Soczewki fakijne

Współczesna medycyna i rozwijająca się technologia rewolucjonizują dostępne metody korekcji wad wzroku. Jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie okulistyki są wewnątrzgałkowe soczewki fakijne. Cieszą się rosnącą popularnością wśród Pacjentów z wadami wzroku, przywracając nadzieję na komfortowe widzenie osobom, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku.

Czym są soczewki fakijne?

Soczewki fakijne to zaawansowane technologicznie, sztuczne, cienkie soczewki, które są wszczepiane do gałki ocznej w celu korekcji wad wzroku. W przeciwieństwie do tradycyjnej soczewki kontaktowej są umieszczane na stałe i idealnie dopasowane do posiadanej przez Pacjenta wady.

Soczewki działają, współpracując z okiem. Nie zmieniają kształtu ani grubości rogówki. Wykorzystuje się je do:

  • korekcji krótkowzroczności od -0,5 do -18 D, 
  • nadwzroczności od +0,5 do +10 D,
  • astygmatyzmu do 6,0 D. 

Soczewka fakijna jest wszczepiana pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę oka podczas krótkiego zabiegu przeprowadzanego w znieczuleniu przy użyciu specjalnych kropli do oczu. To rozwiązanie pozwala na skorygowanie wad refrakcji, czyli problemów z załamywaniem światła w oku – bez konieczności usuwania naturalnej soczewki.

Soczewki fakijne są zbudowane z zaawansowanego technologicznie materiału, zwanego kolamerem, stworzonego na bazie kolagenu. Jest całkowicie biokompatybilny i dobrze tolerowany przez organizm. Dzięki tej metodzie korekcji wad wzroku zminimalizowane jest ryzyko wystąpienia zespołu „suchego oka”. Ponadto soczewki fakijne zawierają filtr UV, który ogranicza wejście szkodliwego promieniowania UVA i UVB do najbardziej wrażliwych części oka, zapobiegając rozwojowi chorób, w tym zwyrodnieniu plamki – AMD.

Dla kogo są soczewki fakijne?

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych są:

  • duża wada wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność i/lub astygmatyzm, która nie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku,
  • wiek pomiędzy 21. a 60. rokiem życia,
  • stabilna wada wzroku przez minimum rok,
  • dobry stan zdrowia,
  • brak innych schorzeń okulistycznych (takich jak jaskra, zaćma czy odwarstwienie siatkówki),
  • chęć uniknięcia noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Przeciwwskazania do wszczepienia soczewki fakijnej

Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej może być bardzo korzystny w korekcji wysokich wad wzroku, ale istnieją również przeciwwskazania, które wykluczają Pacjentów z możliwości jego przeprowadzenia. Główne z nich to:

  • zbyt młody wiek,
  • niestabilna wada wzroku,
  • zaawansowana zaćma,
  • jaskra,
  • zwyrodnienie siatkówki centralnej lub plamki żółtej,
  • stan po zapaleniach błony naczyniowej,
  • stan po zabiegach wewnątrzgałkowych,
  • dystrofia rogówki,
  • wąska źrenica słabo reagująca na mydriazę,
  • choroby ogólne, takie jak cukrzyca,
  • choroby tkanki łącznej,
  • ciąża i karmienie piersią.

Warto podkreślić, że każdy przypadek jest inny, a decyzję o kwalifikacji do implantacji soczewek fakijnych powinien podejmować doświadczony okulista, po dokładnej ocenie Pacjenta.

Kwalifikacja do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych

Wszystkie osoby, które chciałyby poddać się operacji wszczepienia soczewki fakijnej, muszą przejść szereg badań kwalifikacyjnych, na podstawie których lekarz stwierdzi brak przeciwwskazań do jej przeprowadzenia.

W trakcie wizyty lekarz przeprowadza dokładne badania, w tym komputerowy pomiar wady refrakcji oraz ocenę ostrości wzroku z korekcją i bez. Ponadto wykonuje się:

  • badanie w lampie szczelinowej,
  • badanie kształtu, grubości oraz krzywizny rogówki,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • biometrię optyczną,
  • pomiar szerokości źrenic,
  • OCT tylnego odcinka oka,
  • gęstość komórek śródbłonka,
  • ocenę szerokości kąta przesączania.

To wszystko, w połączeniu z wynikami ogólnego stanu zdrowia i wywiadu medycznego, pozwala na określenie, czy soczewki wewnątrzgałkowe są odpowiednią opcją poprawy widzenia dla danego Pacjenta. Na wizytę kwalifikacyjną warto zarezerwować sobie około 3 godziny i poprosić kogoś o odebranie — do diagnostyki konieczne jest podanie kropli rozszerzających źrenice, które zaburzają widzenie nawet przez kilka godzin. Pacjenci, którzy korzystają z soczewek kontaktowych, muszą je zamienić na okulary na kilka tygodni przed badaniem wady wzroku.

Przygotowanie do zabiegu

Poprawa wzroku poprzez wszczepienie soczewek fakijnych wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania już kilka tygodni przed. Jeśli Pacjent nosi soczewki kontaktowe, będzie musiał je zdjąć na 1-2 tygodnie przed zabiegiem, tak aby rogówka zdążyła wrócić do swojego naturalnego, stabilnego kształtu.

W przypadku leczenia farmakologicznego należy skonsultować się z lekarzem, który dostosuje dawkę lub wskaże, z których leków trzeba zrezygnować przed operacją. Dzień przed zabiegiem zalecane jest zrezygnowanie z makijażu oczu, a w dniu operacji również reszty twarzy. Zakazane jest także spożywanie alkoholu, a nawet używanie perfum, które go zawierają.

Zgłaszając się na implantację soczewki fakijnej do kliniki Optegra, najlepiej założyć wygodne, luźne ubranie (bez kaptura) i obuwie. Należy mieć ze sobą wyniki badań krwi oraz zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do podania znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu. Tego dnia nie wolno pić napojów zawierających kofeinę. Polecamy również uprzedzić pracodawcę o udaniu się na zabieg — zazwyczaj Pacjenci potrzebują około tygodnia zwolnienia, niezbędnego do okresu rekonwalescencji.

Warto pamiętać, że po wszczepieniu sztucznej soczewki fakijnej Pacjenci doświadczają czasowego osłabienia wzroku, co uniemożliwia im prowadzenie samochodu. W związku z tym, do naszej kliniki najlepiej zabrać osobę towarzyszącą, która pomoże bezpiecznie wrócić do domu. 

Jak przebiega zabieg wszczepienia soczewki fakijnej?

Choć cała procedura wydaje się mocno skomplikowana, sam zabieg wszczepienia soczewek fakijnych trwa około 15 minut. Przeprowadza się go w znieczuleniu przy użyciu kropli do oczu, dzięki czemu Pacjent pozostaje świadomy, ale nie odczuwa bólu. Przez cały czas trwania zabiegu lekarz, w trosce o spokój i komfort Pacjenta, informuje go o każdym podejmowanym działaniu.

Operacja w głównej mierze polega na wszczepieniu soczewki do tylnej komory oka, pomiędzy tęczówkę a soczewkę własną Pacjenta. Wykonuje się to poprzez niewielkie nacięcie w rogówce, przy użyciu specjalnego aplikatora. Do zabiegu można także wykorzystać soczewki przedniokomorowe, umieszczane przed tęczówką. Dzięki minimalnej inwazyjności procedury nie ma konieczności zakładania szwów.

Na zakończenie operacji lekarz zakłada na oko specjalny opatrunek, który należy zdjąć następnego dnia. Przepisze także krople do oczu, chroniące przed infekcją i zakażeniem. Pierwszą wizytę kontrolną trzeba odbyć w ciągu pierwszej doby po zabiegu, a kolejne zostaną wyznaczone przez lekarza, w zależności od stanu oka.

Jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu?

W większości przypadków Pacjent może wrócić do normalnych aktywności codziennego życia w ciągu kilku dni po zabiegu. Ważne jest jednak przestrzeganie zaleceń lekarskich oraz regularne stosowanie przepisanych kropli i leków. Przez pierwszy tydzień po operacji nie można pocierać ani przemywać oka, aby uniknąć przesunięcia się soczewki. Przez około cztery tygodnie zaleca się unikania pływania w basenie oraz podejmowania wysiłku fizycznego. Wychodząc na zewnątrz, należy zakładać okulary z filtrem przeciwsłonecznym.

Kiedy widać efekty operacji wszczepienia soczewki fakijnej?

W większości przypadków poprawa widzenia jest zauważalna już w pierwszej dobie po operacji wszczepienia soczewki fakijnej. Jednak w ciągu pierwszych kilku dni po operacji mogą pojawiać się różne objawy dyskomfortu, takie jak pieczenie, swędzenie lub lekkie zaburzenia widzenia, które z czasem samoistnie ustępują.

W miarę, jak oko się goi, a soczewka fakijna stabilizuje, dochodzi do znacznego poprawienia ostrości widzenia. To okres, w którym Pacjent przechodzi regularne kontrole u okulisty w celu monitorowania postępów i stanu gałki ocznej.

Pełna stabilizacja widzenia po wszczepieniu soczewki fakijnej może wystąpić w ciągu kilku miesięcy po zabiegu. Ostateczne rezultaty i czas trwania rekonwalescencji będą zależały od rodzaju soczewki, indywidualnych cech Pacjenta oraz wielkości wady wzroku.

Soczewki wszczepiane węwnątrzgałkowo, przy niezmieniającej się wadzie wzroku, mogą posłużyć nawet przez 50 lat. To rozwiązanie dużo bardziej wygodne i estetyczne niż noszenie okularów czy soczewek kontaktowych, dlatego decyduje się na nie coraz więcej Pacjentów.

FAQ:

Koszt zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej zależy między innymi od zaawansowania metody, użytych materiałów, producenta soczewki fakijnej oraz kliniki, w której przeprowadzana jest ta procedura medyczna. Końcowa kwota wszczepienia soczewki fakijnej waha się w przedziale od 8 500 do 11 500 zł.

Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej jest praktycznie bezbolesny, ponieważ wykonuje się go po podaniu specjalnych kropli do oczu, dzięki czemu Pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas całej procedury medycznej.

Warto pamiętać, że soczewki fakijne są wszczepiane na stałe, jednak jest możliwe ich wymienienie na nowe lub całkowite usunięcie – zabieg jest więc odwracalny. Niekwestionowaną zaletą soczewek fakijnych jest to, że nie trzeba wymieniać ich codziennie, tak jak ma to miejsce w przypadku soczewek kontaktowych, a jedynie, gdy wystąpią wskazanie medyczne.

Większość soczewek fakijnych, które są obecnie produkowane i dostarczane na rynek medyczny, jest dobrze przyswajalna przez ludzki organizm, przez co nie ma konieczności ich częstej wymiany. Przyjmuje się, że soczewki fakijne wymienia się co 50 lat, dlatego w większości przypadków zabieg wszczepienia soczewek fakijnych przeprowadza się raz w życiu.

Mimo rosnącej popularności i niekwestionowanej skuteczności, soczewki fakijne nie są refundowane przez NFZ. Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych można wykonać jedynie w prywatnych gabinetach lub klinikach okulistycznych.

Korekcja wzroku: Dowiedz się więcej

więcej
Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku

Twój dzień rozpoczyna się od szukania okularów? Chciałbyś to zmienić? Zapisz...
więcej
Lentivu®

Lentivu®

Lentivu® to metoda laserowej korekcji wzroku, dostępna wyłącznie w Klinikach Optegra....
więcej
Laserowa korekcja starczowzroczności

Laserowa korekcja starczowzroczności

Jeśli Twój wzrok zawsze był dobry, a dzisiaj oddalasz telefon czy...
więcej
Nowoczesne zabiegi korekcji wzroku

Nowoczesne zabiegi korekcji wzroku

Rozwój medycyny pozwala dziś stosunkowo bezpiecznie i trwale leczyć wady wzroku....
więcej
Gwarancja Lepszego Widzenia

Gwarancja Lepszego Widzenia

Nasz punkt widzenia Poprawa jakości widzenia przez całkowite usunięcie wady wzroku...
więcej
Korekcja wzroku: fakty i mity

Korekcja wzroku: fakty i mity

Technologia laserowej korekcji wzroku jest obecna na rynku kilkadziesiąt lat. W...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00