Wady wzroku minusy czy plusy – jakie są różnice we wspomnianych wadach?

W większości przypadków powodem problemów z widzeniem są anomalie w obrębie refrakcji oka. Do najczęstszych wad wzroku zalicza się dalekowzroczność oraz krótkowzroczność. Sprawdź, jakie są różnice.

Wada wzroku – plusy na bliż

Masz wrażenie, że przedmioty blisko Ciebie są niewyraźne, ale to, co znajduje się dalej, ma odpowiedni kształt? Najprawdopodobniej cierpisz na dalekowzroczność, a inaczej hyperopię czy nadwzroczność. Obraz powstaje za siatkówką, więc widzenie z bliska jest znacznie utrudnione. Gałka oczna jest zbyt krótka i/lub rogówka za płaska. Powodem mogą być też niektóre choroby takie jak cukrzyca. W zależności od wielkości wady nadwzrocznej, zarówno przedmioty znajdujące się w bliskiej, jak i dalekiej odległości są nieostre, rozmyte.  Przy małej wadzie nadwzrocznej widzenie do dali może być dobre.

W przypadku niezdiagnozowanej niskiej wady nadwzrocznej czytanie i praca w bliskiej odległości mogą wywołać duży dyskomfort. Do częstych objawów należą:

 • bóle i zawroty głowy,
 • łzawienie oraz zmęczenie oczu,
 • niedowidzenie.

Poziom dalekowzroczności jest określany w dioptriach – przed cyfrą zawsze widnieje znak plus, co świadczy o nieprawidłowym widzeniu.

Wada wzroku plus – rodzaje:

 • mała – do +2 dioptrii,
 • średnia – od + 2,5 do + 6 dioptrii,
 • duża – więcej niż +6 dioptrii.

Poprawę widzenia gwarantują okulary korekcyjne, ale nie dla każdego to wygodne rozwiązanie. Osoby powyżej 21. roku życia z wadą stabilną przez co najmniej 12 miesięcy i nadwzrocznością do + 6.00 dioptrii mogą się zdecydować na laserową korekcję wzroku. Starczowzroczność (prezbiopia) to fizjologiczna niewydolność akomodacji oka, która jest związana ze stopniowym pogarszaniem się zdolności wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości. Jest związana z wiekiem i pojawia się po 40 roku życia. Nie należy mylić nadwzroczności z prezbiopią, choć w obu przypadkach stosuje się soczewki plusowe.

Wada wzroku – minusy na dal

Jedną z najpopularniejszych wad wzroku jest krótkowzroczność, określana również jako miopia. Obraz jest bardzo wyraźny z bliska, ale wszystkie przedmioty z daleka są zamazane.

Powodem jest nie tylko genetyka, ale także czynniki środowiskowe takie jak częste wpatrywanie się w ekran telefonu, komputera czy telewizora. Kłopot z wyraźnym widzenie wywołuje przede wszystkim nieprawidłowa budowa oka – gałka oczna jest zbyt długa i/lub rogówka za bardzo wypukła. Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Jej przyczyną jest skupianie się promieni świetlnych przed siatkówką (prawidłowo skupiają się one dokładnie na siatkówce), a skutkiem trudności z widzeniem obiektów znajdujących się daleko od oka – obrazy są niewyraźne i rozmazane.

Warto wiedzieć:

Krótkowzroczność w przypadku dzieci może powodować problemy z nauką czy przepisywaniem z tablicy w szkole.

Częste mrużenie oczu może świadczyć o krótkowzroczności – w ten sposób obraz na siatkówce jest mniej rozproszony. Krótkowzroczność często oznacza również przybliżanie do siebie przedmiotów i gorsze widzenie po zmroku lub w ciemnościach. Czasem objawia się bólami głowy, pocieraniem oczu oraz ich pieczeniem.

Wada wzroku minusy – rodzaje krótkowzroczności:

 • niska – do -3 dioptrii,
 • średnia – od 4 do – 6 dioptrii,
 • wysoka – więcej niż -6 dioptrii.

Wysoka krótkowzroczność może przyczyniać się do takich schorzeń oczu jak jaskra, zaćma albo odwarstwienie siatkówki. Dlatego poza zmianą mocy okularów lub soczewek, należy kontrolować kondycję dna oka na regularnych wizytach okulistycznych. Pomóc może laserowa korekcja wzroku przy krótkowzroczności do – 12.00 dioptrii.

Różnice wad wzroku – plusy i minusy

Problemy z prawidłowym widzeniem mają swój konkretny zakres, dlatego warto je zdiagnozować oraz dopasować formę leczenia.

 • dalekowzroczność – plusy oznaczają, że przede wszystkim niewyraźne są przedmioty w bliskiej odległości, choć przy wyższej wadzie również te w dalekiejtwarzą są niewyraźne; powodem jest wada refrakcji (układu optycznego oka) pojawiająca się w wyniku nieprawidłowej długości gałki ocznej, która może mieć podłoże genetyczne oraz niektóre choroby.
 • krótkowzroczność – minusy świadczą o wyraźnym widzeniu z bliska oraz kłopotach z dostrzeganiem rzeczy z daleka; przyczyną jest wada refrakcji (układu optycznego oka) pojawiająca się w wyniku nieprawidłowej długości gałki ocznej, która może mieć podłoże genetyczne oraz zjawiska środowiskowe.

Zarówno w przypadku plusów, jak i minusów komfort życia może poprawić zabieg laserowej korekcji wzroku. Pacjent musi mieć jednak 21 lat oraz stabilną wadę przez co najmniej 1 rok. Podczas badań kwalifikacyjnych lekarz ma szansę wyeliminować inne przeciwwskazania.

więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...
więcej

Operacja zeza u dorosłych – gdzie najlepiej się leczyć? 

Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale...
więcej

Opadające powieki: zabieg na NFZ – co musisz wiedzieć przed zabiegiem korekty powiek górnych?

Jak pokazuje praktyka lekarska, wielu Pacjentów odwiedzających naszą klinikę Optegra zmaga się z opadającymi powiekami górnymi. Ten problem dotyczy...
więcej

Soczewki fakijne: wady i zalety tej metody korekcji wzroku. Powikłania

Soczewki fakijne zwykle są wszczepiane do gałki ocznej w celu korekcji wad wzroku u Pacjentów, którzy nie kwalifikują się...
więcej

Soczewki fakijne czy laser: co wybrać do korekcji wzroku? 

Istnieje co najmniej kilka metod korekcji wad wzroku. Poza korekcją okularową, noszeniem standardowych soczewek kontaktowych rosnącym zainteresowaniem cieszy się...