Zaćma – najczęściej zadawane pytania

Objawy, diagnostyka, leczenie, rekonwalescencja po zabiegu.

W naszych Klinikach stosujemy wygodną i komfortową metodę fakoemulsyfikacji, dzięki której Pacjenci Optegra wracają do domu już po kilku godzinach od operacji. Jest to zabieg mało obciążający organizm, a wiele osób po upływie kilku dni rekonwalescencji podejmuje pracę zawodową. Pacjent zgłasza się do Kliniki na wizytę kontrolną w następnej dobie po zabiegu, celem oceny stanu gałki ocznej, umiejscowienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej oraz procesu gojenia. Na kolejną wizytę kontrolną zazwyczaj zapraszamy naszych Pacjentów po upływie kilku dni, a następnie – po 4 tygodniach od dnia operacji.

Zdarza się, że specjalista diagnozuje u Pacjenta zaćmę w obu oczach. W takiej sytuacji najpierw operuje się jedno oko, a w innym terminie – drugie.

Usunięcie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji pozwala znacznie skrócić okres rekonwalescencji. Niemniej, należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń specjalisty. Osoby w podeszłym wieku wymagają opieki bliskich zaraz po operacji, szczególnie gdy rozpoznano u nich zaćmę drugiego oka. Mogą mieć problemy m.in. z precyzyjnym dawkowaniem niektórych leków, z wpuszczaniem kropli do oka po zabiegu. Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu dźwigania, schylania się po zabiegu.

Wsparcie bliskich z pewnością okaże się pomocne podczas kilku następnych dni po operacji. Wtedy Pacjent może jeszcze wciąż widzieć niewyraźnie, łatwo zatem o pomyłkę np. podczas przyjmowania leków czy aplikacji kropli. Ktoś z rodziny powinien też towarzyszyć rekonwalescentowi w drodze na wizytę kontrolną (dzień po operacji). Czasem bliscy pomagają chorym w wykonywaniu niektórych codziennych czynności – np. przy myciu włosów. W takich sytuacjach należy szczególnie chronić oko przed detergentami, poza tym po zabiegu trzeba wystrzegać się pochylania i napinania mięśni brzucha.

Pierwszym, niepokojącym sygnałem, który może świadczyć o zaćmie, są zaburzenia widzenia, tj. widzenie obrazów zamglonych oraz coraz mniej wyraźnych. Wiele osób wówczas nabiera nawyku częstego przecierania szkieł okularowych, ponieważ odnosi wrażenie, że uległy zabrudzeniu. Nieraz występuje też tzw. zjawisko olśnienia – gdy chorzy patrzą wprost na źródło światła (z powodu rozszczepienia promieni świetlnych na zmętnieniach soczewki). Pierwsze objawy zaćmy (zwłaszcza w początkowej fazie) zawiązane są także z powtarzającą się koniecznością wymiany szkieł korekcyjnych, a nawet sporym problemem z ich właściwym doborem. Gdy choroba się rozwija, pacjenci zauważają, że jakość ich widzenia znacznie się obniża – zarówno z daleka, jak i z bliska. W zaawansowanych stanach, kiedy soczewka zmętnieje niemal całkowicie, wzrok ulega poważnemu upośledzeniu – wówczas chory może dostrzegać wyłącznie zarys dużych przedmiotów.

Jedyną skuteczną metodę leczenia zaćmy stanowi zabieg chirurgiczny. Dzięki fakoemulsyfikacji nasi specjaliści dokonują tylko niedużego nacięcia, a pacjenta znieczulają miejscowo – aplikując krople. Operacja trwa krótko (ok. kilkunastu minut) i jest całkowicie bezbolesna.

Nasi specjaliści najczęściej sięgają po miękkie, akrylowe soczewki, które łatwo wprowadzić do gałki ocznej – wystarczy małe, 2 mm nacięcie. Soczewki są delikatne i idealnie dostosowują się do anatomii oka. W klinikach Optegra stosuje się markowe soczewki renomowanych producentów światowej klasy: Alcon, AMO, Zeiss.

Decyzja, kiedy wykonać operację zaćmy, leży w gestii Pacjenta – podejmuje ją po konsultacji z naszym specjalistą. Aktualnie można wykonywać zabieg stosunkowo wcześnie – nie trzeba czekać, aż choroba znacznie się rozwinie. Operację należy rozważyć zwłaszcza, gdy schorzenie znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża jakość życia.

Zwykle nie występują przeciwwskazania do zabiegu usunięcia zaćmy, które wiązałyby się z ogólnym stanem zdrowia. Zabieg jest bezpieczny, nie trwa długo i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Jednak każdy pacjent, który odda swe zdrowie w nasze ręce, zostaje skierowany na badania dodatkowe oraz konsultacje. Specjalista przeprowadza też wnikliwe badanie okulistyczne. W pełni rozumiemy, jak istotny jest zdrowy i sprawny narząd wzroku i jaka odpowiedzialność na nas spoczywa.

Specjaliści Optegra przeprowadzają operację usunięcia zaćmy w ramach jednodniowej hospitalizacji. Innowacyjne technologie i najwyższe standardy wykonywanych zabiegów pozwalają Pacjentowi wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Nie wolno zapominać o wizycie kontrolnej dobę po usunięciu zaćmy. Wielu pacjentów po kilku dniach wraca do zwyczajnego trybu życia i pracy (muszą jedynie ograniczać wysiłek fizyczny).

Soczewka odpowiada za przekazywanie obrazu widzianego do wnętrza oka. Następnie wysyłany jest on do mózgu – i dzięki tej funkcji człowiek wykazuje zdolność widzenia.

Zaćma jest chorobą soczewki, która objawia się jej zmętnieniem albo zmienia jej właściwości, co prowadzi do zaburzeń wzroku i nieprawidłowego widzenia.

Gdy zaćma znacznie obniża jakość widzenia oraz utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie – zwykle podejmuje się decyzję o leczeniu operacyjnym – to jedyna, znana medycynie efektywna metoda – leki niestety nie przyczynią się do skutecznego ustąpienia choroby.

 

Wiodącą, innowacyjną metodą operacji zaćmy jest tzw. fakoemulsyfikacja z zastosowaniem ultradźwięków. Sposób został uznany i doceniony przez wielu ekspertów światowej sławy. Jest to najczęściej wykorzystywana technika w krajach wysokorozwiniętych.

Najczęściej stosuje się miejscowe znieczulenie (za pomocą aplikacji kropli do oczu). Jest to bardzo bezpieczna metoda, która znosi wszelkie wrażenia bólowe w okolicach operowanego oka. Nie obejmuje skóry powiek, dzięki temu pacjent zachowuje wrażenia dotykowe, a zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Absolutnie nie w każdych. Zabieg wymaga specjalnych warunków sanitarnych, odpowiednio wyposażonej sali zabiegowej oraz dłoni doświadczonego, dyplomowanego specjalisty.

Zabieg nie trwa długo, jednak czas operacji u każdego Pacjenta może nieco się różnić – zależnie od indywidualnych uwarunkowań i stopnia zaawansowania schorzenia. Lekarz przeprowadza usuwanie zaćmy w czasie optymalnym dla Pacjenta i jego bezpieczeństwa. Najważniejsze, by zabieg okazał się skuteczny i rzeczywiście pomógł choremu odzyskać naturalne, prawidłowe widzenie. Zwykle trwa kilkanaście min.

Potencjalne powikłania po operacji zaćmy wyjaśnia lekarz podczas konsultacji, ale zdarzają się one niezmiernie rzadko. Nasz zespół w sposób szczególny troszczy się o bezpieczeństwo Pacjentów, wykorzystuje szeroką, specjalistyczną wiedzę medyczną i najnowocześniejszy sprzęt.

Oczywiście – wszystkie zabiegi operacyjne wymagają szczególnych procedur postępowania. Każdy Pacjent, który zostanie otoczony naszą opieką, otrzyma szczegółową listę wytycznych i wskazówek, czego powinien unikać po zabiegu usuwania zaćmy.

Ostateczny wybór soczewki zawsze należy do Pacjenta – nasi specjaliści z uwagą wsłuchują się w jego indywidualne potrzeby i oczekiwania dot. jakości widzenia po zabiegu. Decyzję chorzy podejmują po szczegółowej rozmowie z lekarzem podczas badania. Specjalista służy radą i sugeruje optymalne rozwiązanie, które uwzględnia stan operowanego oka, stopień zaawansowania schorzenia oraz nakłady finansowe, jakie pacjent jest skłonny przeznaczyć na soczewkę.

Nasze kliniki współpracują wyłącznie z lekarzami, którzy mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem i praktyką lekarską oraz sukcesami zawodowymi. Dbamy, by pacjenci – oddając się w ręce specjalistów Optegra – czuli się pewnie i bezpiecznie. Pragniemy, by każdy chory miał świadomość, że o jego zdrowie zatroszczą się profesjonaliści, pełni empatii i zrozumienia.

Dla nas najważniejsze są praktyczne umiejętności i doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów okulistycznych. Tytuły są istotne, jednak na pierwszym miejscu stawiamy kwalifikacje i talent.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zobacz

Zaćma: warto wiedzieć

więcej
Operacyjne leczenie zaćmy
Operacyjne leczenie zaćmy
Zaćma to najczęściej występująca na świecie choroba oczu. Polega ona na...
więcej
Zaćma – gdy tracimy wzrok
Zaćma – gdy tracimy wzrok
Gdy tracimy ostrość wzroku warto zrobić wszystko, by zatrzymać ten proces....
więcej
Zaćma – objawy i przyczyny
Zaćma – objawy i przyczyny
Zaćma jest chorobą polegającą na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki. To...
więcej
Jakie są metody leczenia zaćmy?
Jakie są metody leczenia zaćmy?
Istnieją wprawdzie specjalistyczne preparaty farmakologiczne (w postaci kropli do oczu czy...
więcej
Zabiegi zaćmy refundowane w ramach NFZ wykonuje Klinika Okulistyczna w Poznaniu
Zabiegi zaćmy refundowane w ramach NFZ wykonuje Klinika Okulistyczna w Poznaniu
Zgłaszając się do Kliniki należy zabrać ze sobą skierowanie na operację...
więcej
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy
Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu usunięcia zaćmy
Wybór soczewki do zabiegu uśnięcia zaćmy to najważniejsza decyzja, która może...
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ
Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
więcej
Rodzaje soczewek w operacji usunięcia zaćmy
Rodzaje soczewek w operacji usunięcia zaćmy
Jedynym sposobem leczenia zaćmy jest wykonanie zabiegu polegającego na usunięciu zmętniałej...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00