Okulistyka dziecięca

Klinika Okulistyczna Optegra im. św. Jerzego w Poznaniu jest jedną z nielicznych placówek medycznych w Wielkopolsce, niosącą pomoc okulistyczną najmłodszym pacjentom. Wszyscy mali pacjenci są diagnozowani zawsze zgodnie z precyzyjnymi wytycznymi, przez wyspecjalizowanych w tej dziedzinie okulistów dziecięcych, celem szybkiego rozpoznania i efektywnego leczenia okulistycznego.

Wyjątkowe podejście

Kładziemy duży nacisk na profilaktykę i wczesne wykrywanie wad wzroku u dzieci w każdym wieku. W ramach poradni okulistycznej zajmujemy się profesjonalną i kompleksową diagnostyką pacjentów od pierwszych dni życia, w tym również wcześniaków. Dla tej grupy pacjentów prowadzimy między innymi przesiewowe badania w kierunku retinopatii wcześniaków. W Optegra nasi specjaliści zajmują się również badaniami przesiewowymi dla zdrowych i urodzonych o czasie dzieci, które nie wykazują niepokojących objawów utraty jakości widzenia. Ta diagnostyka jest skierowana i zalecana dzieciom po ukończeniu 1 r.ż., potem po 3 r.ż. i przed początkiem nauki szkolnej.

Badanie w kierunku wad wzroku można przeprowadzić już nawet u kilkumiesięcznych dzieci. W takiej sytuacji nasi specjaliści wykorzystują przenośny sprzęt, m.in. ręczny autorefraktometr oraz odpowiednie krople. Zastosowanie zaawansowanych rozwiązań w okulistyce dziecięcej pozwala na sprawną diagnostykę, w trakcie wizyty rodzic otrzymuje wyniki badań oraz zalecenia do ewentualnego dalszego postępowania.

W rozwoju małego dziecka najważniejsze jest pierwsze pół roku, bo wtedy intensywnie rozwija się wzrok i mózg, który uczy się prawidłowo oceniać kształty, barwy i odległość, w jakiej znajduje się przedmiot. W pierwszych tygodniach życia dziecka, bardzo ważną rolę odgrywa rodzic, opiekun maluszka, który ma szanse zaobserwować, czy dziecko prawidłowo reaguje uśmiechem na pokazywane przedmioty, wodzi wzrokiem za ruchomym, niewydającym dźwięków przedmiotem oraz czy odpowiednio skupia wzrok.

Konsultacja u specjalisty

Opiekunów powinien niepokoić brak fiksacji, czyli skupiania wzroku, brak wodzenia oczami za przedmiotem oraz nierównoległe ustawienie oczu. Okresowe nieharmonijne poruszanie się oczu w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka jest dopuszczalne, ale każdy zez po tym czasie wymaga konsultacji okulisty, tak samo, jak stały zez o dużym odchyleniu występujący nawet przed 3 miesiącem życia. Do specjalisty skierować należy też dziecko z tzw. oczopląsem czyli mimowolnymi ruchami gałek ocznych. Może on świadczyć o poważnej chorobie oczu. Światłowstręt i mocne uciskanie oka przez dziecko piąstką są rzadkimi, ale również niepokojącymi objawami.

W Szpitalu im. Św. Jerzego opieką okulistyczną otaczamy pacjentów w każdym wieku. Prowadzimy kompleksową diagnostykę chorób oczu, innych niż refrakcyjne wady wzroku. Wśród zabiegów, dostępnych w naszej Klinice, znajdują się m.in. operacja zeza u dzieci oraz udrażnianie dróg łzowych. Zabiegi te są wykonywane także w ramach kontraktu z NFZ.

Często wizyta w placówce medycznej, specjalizującej się w opiece dzieci, budzi ogromny niepokój rodziców i jest dużym przeżyciem dla dziecka. W naszej Klinice przykładamy ogromną wagę do delikatnego i sprawnego przebiegu wszystkich procedur. Na każdym kroku personel medyczny informuje rodzica o wykonywanych badaniach, procedurach. Rodzic jest obecny przy dziecku przez cały okres diagnostyki w gabinecie specjalisty. Takie działanie pozwala na zachowanie spokoju i komfortu psychicznego zarówno dziecka jak i opiekuna. Priorytetem naszego personelu medycznego jest profesjonalna diagnostyka oraz dobre samopoczucie naszych najmłodszych Pacjentów, a także brak dodatkowych powodów do stresu zarówno dzieci, jak i rodziców. 

Dziedziczenie wad wzroku

Wady wzroku, takie jak krótkowzroczność czy nadwzroczność są dziedziczne. Nie ma jednego genu, który odpowiadałby za to dziedziczenie i niestety nie można tego przewidzieć. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie badań przesiewowych u dzieci rodziców noszących okulary. Jeśli mama lub tata, a nawet dziadkowie, czy też bliscy kuzyni mają dużą nadwzroczność, badanie takie, za pomocą specjalistycznego sprzętu, można wykonać nawet u niemowląt. Krótkowzroczność natomiast zwykle objawia się pod koniec okresu przedszkolnego albo w szkole.

Aby odpowiednio wcześnie wykryć wadę wzroku, w trakcie wizyty, na wstępie, specjalista przeprowadza wywiad. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się m.in. o występowaniu ewentualnych wad wzroku, czy chorób współistniejących w rodzinie. Warto przygotować się do badania wcześniej i jeśli jest to możliwe, zdobyć odpowiednią wiedzę, nie tylko o ewentualnych chorobach i wadach wzroku u rodziców i rodzeństwa, ale też u dziadków i bliskiego kuzynostwa. Zachęcamy do tego, by pytać nie tylko o noszenie okularów, ale również o ostrość widzenia i choroby oczu takie jak jaskra czy zaćma.

Na wizyty dedykowane naszym najmłodszym Pacjentom zapraszamy również – a nawet zwłaszcza – tych Państwa, u których dzieci wykryto wady wrodzone lub które mają zespół wad, np. zespół Downa. Warto wiedzieć, że u takich maluszków ryzyko wystąpienia wad wzroku jest znacznie większe.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o procedurach wykonywanych w ramach NFZ, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z kliniką w Poznaniu, telefon: 61 844 27 27* lub wybierając opcje umów wizytę.

*) infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godz 08:00-20:00. 

Informacja o dostarczaniu  oryginałów skierowań do zabiegów w ramach NFZ

Sprawdź

Okulistyka dziecięcia: warto wiedzieć

więcej
Przesiewowe badania wcześniaków
Przesiewowe badania wcześniaków
Badania przesiewowe niemowląt pod kątem występowania schorzeń siatkówki – retinopatii wcześniaków...
więcej
Wczesne wykrywanie wad wzroku
Wczesne wykrywanie wad wzroku
Wykrywanie wad rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, dzięki któremu można dowiedzieć...
więcej
Udrożnianie dróg łzowych
Udrożnianie dróg łzowych
Istnieje wiele sposobów udrażniania dróg łzowych. Rozpoczynamy od leczenia zachowawczego, a...
więcej
Leczenie zeza u dzieci
Leczenie zeza u dzieci
Korekcję zeza wykonujemy na bloku operacyjnym, w znieczuleniu ogólnym. Dzieci wraz...
więcej
Metody leczenia zeza
Metody leczenia zeza
Przed skierowaniem na każde leczenie operacyjne, w tym na operację zeza,...
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ
Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
więcej
Okulistyka dziecięca – pytania i odpowiedzi
Okulistyka dziecięca – pytania i odpowiedzi
Wczesna i profesjonalna ocena zaburzeń wzroku daje szanse na odzyskanie prawidłowych...
więcej
Operacyjne leczenie zeza u dzieci i dorosłych
Operacyjne leczenie zeza u dzieci i dorosłych
Zez (łac. strabismus) jest schorzeniem polegającym na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. Problem...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00