Typowym obajwem zeza jest nierównoległe ustawienie gałek ocznych, z odchyleniem oka np. w stronę nosa, w stronę skroni, ku górze, ku dołowi albo skośnie. Dorosły Pacjent, zmagający się z tą chorobą może widzieć podwójnie, zwłaszcza w przypadku, kiedy zez pojawi się nagle. Dzieci do około ósmego roku życia mają słabszą ostrość wzroku w zezującym oku. Ostrość wzroku w zezie naprzemiennym może być w obojgu oczach prawidłowa.
U dzieci najczęściej występuje zez zbieżny, natomiast u osób dorosłych – rozbieżny.
Czasem objawem zeza okresowego, zwłaszcza rozbieżnego, są bóle głowy i trudności ze skupieniem wzroku przy czytaniu. Niektórzy pacjenci z zezem rozbieżnym okresowo przymykają oko.
Zdarzają się sytuacje, w których powody powstania zeza pozostają nieznane.
Zez ukryty jest dosyć powszechny, z kolei zez towarzyszący pojawia się u 4-5% dzieci.
Zez towarzyszący jest niezwykle rzadko rozpoznawany u dorosłych. Najczęściej dotyka osób, które nie były leczone w dzieciństwie. Częściej u dorosłych diagnozuje się zez porażenny, który skutkuje zaburzeniami ruchów chorej gałki ocznej i podwójnym widzeniem.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00