Kurza ślepota: objawy, przyczyny, leczenie, wpływ na widzenie po zmroku

Osoby, których wzrok charakteryzuje się prawidłową ostrością w ciągu dnia, niekiedy doświadczają pogorszenia widzenia w ciemności oraz po zmierzchu. Często tego typu problemy z widzeniem są bagatelizowane i nie kojarzy się ich z możliwymi przyczynami chorobami. Niestety w wielu przypadkach zdarza się, że pogorszenie widzenia w warunkach słabego oświetlenia może oznaczać pierwsze objawy schorzenia, jakim jest nyktalopia, nazywana również ślepotą zmierzchową lub kurzą ślepotą, która wymaga diagnostyki oraz leczenia. U wielu pacjentów postęp tej dolegliwości można zatrzymać, a chorobę wyleczyć. Sprawdź, z czym wiąże się słabe widzenie po zmroku, jakie są przyczyny występowania problemów z prawidłowym widzeniem o zmierzchu i w jaki sposób wyleczyć nyktalopię.

Kurza ślepota – co to jest?

Kurza ślepota stanowi potoczne określenie jednej z wad wzroku, która objawia się słabym widzeniem po zmierzchu lub w pomieszczeniach słabo oświetlonych. Dolegliwość jest wynikiem upośledzenia działania pręcików w siatkówce oka. Struktury zawierają rodopsynę, czyli czerwień wzrokową (pigmenty). To właśnie te elementy odpowiadają za prawidłowe widzenie w ciemnym miejscu, po zmroku czy w słabo oświetlonym pomieszczeniu.

Kurza ślepota jest schorzeniem, które swoją nazwę potoczną wzięło od ptaków, które bardzo często wykazują upośledzenie widzenia po zmroku. 

Objawy kurzej ślepoty

Głównym objawem kurzej ślepoty jest gorsza ostrość widzenia o zmierzchu. Jednak to niejedyny symptom ślepoty zmierzchowej. Dolegliwość może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ponieważ charakterystyczne jest także stopniowe pogarszanie ostrości widzenia, niekiedy z dnia na dzień. Problemy pojawiają się również podczas przechodzenia z jasnego do ciemnego pomieszczenia. Często też pacjenci skarżą się na podrażnienia oka oraz suchość oczu.

W przypadku, gdy kurza ślepota jest spowodowana niewłaściwą dietą i niedoborem witaminy A, gorszemu widzeniu towarzyszą też takie symptomy, jak spadek odporności, łamliwość włosów i paznokci, brak apetytu, suchość skóry czy trądzik. W przypadku zauważenia niepokojących objawów kluczowe znaczenie ma udanie się do okulisty i wykonanie zaleconych badań w celu zdiagnozowania problemu. Kurza ślepota jest chorobą, która może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. 

Ślepota zmierzchowa — przyczyny występowania

Nyktalopia jest schorzeniem, które może być wrodzone i tym samym uwarunkowane genetycznie. Wówczas jest jednocześnie objawem stacjonarnej nocnej ślepoty wrodzonej. Taka dolegliwość występuje już w wieku niemowlęcym i utrzymuje się na stałym poziomie.

Przyczyną ślepoty zmierzchowej może być też zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Wpływ na występowanie tego schorzenia mają również czynniki genetyczne. Znacznie częściej jednak kurza ślepota występuje w przebiegu nadmiernego rogowacenia spojówki i rogówki oraz pojawienia się chorób wywołanych na skutek niedoboru witaminy A.

Problemy z widzeniem po zmierzchu lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu w związku z kurzą ślepotą mogą być spowodowane też złym odżywianiem. Przypadłość występuje również u pacjentów z niedożywieniem, cierpiących na anoreksję, ortoreksję, a także u osób uzależnionych od alkoholu. Niekiedy kurza ślepota towarzyszy też osobom, u których występuje krótkowzroczność, jaskra lub zaćma.

Korygowanie kurzej ślepoty

Aby zdiagnozować problem związany z pogorszeniem ostrości widzenia po zmroku, należy udać się do doświadczonego i wykwalifikowanego okulisty. W klinice Optegra dokładnie badane są przyczyny i objawy kurzej ślepoty w przypadku każdego pacjenta. Diagnostyka obejmuje przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, a także wykonanie specjalistycznych badań. Najczęściej są to takie procedury, jak oftalmoskopia (badanie dna oka), perymetria (badanie pola widzenia), badanie elektrofizjologiczne oraz inne niezbędne działania wykonywane w celu monitorowania choroby. 

W sytuacji, gdy przyczyną ślepoty zmierzchowej jest niedobór witaminy A w organizmie, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Zalecana jest odpowiednio zbilansowana dieta. Pacjent dodatkowo otrzymuje witaminę A doustnie lub domięśniowo. Często podawane są również preparaty nawilżające oczy. W przypadku niedoborów witaminy A warto spożywać więcej produktów mlecznych, ryb oraz warzyw, a w szczególności pomidorów, marchwi, brokułów, szpinaku oraz czerwonej papryki. 

Osoby, które mają problemy z widzeniem o zmroku, powinny pamiętać, że istnieje ścisła zależność, taka jak kurza ślepota a prawo jazdy. Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na podstawowe badania wzroku i w miarę możliwości ograniczyć jazdę po zmierzchu, zwłaszcza w przypadku, gdy stwierdzono u nich problem kurzej ślepoty.

Źródła:

  1. Kozicka, Katarzyna, Agnieszka Kubicka-Trząska, and Bożena Romanowska-Dixon. „Okulistyczne zespoły paraneoplastyczne.” Klinika Oczna= Acta Ophthalmologica Polonica 119.1 (2017).
  2. Sochacka-Tatara, Elżbieta. „Wybrane aspekty epidemiologii żywienia.” (2013).
  3. Krasodomska, Kamila, and Wojciech Lubiński. „Postępowanie w zwyrodnieniu barwnikowym siatkówki–przegląd piśmiennictwa.”
  4. Misiuk-Hojło, Marta, and Jakub Ciecierski. „Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki–współczesne możliwości diagnostyki i leczenia.” OphthaTherapy. Therapies in Ophthalmology 2.4 (2015): 258-262.

FAQ:

Czy kurza ślepota jest uleczalna?

Ślepota zmierzchowa jest chorobą postępującą. Jednak jeżeli przyczyną kurzej ślepoty jest niedobór witaminy A, schorzenie można leczyć. Mogą w tym pomóc okuliści z kliniki Optegra, którzy przeprowadzą szczegółową diagnostykę i badania oczu oraz dopasują odpowiednie leczenie do danego pacjenta.

Jacy specjaliści leczą kurzą ślepotę w klinice Optegra?

Klinika Optegra to miejsce, gdzie diagnostykę oraz leczenie prowadzą wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z zakresu wszystkich specjalności okulistycznych. To gwarancja najlepszej opieki i wykonania szczegółowych badań przy użyciu najnowocześniejszych technik i zaawansowanego sprzętu medycznego. 

Gdzie zgłosić się z objawami kurzej ślepoty?

Klinika Optegra ma swoje placówki w kilku miastach na terenie całej Polski. Na naszej stronie istnieje możliwość wybrania najdogodniejszej lokalizacji i umówienia się na najbliższy termin konsultacji.

więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...
więcej

Iniekcje doszklistkowe – zastrzyk do oka

Wielu Pacjentów klinik okulistycznych nie wie, czym są iniekcje doszklistkowe. Otóż najprościej mówiąc, są to zastrzyki do gałki ocznej,...
więcej

Jak widzą osoby z wadami wzroku?

Pacjenci z różnymi wadami wzroku w inny sposób odbierają rzeczywistość. U jednych przedmioty znajdujące się blisko są niewyraźne, a...

X
Odbierz