Jedyną skuteczną metodą leczenia jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Podejmując leczenie, należy dążyć do osiągnięcia takiego poziomu, przy którym spodziewamy się zatrzymania lub maksymalnego spowolnienia uszkodzenia jaskrowego. Poziom tego ciśnienia jest ustalany zawsze indywidualnie dla każdego oka dotkniętego jaskrą i zależy od wielu czynników: wyjściowych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego, stopnia zaawansowania jaskry, typu jaskry czy wieku chorego. Im większe uszkodzenie, tym niższe ciśnienie należy utrzymywać w oku.
Jaskra jest chorobą nieuleczalną, dlatego jej leczenie trwa do końca życia. Tym skuteczniejsze jest leczenie jaskry im wcześniej choroba zostanie wykryta. Operacja jaskry na ogół nie jest w stanie przywrócić utraconego już wzroku, ale prawidłowo prowadzone potrafi zapobiec dalszej utracie widzenia.
W leczeniu jaskry stosowane są metody: farmakologiczne, laserowe oraz chirurgiczne
Farmakologiczne metody leczenia za pomocą
W terapii farmakologicznej stosuje się obecnie 4 grupy leków w postaci kropli, które podaje się prosto worka spojówkowego. Działanie leków opiera się albo na zmniejszeniu produkcji cieczy wodnistej, albo zwiększeniu łatwości jej odpływu z gałki ocznej. Gdy zachodzi potrzeba większej redukcji ciśnienia wewnątrzgałkowego, należy zastosować dodatkowo laseroterapię albo skierować Pacjenta na leczenie chirurgiczne.
Laserowe metody leczenia
Irydotomia laserem YAG bywa ratunkiem dla Pacjentów, u których występują przeciwwskazania do leczenia chirurgicznego, na przykład z jaskrą przewlekłą wąskiego kąta. W czasie zabiegu specjalista tworzy w tęczówce otwór, który zapewnia swobodne krążenie płynu w gałce ocznej. Ciecz wodnista może wówczas przepływać z tylnej do przedniej komory oka. Dzięki temu jakość widzenia u Pacjenta ulega znacznej poprawie.
Selektywna trabekuloplastyka (SLT). Jest to laserowa plastyka kąta przesączania. Efektem tego leczenia jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zabieg SLT nie powoduje uszkodzenia termicznego struktur oka i może być powtarzany. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, SLT może być rozważana jako metoda pierwszego rzutu (zamiast stosowania kropli przeciwjaskrowych) oraz jako alternatywa dla dodatkowych leków przeciwjaskrowych.
Wskazania do SLT:
Zabieg irydotomii laserowej (LPI) wykonuje się w jaskrze zamkniętego kąta. Leczenie laserowe polega na wykonaniu jednego lub dwóch otworków w tęczówce, który pozwala na przepływ cieczy wodnistej z komory tylnej do przedniej i dojście płynu do szczytu kąta, który dzięki temu się poszerza. Zabieg LPI zapobiega zamykaniu kąta przesączania, dlatego należy go wykonać znacznie wcześniej, tuż po rozpoznaniu predyspozycji anatomicznej do zamknięcia kąta i rozwoju jaskry. Zabieg wykonuje się jednorazowo.
Wskazania do LPI:
W przypadku, gdy pomimo leczenia farmakologicznego ciśnienie wewnątrzgałkowe jest nadal podwyższone lub występuje progresja uszkodzenia jaskrowego, należy zastosować leczenie chirurgiczne. Leczenie operacyjne jest metodą z wyboru w przypadku rozpoznania jaskry zaawansowanej przy współistniejącym, znacznie podwyższonym ciśnieniu wewnątrzgałkowym i minimalnych szansach jego uregulowania metodami zachowawczymi
Prawidłowe leczenie jaskry i operacje jaskry w większości przypadków zwalniają, a u niektórych nawet zatrzymują postęp choroby. Nie prowadzi jednak do całkowitego wyleczenia ani nie odwraca powstałych uszkodzeń nerwu wzrokowego.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00