Rodzaje soczewek do refrakcyjnej wymiany soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki to operacyjna metoda korekcji wady wzroku, dedykowana wszystkim, którzy są po 40. roku życia i chcą się pozbyć okularów, a nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzorku Clearvu™ . To jednocześnie prewencja wobec zaćmy, która po wykonaniu tego zabiegu już nigdy nie wystąpi.

Zabieg polega na usunięciu soczewki naturalnej i wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej, dobranej w taki sposób, aby skorygowała istniejącą wadę wzroku. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym (krople do oczu), a cała procedura trwa ok. 20 minut.

Jakie soczewki stosuje się do refrakcyjnej wymiany soczewki?

Nasi specjaliści najczęściej sięgają po miękkie, akrylowe soczewki, które łatwo wprowadzić do gałki ocznej – wystarczy małe, 2 mm nacięcie. Są delikatne i idealnie dostosowują się do anatomii oka. W klinikach Optegra stosuje się markowe soczewki renomowanych producentów światowej klasy: Alcon, AMO, Zeiss.

Ostateczny wybór soczewki zawsze należy do Pacjenta – nasi specjaliści z uwagą wsłuchują się w jego indywidualne potrzeby i oczekiwania dotyczące jakości widzenia po zabiegu. Decyzję Pacjenci podejmują po szczegółowej rozmowie z lekarzem podczas badania. Specjalista służy radą i sugeruje optymalne rozwiązanie, które uwzględnia stan operowanego oka oraz nakłady finansowe, jakie Pacjent jest skłonny przeznaczyć na soczewkę.

Sprawdź też: Laserowa korekcja starczowzroczności

Rodzaje soczewek

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE SFERYCZNE
ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko

Soczewki jednoogniskowe sferyczne to soczewki o najprostszej konstrukcji technologicznej, które zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje, że chce dobrze widzieć „blisko” ,to  będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE
ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + poprawa kontrastu widzenia

Soczewki jednoogniskowe asferyczne zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje, że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE ŻÓŁTE Z FILTREM ŚWIATŁA NIEBIESKIEGO
ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + ochrona siatkówki przed starzeniem

Soczewki jednoogniskowe asferyczne żółte zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu. Filtr światła niebieskiego zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oraz chroni siatkówkę oka.

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE ASFERYCZNE TORYCZNE
ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko + korekcja astygmatyzmu

Soczewki jednoogniskowe asferyczne toryczne zapewniają dobre widzenie na jedną odległość. Jeśli Pacjent zdecyduje że chce dobrze widzieć „blisko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia w dal, jeśli zaś zdecyduje, że chce ostro widzieć „daleko” oznacza to, że będzie musiał używać okularów do patrzenia blisko. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu. Soczewki toryczne korygują nawet duży astygmatyzm.

SOCZEWKI DWUOGNISKOWE ASFERYCZNE
wyraźne widzenie blisko i daleko

Soczewki dwuogniskowe zapewniają dobre widzenie na dwie odległości do bliży i do dali. Jednocześnie osoba wybierająca takie soczewki będzie potrzebowała okularów do dobrego widzenia na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm, jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.

SOCZEWKI DWUOGNISKOWE ASFERYCZNE TORYCZNE
wyraźne widzenie blisko i daleko + korekcja astygmatyzmu

Soczewki dwuogniskowe zapewniają dobre widzenie na dwie odległości do bliży i do dali. Jednocześnie osoba wybierająca takie soczewki będzie potrzebowała okularów do dobrego widzenia na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm, jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu. Soczewki toryczne korygują nawet duży astygmatyzm.

SOCZEWKI MULTIFOKALNE ASFERYCZNE
wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie

Soczewki multifokalne czyli wieloogniskowe to najbardziej zaawansowane soczewki, stosowane w leczeniu chirurgicznym zaćmy. Przywracają naturalną ostrość widzenia na każdą odległość: do oglądania przedmiotów z bliska, daleka oraz na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm, jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.

SOCZEWKI MULTIFOKALNE ASFERYCZNE TORYCZNE
wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie + korekcja astygmatyzmu

Soczewki multifokalne czyli wieloogniskowe to najbardziej zaawansowane soczewki, stosowane w leczeniu chirurgicznym zaćmy. Przywracają naturalną ostrość widzenia na każdą odległość: do oglądania przedmiotów z bliska, daleka oraz na odległości pośrednie czyli ok. 50-70 cm, jest to odległość na jaką pracuje się np. na komputerze. Dodatkowo soczewki asferyczne niwelują nadmierne załamywanie promieni światła na obwodzie soczewki. Poprawiają kontrast widzenia, szczególnie po zmierzchu. Polecane są przede wszystkim osobom, które o późnych porach prowadzą samochód lub pracują przy sztucznym oświetleniu.

SOCZEWKI EDoF
wyraźne widzenie na trzy odległości: blisko, daleko i na odległości pośrednie

Soczewki z podwyższoną głębią ostrości. Zapewniają doskonałe widzenie dalekie i pośrednie oraz poprawę widzenia bliskiego. Soczewki zapewniają dobry wzrok w ciągłym zakresie odległości – od bliży do dali, zarówno w dzień jak i w nocy dzięki wykorzystaniu technologii EDoF i wieloogniskowej.

Odległość widzenia jest dystansem, w którym widzimy dany obiekt, w perspektywie od bliży, odległości pośrednich do dali. Indywidualne potrzeby oraz preferencje pacjenta są najważniejszym czynnikiem w doborze soczewki w zabiegu usunięcia zaćmy. Odpowiednia soczewka poprawi widzenie w określonej odległości odpowiadającej potrzebom codziennych aktywności.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Co warto wiedzieć?

więcej
Refrakcyjna wymiana soczewki
Refrakcyjna wymiana soczewki
Refrakcyjna wymiana soczewki to skuteczna alternatywa dla laserowej korekcji wad wzroku...
więcej
Refrakcyjna wymiana soczewki – najczęściej zadawane pytania
Refrakcyjna wymiana soczewki – najczęściej zadawane pytania
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, dotyczące...
więcej
Starczowzroczność – okulary do czytania to już nie jest konieczność!
Starczowzroczność – okulary do czytania to już nie jest konieczność!
Starczowzroczność (prezbiopia), potocznie nazywana problemem „zbyt krótkiej ręki”, to nie choroba,...
więcej
Laserowa korekcja starczowzroczności
Laserowa korekcja starczowzroczności
Jeśli Twój wzrok zawsze był dobry, a dzisiaj oddalasz telefon czy...
więcej
Korekta astygmatyzmu
Korekta astygmatyzmu
Czy wiesz, że astygmatyzm ma prawie połowa Brytyjczyków noszących okulary korekcyjne?...