Drganie powieki — możliwe przyczyny, objawy i leczenie

Drganie powieki to powszechny problem, który dotyka wielu osób. Chociaż zazwyczaj jego przebieg jest łagodny i prosty w leczeniu, może być uciążliwy i wzbudzać niepokój, zwłaszcza gdy drganiu towarzyszą inne objawy. Za dokuczliwe ruchy powieki odpowiedzialne są drżenia mięśni i mimowolne skurcze okolicy oka, powodowane przez różne czynniki.

Choć zwykle „skakanie” powieki ustępuje samoistnie po kilku minutach, w niektórych przypadkach może utrzymywać się przez dłuższy czas lub regularnie powtarzać. Jakie są najczęstsze przyczyny drgania powieki? Podpowiadamy, w jaki sposób złagodzić dolegliwość i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Drżenie powieki dolnej lub górnej – jedno z najczęściej występujących schorzeń okulistycznych

Drganie powieki to mimowolne, bardzo szybkie skurcze mięśnia okrężnego oka, których nie jesteśmy w stanie kontrolować. To zjawisko bardzo powszechne i najczęściej nie przywiązujemy do niego większej uwagi. Drganie powieki może dotyczyć powieki górnej i dolnej, jednego lub obojga oczu i zwykle trwa kilka sekund lub minut, po czym samoistnie przechodzi.

Jednak w niektórych przypadkach charakterystyczne „skakanie” może utrzymywać się przez kilka godzin, a nawet dni. Podczas drgania powieki możemy odczuwać uczucie mrowienia lub lekki ból. Niekiedy dyskomfort jest na tyle silny, że wymusza na nas zaciskanie powiek i utrudnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie lub prowadzenie samochodu.

Drganie powieki może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest spowodowane dużym stresem, przemęczeniem, piciem zbyt dużej ilości kawy lub niedoborem witamin. Przyczyną drżenia mogą być także problemy okulistyczne i neurologiczne, dlatego jeśli doświadczamy częstych napadów lub drganie powieki oka utrzymuje się przez dłuższy czas – należy zgłosić się do specjalisty.

Najczęstsze przyczyny drgania mięśnia okrężnego oka

Każda osoba, która doświadcza mniej lub bardziej nasilonego drżenia powieki, zastanawia się, co może być przyczyną. Na szczęście w większości przypadków nie jest to związane z poważnymi schorzeniami lub chorobami. Drganie, które pojawia się od czasu do czasu, nie powoduje żadnych innych dolegliwości i samoistnie przechodzi po kilku sekundach jest zwykle związane z:

  • dużym stresem i napięciem emocjonalnym,
  • zaburzeniami na tle nerwowym, nerwicą,
  • nadmiernym zmęczeniem, niedoborem snu,
  • zbyt intensywnym trybem życia,
  • pracą przy komputerze,
  • nadużywaniem kofeiny, alkoholu i napojów energetycznych,
  • zbyt niskim poziomem witamin i mikroelementów, takich jak magnez, potas, wapń i witamina B1.

Skacząca powieka jako objaw choroby oczu

W pewnych przypadkach utrzymujące się uporczywe drgania powieki dolnej lub górnej, którym towarzyszą inne dolegliwości, takie jak ból, zaczerwienienie czy łzawienie, mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie oka.

Przykładowo, drżąca powieka może być jednym z objawów zespołu suchego oka, który jest spowodowany brakiem odpowiedniego poziomu nawilżenia i wiąże się z zaczerwienieniem, pieczeniem oraz nadwrażliwością na światło.

Inne choroby oczu, które może oznaczać drgająca powieka, to m.in. zapalenie powiek, spojówek, zaćma, jaskra wrodzona lub infekcje rogówki. Drżenie powiek może również występować u osób spędzających sporo czasu przed ekranem lub alergików i wynikać z przewlekłego podrażnienia spojówki.

W przypadku skaczącej powieki, która nie ustępuje po kilku minutach lub jest bardzo uciążliwa, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, okulisty lub u optometrysty, który przeprowadzi badania i postawi diagnozę. 

Czy drgająca powieka może być objawem poważnych schorzeń neurologicznych?

Choć zdarza się to stosunkowo rzadko, utrzymujące się, mimowolne drgania powiek mogą mieć swoje podłoże w toczącej się chorobie neurologicznej. Zwłaszcza gdy poza tym odczuwamy skurcze innych mięśni twarzy, szyi lub pozostałych części ciała, doświadczamy zaburzeń równowagi, ostrości wzroku, czucia, bądź nawracających zawrotów głowy.

Alarmujący powinien być też stan, gdy nie jesteśmy w stanie otworzyć oka, drgania są wyjątkowo uciążliwe, towarzyszy im opadanie powieki, ból lub ropna wydzielina z kanałów łzowych.

W jaki sposób można leczyć drganie powieki?

Metoda leczenia drgającej powieki zależy od przyczyny występowania dolegliwości. Zwykle, w łagodnych przypadkach, terapia opiera się na redukcji czynników stresowych, poprawie jakości i długości snu, zmniejszeniu spożycia kofeiny, alkoholu i innych używek. Bardzo istotne jest także wprowadzenie wysokoodżywczej diety, bogatej w witaminy i minerały, a w przypadku skrajnego niedoboru magnezu, włączenie suplementów diety.

Gdy drżenie powieki jest spowodowane nadmiernym wysiłkiem oczu, lekarz może zalecić stosowanie soczewek kontaktowych, okularów lub zmianę stylu pracy. 

FAQ:

Konsultacja z lekarzem i wykonanie specjalistycznych badań pozwolą wykluczyć ewentualne problemy neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, dystonia, choroba Huntingtona czy urazy mózgu.

Drgająca powieka może być spowodowana przez wiele czynników, w tym zmęczenie, stres, nadmierne spożycie kofeiny lub alkoholu. Dlatego, jeśli problem występuje regularnie, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Magnez może być pomocny ze względu na swoje właściwości relaksujące mięśnie. Jednakże jego skuteczność w przypadku drgającej powieki nie została potwierdzona w badaniach naukowych.

więcej

Badanie wzroku – kiedy warto je wykonać i co można się z niego dowiedzieć? Podstawowe badania wad wzroku

Regularna kontrola zdrowia oczu pozwala szybko reagować w razie rozwoju wady refrakcji lub choroby narządu wzroku. Zastanawiasz się, jak...
więcej

Soczewki jednoogniskowe w leczeniu zaćmy – dla kogo i kiedy warto je wybrać?

Soczewki jednoogniskowe są jednym z popularnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych (IOL), które przywracają ich użytkownikowi ostrość wzroku na jednym dystansie....
więcej

Przeciwwskazania do pracy przed komputerem – co warto wiedzieć jako pracownik?

Praca przy komputerze, mimo iż jest znacznie lżejsza od pracy fizycznej, nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia pracownika....
więcej

Widzenie stereoskopowe – jak wpływa na naszą codzienną i zawodową aktywność? Badanie widzenia obuocznego

Jak podkreślają okuliści i optometryści, gdy układ wzrokowy nie jest obarczony wadami, nauka podstawowych funkcji widzenia obuocznego odbywa się...
więcej

Najczęściej zadawane pytania o laserową korekcję wady wzroku. Sprawdź FAQ!

Utrata ostrości widzenia powoduje dyskomfort na co dzień i skłania wiele osób do korzystania z różnych metod korekcji wzroku....