Operacyjne leczenie zaćmy

Zaćma to najczęściej występująca na świecie choroba oczu. Polega ona na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka. Objawy zaćmy nasilają się powoli i systematycznie pogarszają widzenie; choroba w zaawansowanym stadium prowadzi wręcz do ślepoty, a rozwiązaniem w takim przypadku staje się operacja zaćmy. Sygnałem, który powinien zaniepokoić Pacjenta, jest częsta zmiana szkieł okularowych.

Zaćma

Jakie mogą być przyczyny zaćmy?

wiek

Wiek

uraz-oka

Urazy oka

cukrzyca

Cukrzyca

zapalenie

Stany zapalne

leki

Stosowanie leków steroidowych

szkodliwe

Praca w szkodliwych warunkach


Czym objawia się zaćma?

  • stopniowe pogarszanie się jakości widzenia,
  • widzenie niewyraźne, rozmyte, zamglone,
  • podwójne widzenie przedmiotów lub rozproszenie światła,
  • problem z widzeniem w jasnym świetle,
  • zaburzenia widzenia kolorów.

Metody leczenia

Jedynym sposobem leczenia zaćmy jest wykonanie zabiegu polegającego na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej i wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej. Usunięcie zaćmy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (krople do oczu), procedura trwa ok. 20 minut.

Rodzaje soczewek

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE SFERYCZNE
ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko

Soczewki jednoogniskowe sferyczne to soczewki o najprostszej konstrukcji technologicznej, które zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje, że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE
ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + poprawa kontrastu widzenia

Soczewki jednoogniskowe asferyczne zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje, że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko. Dodatkowo, soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki.  Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE ŻÓŁTE Z FILTREM ŚWIATŁA NIEBIESKIEGO
ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + ochrona siatkówki przed starzeniem

Soczewki jednoogniskowe asferyczne żółte zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko. Dodatkowo, soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Usuwanie zaćmy za ich pomocą poprawia kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu. Filtr światła niebieskiego zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oraz chroni siatkówkę oka.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE TORYCZNE
ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + korekcja astygmatyzmu

Soczewki jednoogniskowe asferyczne toryczne zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko. Dodatkowo, soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Zabieg usunięcia zaćmy poprawia kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu. Soczewki toryczne korygują nawet duży astygmatyzm.

SOCZEWKI DWUOGNISKOWE ASFERYCZNE
wyraźne widzenie blisko i daleko

Soczewki dwuogniskowe zapewniają dobre widzenie na dwie odległości do bliży i do dali. Jednocześnie osoba wybierająca takie soczewki będzie potrzebowała okularów do dobrego widzenia na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm; jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo, soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki.  Wykonane w ten sposób operacje zaćmy poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.

SOCZEWKI DWUOGNISKOWE ASFERYCZNE TORYCZNE
wyraźne widzenie blisko i daleko + korekcja astygmatyzmu

Soczewki dwuogniskowe zapewniają dobre widzenie na dwie odległości do bliży i do dali. Jednocześnie osoba wybierająca takie soczewki będzie potrzebowała okularów do dobrego widzenia na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm; jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo, soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Dzięki temu operacja na zaćmę poprawia kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu. Soczewki toryczne korygują nawet duży astygmatyzm.

SOCZEWKI MULTIFOKALNE ASFERYCZNE
wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie

Soczewki multifokalne czyli wieloogniskowe, to najbardziej zaawansowane soczewki, które wykorzystuje chirurgia zaćmy. Przywracają naturalną ostrość widzenia na każdą odległość: do oglądania przedmiotów z bliska, daleka oraz na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm; jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo, soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.

SOCZEWKI MULTIFOKALNE ASFERYCZNE TORYCZNE
wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie + korekcja astygmatyzmu

Soczewki multifokalne czyli wieloogniskowe, to najbardziej zaawansowane soczewki, stosowane w leczeniu chirurgicznym zaćmy. Przywracają naturalną ostrość widzenia na każdą odległość: do oglądania przedmiotów z bliska, daleka oraz na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm; jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo, soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zobacz

Zaćma: warto wiedzieć

więcej
Zaćma – gdy tracimy wzrok
Zaćma – gdy tracimy wzrok
Gdy tracimy ostrość wzroku warto zrobić wszystko, by zatrzymać ten proces....
więcej
Zaćma – objawy i przyczyny
Zaćma – objawy i przyczyny
Zaćma jest chorobą polegającą na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki. To...
więcej
Jakie są metody leczenia zaćmy?
Jakie są metody leczenia zaćmy?
Istnieją wprawdzie specjalistyczne preparaty farmakologiczne (w postaci kropli do oczu czy...
więcej
Zabiegi zaćmy refundowane w ramach NFZ wykonuje Klinika Okulistyczna w Poznaniu
Zabiegi zaćmy refundowane w ramach NFZ wykonuje Klinika Okulistyczna w Poznaniu
Zgłaszając się do Kliniki należy zabrać ze sobą skierowanie na operację...
więcej
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy
Wybór soczewki do zabiegu uśnięcia zaćmy to najważniejsza decyzja, która może...
więcej
Zaćma – najczęściej zadawane pytania
Zaćma – najczęściej zadawane pytania
Objawy, diagnostyka, leczenie, rekonwalescencja po zabiegu.
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ
Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
więcej
Rodzaje soczewek w operacji usunięcia zaćmy
Rodzaje soczewek w operacji usunięcia zaćmy
Jedynym sposobem leczenia zaćmy jest wykonanie zabiegu polegającego na usunięciu zmętniałej...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00