Metody leczenia jaskry

Jedyną skuteczną metodą leczenia jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Podejmując leczenie, należy dążyć do osiągnięcia takiego poziomu, przy którym spodziewamy się zatrzymania lub maksymalnego spowolnienia uszkodzenia jaskrowego. Poziom tego ciśnienia jest ustalany zawsze indywidualnie dla każdego oka dotkniętego jaskrą i zależy od wielu czynników: wyjściowych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego, stopnia zaawansowania jaskry, typu jaskry czy wieku chorego. Im większe uszkodzenie, tym niższe ciśnienie należy utrzymywać w oku.

Jaskra jest chorobą nieuleczalną, dlatego jej leczenie trwa do końca życia. Tym skuteczniejsze jest leczenie jaskry im wcześniej choroba zostanie wykryta. Operacja jaskry na ogół nie jest w stanie przywrócić utraconego już wzroku, ale prawidłowo prowadzone potrafi zapobiec dalszej utracie widzenia.

W leczeniu jaskry stosowane są metody: farmakologiczne, laserowe oraz chirurgiczne

Farmakologiczne metody leczenia za pomocą

terapii farmakologicznej stosuje się obecnie 4 grupy leków w postaci kropli, które podaje się prosto worka spojówkowego. Działanie leków opiera się albo na zmniejszeniu produkcji cieczy wodnistej, albo zwiększeniu łatwości jej odpływu z gałki ocznej. Gdy zachodzi potrzeba większej redukcji ciśnienia wewnątrzgałkowego, należy zastosować dodatkowo laseroterapię albo skierować Pacjenta na leczenie chirurgiczne.

Laserowe metody leczenia

Irydotomia laserem YAG bywa ratunkiem dla Pacjentów, u których występują przeciwwskazania do leczenia chirurgicznego, na przykład z jaskrą przewlekłą wąskiego kąta. W czasie zabiegu specjalista tworzy w tęczówce otwór, który zapewnia swobodne krążenie płynu w gałce ocznej. Ciecz wodnista może wówczas przepływać z tylnej do przedniej komory oka. Dzięki temu jakość widzenia u Pacjenta ulega znacznej poprawie.

Selektywna trabekuloplastyka (SLT). Jest to laserowa plastyka kąta przesączania. Efektem tego leczenia jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zabieg SLT nie powoduje uszkodzenia termicznego struktur oka i może być powtarzany. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, SLT może być rozważana jako metoda pierwszego rzutu (zamiast stosowania kropli przeciwjaskrowych) oraz jako alternatywa dla dodatkowych leków przeciwjaskrowych.

Wskazania do SLT:

  • nadciśnienie oczne,
  • jaskra pierwotna oraz młodzieńcza otwartego kąta,
  • jaskra wczesna,
  • osoby nie tolerujące leczenia miejscowego oraz nie stosujące regularnie kropli przeciwjaskrowych,
  • dla kobiet w ciąży i karmiących, które wymagają obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego a u których leki przeciwjaskrowe są przeciwwskazane.

Zabieg irydotomii laserowej (LPI) wykonuje się w jaskrze zamkniętego kąta. Leczenie laserowe polega na wykonaniu jednego lub dwóch otworków w tęczówce, który pozwala na przepływ cieczy wodnistej z komory tylnej do przedniej i dojście płynu do szczytu kąta, który dzięki temu się poszerza. Zabieg LPI zapobiega zamykaniu kąta przesączania, dlatego należy go wykonać znacznie wcześniej, tuż po rozpoznaniu predyspozycji anatomicznej do zamknięcia kąta i rozwoju jaskry. Zabieg wykonuje się jednorazowo.

Wskazania do LPI:

  • jaskra zamykającego się kąta,
  • konfiguracja zamkniętego kąta,
  • jaskra barwnikowa (niektóre postacie, z tzw. wklęsłą konfiguracją tęczówki i odwrotnym blokiem źrenicznym),
  • jaskra młodzieńcza otwartego kąta.

W przypadku, gdy pomimo leczenia farmakologicznego ciśnienie wewnątrzgałkowe jest nadal podwyższone lub występuje progresja uszkodzenia jaskrowego, należy zastosować leczenie chirurgiczne. Leczenie operacyjne jest metodą z wyboru w przypadku rozpoznania jaskry zaawansowanej przy współistniejącym, znacznie podwyższonym ciśnieniu wewnątrzgałkowym i minimalnych szansach jego uregulowania metodami zachowawczymi

Prawidłowe leczenie jaskry i operacje jaskry w większości przypadków zwalniają, a u niektórych nawet zatrzymują postęp choroby. Nie prowadzi jednak do całkowitego wyleczenia ani nie odwraca powstałych uszkodzeń nerwu wzrokowego.

Jaskra: Co warto wiedzieć?

więcej
Leczenie jaskry
Leczenie jaskry
Jaskra jest chorobą nieuleczalną dlatego leczenie jaskry trwa do końca życia...
więcej
Jaskra – co to jest?
Jaskra – co to jest?
Definicja i epidemiologia Jaskra występuje 4 razy częściej u rodzeństwa osób...
więcej
Rodzaje jaskry
Rodzaje jaskry
Tradycyjny podział obejmuje jaskrę otwartego lub zamkniętego kąta przesączania, pierwotną lub...
więcej
Jaskra – czynniki ryzyka
Jaskra – czynniki ryzyka
Główną przyczyną zaniku nerwu wzrokowego w jaskrze jest podwyższone ciśnienie w...
więcej
Objawy jaskry
Objawy jaskry
U 85% chorych jaskra przebiega bez żadnych objawów i podstępnie niszczy...
więcej
Diagnostyka i badania jaskry
Diagnostyka i badania jaskry
Jedyną skuteczną metodą zatrzymania lub spowolnienia jaskry jest jej wczesne wykrycie...
więcej
Diagnostyka – badanie OCT
Diagnostyka – badanie OCT
OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, jest precyzyjnym badaniem struktur oka....
więcej
Jaskra – fakty i mity
Jaskra – fakty i mity
Jaskra jest najgroźniejszą przewlekłą chorobą nerwu wzrokowego, prowadzącą do nieodwracalnej utraty...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00