Refrakcyjna wymiana soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki to skuteczna alternatywa dla laserowej korekcji wad wzroku u pacjentów nie kwalifikujących się do leczenia laserem. Powodem może być zbyt duża wada wzroku, cienka rogówka, czy też problemy wynikające z zespołu suchego oka. Metoda ta dedykowana jest  pacjentom powyżej 40 r.ż. ze współistniejącymi wysokimi wadami wzroku: krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem, a także tym, którzy borykają się tylko z problemem okularów do czytania – u nich ten zabieg nazywamy wówczas prezbiopijną wymianą soczewki.

Właśnie z myślą o takich pacjentach lekarze przygotowali już wiele lat temu zabieg o nazwie refrakcyjna wymiana soczewki (RLE). Metoda ta polega na usunięciu soczewki naturalnej pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg RLE różni się od klasycznej operacji usunięcia zaćmy tylko tym, iż wykonywany jest u pacjentów z przezierną soczewką lub jej nieistotnymi dla widzenia zmętnieniami. Procedura dedykowana jest pacjentom ze współistniejącą wadą wzroku, umożliwia bowiem redukcję wady, a w zależności od wyboru soczewki wewnątrzgałkowej pozwala na pozbycie się okularów do patrzenia na bliskie odległości.

Powszechnie stosowany, bezpieczny, bezbolesny zabieg trwa krótko, bo tylko około 10-15 minut i nie obciąża organizmu pacjenta. Znieczulenie jest miejscowe za pomocą podania kropli znieczulających do operowanego oka. Większość zabiegów odbywa się obecnie w ramach chirurgii 1 dnia, co oznacza, że krótko po zabiegu pacjent może wrócić bezpiecznie do domu.

Wymiana soczewki następuje dokładnie tak samo jak w przypadku leczenia zaćmy. Sam zabieg RLE nie trwa długo. Specjalista usuwa naturalną soczewkę za pomocą metody ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Następnie w miejsce starej soczewki jest umieszczana nowa, sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Wymiana soczewki następuje za pomocą bardzo małego nacięcia (około 2.2 mm), które goi się samoistnie. W czasie tej standardowej procedury pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem. Znakomite warunki ambulatoryjne, które zapewniamy podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki, pozwalają pacjentowi opuścić naszą Klinikę już kilka godzin po zabiegu. Wystarczy jeden zabieg, by pacjent mógł cieszyć się poprawą jakości widzenia przez całe życie. Drugie oko jest operowane w odstępie około 14 dni od pierwszego zabiegu.  

Największe zalety refrakcyjnej wymiany soczewki?

To jednoczesna prewencja zaćmy. Jeśli pacjent ma początki tej choroby, pozbywa się dwóch schorzeń jednocześnie – wady wzroku oraz zaćmy. Ten zabieg zapewnia dobry wzrok na resztę życia. Niewątpliwą wartością dodaną zabiegu jest możliwość pozbycia się współwystępujących wad wzroku oraz starczowzroczności.

Naturalna soczewka człowieka starzeje się z wiekiem, to jest naturalny proces i nie jesteśmy w stanie go zatrzymać. Jeżeli nie możemy pozbyć się starczowzroczności za pomocą zabiegów laserowej korekcji wzroku, możemy wymienić swoją starzejącą się soczewkę na nową.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Korekcja starczowzroczności

więcej
Refrakcyjna wymiana soczewki – najczęściej zadawane pytania
Refrakcyjna wymiana soczewki – najczęściej zadawane pytania
Diagnostyka, leczenie, rekonwalescencja po zabiegu.
więcej
Rodzaje soczewek do refrakcyjnej wymiany soczewki
Rodzaje soczewek do refrakcyjnej wymiany soczewki
Refrakcyjna wymiana soczewki to operacyjna metoda korekcji wady wzroku, dedykowana wszystkim,...
więcej
Starczowzroczność – okulary do czytania to już nie jest konieczność!
Starczowzroczność – okulary do czytania to już nie jest konieczność!
Starczowzroczność (prezbiopia), potocznie nazywana problemem „zbyt krótkiej ręki”, to nie choroba,...
więcej
Laserowa korekcja starczowzroczności
Laserowa korekcja starczowzroczności
Jeżeli nigdy nie nosiłeś okularów do czytania, a dzisiaj oddalasz telefon...
więcej
Gwarancja Lepszego Widzenia
Gwarancja Lepszego Widzenia
Nasz punkt widzenia Poprawa jakości widzenia przez całkowite usunięcie wady wzroku...
więcej
Korekcja wzroku: fakty i mity
Korekcja wzroku: fakty i mity
Technologia laserowej korekcji wzroku obecna jest na rynku kilkadziesiąt lat. W...
więcej
Laserowa korekcja wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi
Laserowa korekcja wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi
więcej
Soczewki fakijne
Soczewki fakijne
Jeżeli po raz kolejny usłyszałeś, że nie kwalifikujesz się do zabiegu...
więcej
Korekta astygmatyzmu
Korekta astygmatyzmu
Czy wiesz, że astygmatyzm ma prawie połowa Brytyjczyków noszących okulary korekcyjne?...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00