Zaćma to jedna z najczęściej występujących na świecie chorób narządu wzroku. Pojawia się wskutek częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka. Jej objawy nasilają się powoli i systematycznie pogarszają widzenie. Na szczęście jest chorobą, której łatwo i skutecznie można się pozbyć, wykonując zabieg usunięcia zaćmy (wymiany soczewki). W klinikach Optegra wykonujemy wiele operacji zaćmy na NFZ, jak i bez refundacji, dzięki czemu nasi Pacjenci mogą znów cieszyć się wyraźnym widzeniem.
Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, to choroba, która prowadzi do zmętnienia soczewki oka. Z wiekiem soczewka traci swoją przejrzystość, może stać się żółta, a nawet brunatna. To sprawia, że do oka trafia znacznie mniej światła, a Pacjent odczuwa pogorszenie ostrości widzenia, ograniczenie nasycenia barw czy obniżenie kontrastu. Niektórzy opisują ten stan jako widzenie przez brudną szybę. Nieleczona katarakta może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, dlatego w przypadku jej wystąpienia, należy poddać się operacji na zaćmę.
W oku każdego z nas tuż za tęczówką znajduje się elastyczna struktura, nazywana soczewką. Zadaniem soczewki w oku wyostrzanie obrazu na różne odległości poprzez zmianę kształtu. Z wiekiem soczewka zaczyna twardnieć. Jest to proces całkowicie naturalny i nie oznacza jeszcze choroby. Kiedy widzenie istotnie się pogarsza, konieczne staje się używanie okularów, np. do czytania. Zazwyczaj dzieje się tak około 40. roku życia. Jeśli korekcja okularowa nie pomaga i widzenie wciąż się pogarsza – może to być znak, że soczewka zmętniała i w oku rozwinęła się zaćma. W takiej sytuacji bez względu na to, jak dobrymi okularami dysponujemy – widzimy bardzo słabo lub wcale. Rozwiązaniem tego problemu jest całkowicie bezpieczny, a jednocześnie wysoce skuteczny zabieg chirurgiczny.
Zaćma najczęściej występuje u osób po 60. roku życia, ale jej symptomy można zaobserwować już wcześniej. Do najczęściej pojawiających się objawów zaćmy można zaliczyć:
Jeśli występują u Ciebie powyższe objawy lub mierzy się z nimi ktoś z Twoich bliskich – nie zwlekaj z wizytą u specjalisty i zarezerwuj wizytę w jednej z naszych klinik.
Choć zaćma jest naturalnym etapem starzenia i trudno jej zapobiec, można wskazać czynniki, które sprzyjają jej rozwojowi. Należą do nich:
Lekarz okulista stwierdza zaćmę po zbadaniu oka w lampie szczelinowej. Wcześniej do oczu zapuszcza się specjalne krople rozszerzające źrenice. Jeśli soczewka wewnątrzgałkowa ma zmienioną strukturę, oznacza to, że jest zmętniała, a Pacjent choruje na zaćmę.
Leczenie zaćmy, które obejmuje stosowanie specjalistycznych preparatów farmakologiczne (w postaci kropli do oczu czy suplementów diety) może poprawić metabolizm soczewki i w pewnym stopniu spowolnić postęp choroby, ale niestety nie może odwrócić powstałych już zmian. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny.
Postęp współczesnej okulistyki sprawił, że operacja zaćmy jest metodą całkowicie bezpieczną i nie wiąże się już z długim, uciążliwym pobytem w szpitalu. To właśnie między innymi z tej przyczyny Pacjenci dawniej zwlekali z decyzją o zabiegu i wielokrotnie przekładali jego termin. W dzisiejszych czasach jest zupełnie inaczej – bezpiecznie, skutecznie i komfortowo, a co najważniejsze najczęściej bez potrzeby hospitalizacji (dziś zaćmę leczymy w trybie ambulatoryjnym). Operację katarakty wykonuje się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia.
Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji nie trwa długo i zamyka się w kilkunastu minutach. Specjalista wykonuje niewielkie cięcie (około 2,2 mm). Korzystając z ultradźwięków, rozbija i usuwa zmętniałą soczewkę, a na jej miejsce wprowadza nową sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Nacięcie operacyjne zamyka się samoistnie, nie jest wymagane zakładanie szwów.
Zabieg wykonuje się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego w postaci kropli. Dzięki temu organizm jest znacznie mniej obciążony, a chory może swobodnie porozumiewać się z lekarzem. Warunki ambulatoryjne, które zapewniamy podczas operacji zaćmy, pozwalają Pacjentowi opuścić naszą Klinikę już kilka godzin po zabiegu.
Wystarczy jedna procedura, aby Pacjent mógł cieszyć się poprawą jakości widzenia przez całe życie. Zwłaszcza że w Klinikach Optegra istnieje możliwość wyboru soczewki wewnątrzgałkowej. Nie istnieje naturalna soczewka, którą można wszczepić po usunięciu zaćmy. Dlatego tak ważne jest, żeby sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa zapewniała maksymalizacje korzyści dla Pacjenta. Soczewkę wymieniamy raz na całe życie i nie będziemy mieli szansy na zmianę decyzji, dlatego to właśnie wybór soczewki wydaje się kluczowy podczas kwalifikacji do operacji zaćmy.
Jednym z powikłań po operacji zaćmy może być pojawienie się zmętnienia tylnej torebki soczewki, potocznie zwanej zaćmą wtórną. Wiąże się ona z przymgleniem torebki, w której osadzona jest soczewka. Torebka ta jest pozostawiana podczas pierwotnej operacji, dlatego też po czasie może ulec zmętnieniu. W naszych Klinikach również wykonujemy zabiegi usuwania zaćmy torebki tylnej. Odbywają się one przy pomocy specjalistycznego lasera YAG. Metoda jest całkowicie bezpieczna, bezbolesna. Zabieg nie trwa długo i przeprowadza się go w czasie wizyty okulistycznej.
Wiele osób dotkniętych tą chorobą oczu zwleka z podjęciem decyzji o operacji, bojąc się bólu, powikłań, rezultatów pooperacyjnych. Bezpieczna technika, szybkie gojenie oka oraz rehabilitacja pooperacyjna pozwalają Pacjentom stosunkowo szybko wrócić do pracy zawodowej i codziennych obowiązków.
Bezpośrednio po operacji zaćmy Pacjent może doświadczyć zaburzeń widzenia. Z dnia na dzień wzrok staje się jednak coraz lepszy. Po zabiegu konieczne jest stosowanie kropli z antybiotykiem, a także ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym. Do intensywnej aktywności fizycznej (np. dźwiganie ciężarów) można powrócić po około 8 tygodniach od zabiegu.
Operacja usunięcia zmętniałej soczewki to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Jest w pełni bezpieczna i obarczona stosunkowo niskim ryzykiem powikłań. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że podczas trwania zabiegu Pacjent jest cały czas świadomy. Lekarz operujący na bieżąco informuje Pacjenta o tym, jak przebiega procedura. Zabieg trwa około 20 minut, ale na cały pobyt w klinice Pacjent powinien zarezerwować około 4 godzin.
Usunięcie katarakty polega na wykonaniu niewielkiego, bo około dwumilimetrowego nacięcia na rogówce oka, przez które wprowadzany jest tzw. fakoemulsyfikator. Z jego pomocą zmętniała soczewka jest rozdrabniana, a następnie wypłukiwana z oka. Następnie przez wykonane wcześniej nacięcie chirurg okulista wprowadza zwiniętą, sztuczną soczewkę, która będzie zastępowała naturalną. Cięcie jest tak malutkie, że goi się samoistnie. Nie ma potrzeby zakładania szwów. Współcześnie zabieg usuwania zaćmy jest szybki i znacznie mniej inwazyjny niż dawniej.
Koszty operacji na zaćmę
Operacja zaćmy to najskuteczniejsza metoda leczenia tej choroby. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie kataraktę, nie czekaj – umów się na wizytę kwalifikacyjną do zabiegu w klinice Optegra. W jej trakcie lekarz opowie o przebiegu operacji zaćmy, wyjaśni jak się do niej przygotować oraz jak wygląda rekonwalescencja.
Podczas rozmowy wspólnie z lekarzem wybierzesz najlepszy implant soczewkowy, dopasowany do Twoich potrzeb i stylu życia. Dowiesz się także, jaki jest koszt operacji zaćmy w naszej placówce. Korzystamy z nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie sprzętu, zatrudniamy najlepszych specjalistów, a przy tym oferujemy konkurencyjne ceny. Wybierając Kliniki Optegra masz gwarancję, że powierzasz swój wzrok w najlepsze ręce.
Koszt zabiegu zależy od wybranych soczewek, które będą wszczepione podczas operacji. Należy pamiętać, że soczewki dostępne w klinikach Optegra pozwalają też na skorygowanie innych, współistniejących wad wzroku. Decyzję o wyborze konkretnego rodzaju Pacjent podejmuje wspólnie z lekarzem prowadzącym, podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Soczewki jednoogniskowe sferyczne to najprostsze soczewki, które zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje, że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal. Jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” na co dzień będzie korzystał z okularów do patrzenia z bliska.
Soczewki jednoogniskowe asferyczne działają podobnie jak soczewki sferyczne, czyli pozwalają dobrze widzieć na jedną, wybraną przez Pacjenta odległość. Dodatkowo soczewki niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki, co istotnie poprawia kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu (przy szerokich źrenicach). Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.
Soczewki jednoogniskowe asferyczne żółte zawierają filtr światła niebieskiego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oraz chroni siatkówkę oka. Wybór tych soczewek gwarantuje także Pacjentowi wyraźne widzenie na jedną odległość oraz ostre widzenie po zmroku. Rekomendowane są dla osób pracujących przy sztucznym świetle oraz zawodowych kierowców.
Soczewki jednoogniskowe asferyczne toryczne polecane są przede wszystkim osobom, które zmagają się z zaawansowanym astygmatyzmem. Podobnie jak poprzednie rodzaje soczewek zapewniają wyraźne widzenie z jednej, wybranej odległości oraz mocno poprawiają widzenie o zmroku.
Soczewki dwuogniskowe zapewniają dobre widzenie na dwie odległości: do bliży i do dali. Jednocześnie, osoba wybierająca takie soczewki, będzie potrzebowała okularów do dobrego widzenia na odległości pośrednie (ok. 50-70 cm), czyli np. do pracy przy komputerze. Dodatkowo soczewki asferyczne poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Sugerujemy ich wybór przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.
Soczewki dwuogniskowe asferyczne toryczne działają podobnie jak soczewki dwuogniskowe toryczne. Korygują dodatkowo duży astygmatyzm.
Soczewki multifokalne czyli wieloogniskowe, to najbardziej zaawansowane soczewki, stosowane w leczeniu chirurgicznym zaćmy. Przywracają naturalną ostrość widzenia na każdą odległość: świetnie sprawdzą się do oglądania przedmiotów z bliska, daleka oraz na odległości pośrednie, czyli np. do pracy przy komputerze, a także o zmroku.
Soczewki multifokalne, czyli wieloogniskowe, działają identycznie jak soczewki multifokalne asferyczne, a dodatkowo korygują nawet zaawansowany astygmatyzm.
Podane ceny operacji zaćmy zawierają koszt pierwszej wizyty kontrolnej po zabiegu.
Soczewki z podwyższoną głębią ostrości. Zapewniają doskonałe widzenie dalekie i pośrednie oraz poprawę widzenia bliskiego. Soczewki zapewniają dobry wzrok w ciągłym zakresie odległości – od bliży do dali, zarówno w dzień jak i w nocy dzięki wykorzystaniu technologii EDoF i wieloogniskowej.
Operację zaćmy wykonuje się, gdy objawy choroby są dla Pacjenta na tyle uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli podczas czytania książek, oglądania telewizji, prowadzenia samochodu czy pracy przy komputerze widzisz niewyraźnie to znak, że konieczna jest konsultacja u specjalisty. Postęp medycyny sprawił, że operację zaćmy można wykonywać w każdym jej stadium, tuż po zdiagnozowaniu. O tym kiedy operować zaćmę Pacjent decyduje wspólnie z lekarzem prowadzącym podczas wizyty kwalifikacyjnej. Okuliści Optegra podczas badania dokonują indywidualnej oceny zaburzeń widzenia Pacjenta i zalecają najlepszą formę terapii.
Zabieg usunięcia zaćmy w klinice Optegra jest wykonywany w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że Pacjent może wrócić do domu kilka godzin po operacji. Przeciętnie pobyt w Klinice zajmuje około 3 godzin, jednak sama procedura trwa zaledwie kilkanaście minut. W pozostałym czasie Pacjent jest przygotowywany do zabiegu oraz odpoczywa po jego wykonaniu. O tym ile dokładnie trwa operacja zaćmy, decyduje również stopień zaawansowania choroby oraz indywidualne uwarunkowania Pacjenta.
Jeszcze tego samego dnia wrócisz do domu. W Klinikach Optegra stosujemy wygodną i komfortową metodę fakoemulsyfikacji. Jest to bezpieczna i mało obciążająca organizm technika. Nie ma wskazań, aby Pacjenci musieli pozostawać w Klinice po operacji. O tym, ile trwa pobyt w szpitalu w dniu zabiegu, decyduje lekarz prowadzący. Zazwyczaj Pacjenci w dniu zabiegu spędzają w Klinice ok. 2-3 godzin. W następnym dniu po operacji Pacjent musi zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz ocenia pierwsze rezultaty operacji. Sprawdza m.in. stan gałki ocznej, umiejscowienie soczewki wewnątrzgałkowej oraz proces gojenia. Na kolejną wizytę w klinice zazwyczaj zapraszamy naszych Pacjentów po upływie około 7 dni, a następnie – po 4 tygodniach od dnia operacji.
Zdecydowanie tak. Wszystkie wskazówki i zalecenia po operacji przekazuje Pacjentowi lekarz prowadzący. Pomimo że procedura nie wiąże się z koniecznością przebywania w szpitalu, po zabiegu należy dbać o siebie i nie przeciążać swojego organizmu. W ramach rekonwalescencji po operacji zaćmy konieczne jest regularne stosowanie przepisanych kropli do oczu oraz przestrzeganie harmonogramu wizyt kontrolnych. W pierwszych tygodniach nie wolno wykonywać wymagających treningów, gwałtownie się schylać, podnosić dużych ciężarów, gwałtownie ruszać głową.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [dostęp: 15.04.2024 r.]
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00