Jak długo trwa rekonwalescencja po wszczepieniu soczewek fakijnych?

Rekonwalescencja po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych

Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych jest doskonałą alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą poddać się laserowej korekcji wzroku. Lista jego zalet jest długa. Otwiera ją szybki powrót do pełnej sprawności po operacji. O tym jak długo trwa rekonwalescencja po implantacji soczewek fakijnych oraz jaki jest stan pacjenta po zabiegu, dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Wszczepienie soczewek fakijnych – na czym polega?

Najprościej rzecz ujmując – soczewka fakijna przypomina trochę szkło kontaktowe. Różni się jednak tym, że może pozostać w oku do czasu pojawienia się zaćmy w naszej naturalnej soczewce. W trakcie zabiegu, lekarz umieszcza ją pomiędzy tęczówką a naturalną soczewką oka. Nowoczesne technologie sprawiają, że soczewki fakijne świetnie współdziałają z okiem i są bardzo dobrze tolerowane przez narząd wzroku .

Wszczepienie soczewek fakijnych – dla kogo?

Zabieg implantacji soczewek fakijnych jest świetnym rozwiązaniem dla osób, u których występują przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku oraz dla pacjentów, zmagających się z zaćmą. Jest całkowicie bezpieczny, nieskomplikowany, a przy tym zajmuje niewiele czasu. Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Powikłania po zabiegu pojawiają się niezwykle rzadko; chyba, że pacjenci nie przestrzegają zaleceń pooperacyjnych.

Zobacz: Refrakcyjna wymiana soczewki

Rekonwalescencja po wszczepieniu soczewek fakijnych – jak długo trwa?

W większości przypadków stan pacjenta po operacji wszczepienia soczewki jest dobry – zabieg jest szybki i całkowicie bezpieczny. Efekty są widoczne natychmiast – poprawa widzenia następuje w zasadzie od razu. W dniu wykonania zabiegu pacjent może udać się do domu.

Po wykonaniu zabiegu implantacji soczewek fakijnych należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Kluczowe dla sukcesu zabiegu są pierwsze dwa tygodnie, ale tak naprawdę oszczędzający tryb życia połączony z wyjątkową troską o narząd wzroku należy prowadzić przez 4 do 6 tygodni.

W trosce o bezpieczeństwo Pacjentów zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych w Klinikach Optegra nie wykonuje się na obojgu oczu w tym samym czasie. Decydując się więc na poddanie się zabiegowi należy to uwzględnić w planowaniu przerwy w pracy.

Jakie są zalecenia przy rekonwalescencji po wszczepieniu soczewek fakijnych?

  • Stosuj przepisane przez lekarza leki zgodnie z jego zaleceniami;
  • Stawiaj się na wyznaczone przez okulistę wizyty kontrolne;
  • Zrezygnuj z intensywnej aktywności fizycznej, np. podnoszenia ciężarów. Spokojny spacer jest dobrym wyborem już w pierwszym tygodniu po zabiegu;
  • Unikaj  gwałtownego schylania się i dźwigania naprawdę ciężkich zakupów. To czynność, która mocno obciąża oczy, dlatego po operacji należy jej unikać.
  • Unikaj kontaktu oczu z wodą. Podczas mycia głowy i buzi w okresie  pierwszych dób po zabiegu uważaj, aby woda z szamponem nie dostała się do oczu i nie pochylaj  gwałtownie głowy. Przez miesiąc unikaj basenu sauny i zbiorników wodnych.
  • Nie pocieraj i nie mruż gwałtownie oczu;
  • Korzystaj z okularów przeciwsłonecznych przy każdym wyjściu z domu, niezależnie od pory roku. Dla oczu to ochrona nie tylko przed słońcem i wiatrem, ale także przed kurzem, pyłem i innym zanieczyszczeniami.
Bibliografia:
1. A. Styszyński, Korekcja wad wzroku: procedury badania refrakcji, 2007
2. J. Wierzbowska, "Kompendium nowoczesnych metod korekcji wad wzroku", Warszawa, 2020

więcej
Gradówka na oku – jak ją leczyć?
Gradówka na oku –  przyczyny powstawania i skuteczne metody leczenia Gradówka oka to powszechne schorzenie okulistyczne. Choć ma niewielkie...
więcej
Jak dym papierosowy wpływa na wzrok? Czy palenie szkodzi oczom?
Jak palenie papierosów wpływa na wzrok? Palenie tytoniu to niezwykle groźny dla zdrowia nałóg. Sieje spustoszenie niemal w całym...
więcej
Czy suplementy poprawiają wzrok? Tabletki na oczy
Suplementy na wzrok – czy warto je przyjmować? Wśród wielu suplementów diety, których reklamy otaczają nas niemal bez przerwy,...
więcej
Jak chronić oczy zimą? Sposoby na nadmierne łzawienie oczu. Śnieżna ślepota
Jak chronić oczy zimą? Często borykamy się z nadmiernym łzawieniem oczu zimą, pieczeniem czy uczuciem suchości w oku. Ogromny...
więcej
Niepokojące objawy po operacji zaćmy: przesunięcie soczewki, widzenie za mgłą, nieostre widzenie
Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji zaćmy? Operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Jest szybki, bezbolesny...