AMD można leczyć zapobiegając utracie widzenia i możliwości normalnego funkcjonowania w życiu codziennym.
Aby postawić prawidłową diagnozę a następnie wdrożyć skuteczną terapię należy najpierw przeprowadzić szereg specjalistycznych badań diagnostycznych. Należą do nich test Amslera, OCT (Koherentna Tomografia Optyczna), angiografia fluoresceinowa. Lekarz szczegółowo analizuje uzyskane wyniki i na ich podstawie stawia diagnozę, przeprowadza rozmowę z chorym i wsłuchuje się w jego oczekiwania dotyczące efektów leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Na podstawie uzyskanych informacji dobiera indywidualną dla danego Pacjenta, optymalną terapię.
Preparaty anty-VEGF to innowacyjne leki, wykorzystywane w terapii AMD do tak zwanych iniekcji wewnątrzgałkowych. Leki te skutecznie hamują powstawanie nieprawidłowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapobiegają groźnym krwotokom podsiatkówkowym i obrzękowi siatkówki neurosensorycznej.
Beovu jest najnowszym lekiem przeciwobrzękowym wprowadzonym do leczenia chorób plamki żółtej. Kolejne iniekcje tego leku są podawane w większych odstępach czasowych, co stanowi przewagę nad pozostałymi preparatami anty-VEGF.
Preparat podaje się Pacjentom bezpośrednio do oka (doszklistkowo) w formie iniekcji (tzw. iniekcja doszlistkowa). Jest to obecnie jedyna możliwość podania leków anty-VEGF. Perspektywa zastrzyku może budzić niepokój czy wręcz przerażenie ale zabieg wiąże się z bardzo niewielkim dyskomfortem. Terapia leczenia i program lekowy AMD na ogół obejmuje kilka zastrzyków, podawanych w odstępach czasowych. Liczbę oraz długość przerw między kolejnymi iniekcjami określa lekarz na podstawie badań i wyników testów diagnostycznych.
Leczenie preparatami Eylea, Lucentis lub Avastin u większości Pacjentów zatrzymuje pogarszanie się jakości widzenia. Według badań, 30% chorych z AMD obserwuje znaczną poprawę wzroku.
Soczewka plamkowa Schariotha jest soczewką przeznaczoną dla osób z chorobami plamki obu oczu. Jest to soczewka, którą wszczepia się Pacjentom po przebytej operacji zaćmy, czyli do oczu, które mają już sztuczną soczewkę. Wszczepią się ją przez małe cięcie w rogówce i umiejscawia pomiędzy tęczówką a zaimplantowaną wcześniej sztuczną soczewką.
Soczewka plamkowa jest soczewką dwuogniskową, której centralna część optyczna ma zwiększoną moc wynoszącą +10 dioptrii. Umożliwia ona dwukrotne powiększenie obrazu widzianego z bliska, czyli działa jak mała LUPA W OKU. Pacjent może więc czytać z odległości około 15 cm i ma ułatwione wykonywanie czynności z tej odległości.
Do schorzeń plamki, w której można zastosować soczewkę plamkową Schariotha należy:
Soczewka plamkowa Schariotha nie leczy schorzeń plamki, ale pomaga Pacjentom słabowidzącym poprawić jakość życia i komfort czytania.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00