zabiegów laserowej korekcji wady wzroku.” OphthaTherapy. Therapies in Ophthalmology 8.4 (2021): 276-281.
  • NAS, O. „Ograniczenia wiekowe a laserowa korekcja wzroku.”
  • Kolenda-Parakiel, M., and M. Misiuk-Hojło. „Nowoczesne metody korekcji prezbiopii.” Optyka 1 (2011): 36-40.
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...

X
Odbierz