Mikrosoczewkowa korekcja wzroku: Najczęstsze pytania i odpowiedzi

To najnowocześniejsza i najbardziej przyjazna dla pacjenta metoda operacyjnego leczenia wad refrakcji. Wykorzystuje najnowsze technologie, pozwalające na stosowanie precyzyjnie dobranych dawek światła o niskiej i bezpiecznej dla oka energii. Zabieg wykonywany jest przy użyciu urządzenia VisuMax. Lentivu® to jedyna metoda, przy której nie ma ograniczeń w uprawianiu sportu, podróżach czy hobby.

Tak. Większość pacjentów decyduje się na takie rozwiązanie. Najczęściej wykonuje się zabiegi obu oczu bezpośrednio jedno po drugim.

Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się następnego dnia po zabiegu. Kolejne wizyty odbywają się: tydzień po zabiegu, dwa miesiące po zabiegu, osiem miesięcy po zabiegu i ostatnia wizyta ma miejsce rok po zabiegu. Ilość/termin kolejnych wizyt ustala lekarz

Zabieg nie boli. Oczy są znieczulone silnie działającymi kroplami, które mają natychmiastowe działanie. Może być jedynie odczuwalny niewielki ucisk na oku ze względu na przytrzymywanie powiek.

Rezultaty korekcji mają charakter stały i rzadko zdarza się, że zabieg trzeba powtórzyć. Zazwyczaj zabieg daje poprawę wzroku albo do całkowitego pozbycia się wady.

Zabieg mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku trwa kilkanaście minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, tzn. nie wymaga pobytu pacjenta w naszej Klinice. Czas przygotowania do zabiegu to okres ok. 2 godzin. Pobyt po zabiegu w naszym ośrodku trwa ok. 1 godziny. Sam zabieg na jednym oku trwa zaledwie 20 sekund.

Po zabiegu Lentivu pacjenci nie muszą rezygnować z pracy, uprawiania sportu, wykonywania makijażu czy spotkań z przyjaciółmi. Dzień po zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, podczas której lekarz, po ocenie badań oraz rozmowie z Pacjentem, przekazuje dalsze zalecenia oraz jeśli istnieje taka konieczność – zwolnienie lekarskie. Ilość/termin kolejnych wizyt ustala lekarz.

Wszystkie zabiegi korekcji wad wzroku  wykonywane są przez doświadczony i wyspecjalizowany zespół lekarzy.

Polega na zmianie kształtu przezroczystej części oka zwanej rogówką. Podczas zabiegu z przezroczystej, zewnętrznej części oka (czyli z rogówki), przy użyciu urządzenia VisuMax zostaje wyodrębniony jej mikroskopijny fragment o soczewkowatym kształcie. Całkowicie bezbolesne wydobycie tej mikrosoczewki lub „lenticuli” (stąd nazwa Lentivu) przez kilkumilimetrową kieszonkę skutkuje zmianą parametrów optycznych oka, co w rezultacie prowadzi do trwałej korekcji wady wzroku.

Przy metodzie Lentivu® nie ma konieczności tworzenia płatka rogówki, a do zabiegu używany jest wyłącznie laser femtosekundowy VisuMax® firmy Carl Zeiss.

Zabieg Mikrosoczewkowej Korekcji Wzroku wykonywany jest przy użyciu wyłącznie jednego lasera femtosekundowego VisuMax® firmy Carl Zeiss Meditec. Do Lentivu® nie używamy lasera excimerowego (tak jak jest w przypadku laserowej korekcji). Oznacza to o wiele mniejszą inwazyjność, krótszy czas zabiegu, mniejszą energię aplikowaną do oka oraz mniejszą zależność od różnych czynników środowiskowych. Podczas zabiegu nie usuwa się części powierzchni rogówki oraz nie wykonuje się okrężnego jej nacięcia. Ingerencja w powierzchnię rogówki jest ograniczona do minimum – dzięki temu zabieg jest mało inwazyjny i praktycznie bezbolesny!

Z zabiegu Lentivu® skorzystać mogą:
– Pacjenci z krótkowzrocznością od -0,75 Dh do -10 Dh
– Pacjenci z astygmatyzmem ( do 5,0 D )

Zabiegowi mogą zostać poddane osoby powyżej 21. roku życia, które maja ustabilizowaną wadę wzroku. Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku jest szybki postęp/rozwój wady w ciągu roku przed planowaną operacją. Zabiegom nie mogą zostać poddane również osoby z zaćmą, jaskrą, zespołem suchego oka, skłonnościami do zapalnych schorzeń oczu, alergii, kobiety w ciąży lub w trakcie karmienia, osoby z rozrusznikiem serca, czy cierpiące na choroby autoimmunologiczne lub z nieustabilizowaną gospodarką hormonalną. Choroby tarczycy nie są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Zabieg Mikrosoczewkowej Korekcji Wzroku wykonywany jest przy użyciu wyłącznie jednego lasera femtosekundowego VisuMax® firmy Carl Zeiss Meditec. Oznacza to o wiele mniejszą inwazyjność, krótszy czas zabiegu, mniejszą energię aplikowaną do oka oraz mniejszą zależność od różnych czynników środowiskowych.

Podczas wizyty kwalifikacyjnej w naszej Klinice wykonane zostaną następujące badania diagnostyczne:

 • Komputerowe badanie wady refrakcji i ocena ostrości wzroku,
 • Badanie w biomikroskopie pozwalające ocenić stan przedniego i tylnego odcinka oka oraz przezierność ośrodków optycznych,
 • Badanie topografii rogówki, czyli dokładne badanie kształtu, grubości oraz krzywizny rogówki
 • Badanie rogówki w mikroskopie śródbłonkowym,
 • Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • Badanie dna oka: ocena plamki, naczyń siatkówki i obwodu siatkówki

Przed planowanym zabiegiem Lentivu nie należy:

 • używać miękkich soczewek kontaktowych przynajmniej 1 tydzień przed zabiegiem
 • używać twardych soczewek kontaktowych przynajmniej 4 tygodnie przez zabiegiem
 • stosować minimum 24 godziny przed zabiegiem kosmetyków do makijażu, takich jak: cienie do powiek, tusze do rzęs, pudry, podkłady itp.,
 • nakładać na skórę twarzy w dniu operacji żadnego kremu ani żadnych innych kosmetyków.
 • spożywać alkoholu minimum 48 godzin przed zabiegiem
 • Ciąża i połóg są przeciwskazaniem do zabiegu korekcji wzroku – nie należy odstawiać tabletek antykoncepcyjnych później niż 3 miesiące przed zabiegiem

Przed samym zabiegiem Pacjent:

 • nie musi być na czczo
 • nie musi zabierać ze sobą odzieży na zmianę
 • powinien zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne
 • planowany pobyt w klinice: ok. 3h
 • po zabiegu nie można prowadzić samochodu
 • pierwsza wizyta kontrolna: 1 dzień po zabiegu

Metoda Mikrosoczewkowej Korekcji Wzroku jest najmniej inwazyjną metodą korekcji wad wzroku. Zabieg wykonujemy przy użyciu urządzenia najnowszej technologii – VisuMax firmy Carl Zeiss Meditec. Sprzęt wyróżnia się wyjątkową precyzją. W przypadku, kiedy Pacjent na chwilę odwróci wzrok i przestanie patrzeć przed siebie, laser automatycznie się wyłączy. Zabiegi przeprowadzają lekarze z wieloletnim doświadczeniem.

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00