Gonioskopia – badanie kąta przesączania

Gonioskopia jest badaniem okulistycznym. Pozwala specjaliście m.in. ocenić kąt przesączania. Dowiedz się, na czym dokładnie polega gonioskopia, zanim udasz się do lekarza.

Na czym polega gonioskopia – badanie kąta przesączania

Gonioskopia to powszechnie wykonywane badanie okulistyczne, które umożliwia ocenę tzw. kąta przesączania (rogówkowo-tęczówkowego). Badający może sprawdzić, czy kąt przesączania jest otwarty szeroki, czy może wąski i zamknięty. W trakcie przeprowadzania gonioskopii specjalista analizuje: 

  • szerokość kąta przesączania (w stopniach), 
  • krzywiznę obwodowej części tęczówki,
  • miejsce przyczepu tęczówki,

Jak przebiega gonioskopia?

Pacjent opiera czoło o lampę szczelinową i drugim okiem patrzy prosto przed siebie w dal lub powoli kieruje wzrok zgodnie z poleceniami lekarza. Pamiętaj, że w trakcie badania nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów głową ani też nagle cofać głowy.

Badanie kąta przesączania to procedura diagnostyczna, która jest wykorzystywana przy podejrzeniu jaskry, nadciśnienia ocznego oraz rozmaitych urazach gałki ocznej. Gonioskopię standardowo wykonuje się też w czasie zabiegów chirurgicznych i laserowych.

Czy gonioskopia boli? Jak wygląda gonioskop?

Zastanawiasz się, czy gonioskopia boli? Otóż w trosce o Twój komfort badanie kąta przesączania (rogówkowo-tęczówkowego) w oku jest przeprowadzane po znieczuleniu rogówki. Gonioskop to specjalna soczewka, którą specjalista nakłada na znieczuloną wcześniej gałkę oczną Pacjenta. Może to być np. trójlustro Goldmanna, soczewki czterolusterkowe Zeissa, soczewki chirurgiczne Koeppego, Swana i Jacoba.

Po gonioskopii może wystąpić u Ciebie lekkie zaczerwienienie oka, możesz też mieć wrażenie zamglenia oka. Niekiedy Pacjenci skarżą się również na uczucie obecności ciała obcego pod powieką oraz niewielki ból oka. Wiedz, że objawy te wynikają z podrażnienia oka w czasie przeprowadzania gonioskopii i mijają samoistnie. 

Podsumowując, gonioskopia to badanie, które umożliwia rozpoznanie wielu chorób oczu, używane jest m.in. do diagnostyki jaskry i nadciśnienia ocznego.

FAQ

Koszt badania gonioskopii to około 150 złotych. Jeśli chcesz poddać się kompleksowej diagnostyce, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra.

Gonioskop może wykryć rozwój jaskry, wzrost ciśnienia ocznego czy uszkodzenie struktur kąta przesączania spowodowane urazem oka. Chcesz zbadać narząd wzroku? Nasi specjaliści chętnie wykonają wszystkie potrzebne badania diagnostyczne.

Leczenie jaskry polega na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. W zależności od typu choroby lekarz może zastosować: selektywną trabekuloplastykę (SLT), irydotomię (LPI) lub irydotomię laserem YAG.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68649,badanie-kata-przesaczania-gonioskopia [15.02.2024 r.].