Istnieje wiele sposobów udrażniania dróg łzowych. Rozpoczynamy od leczenia zachowawczego, a następnie, jeśli to nie poskutkuje, u dzieci do około 12. miesiąca życia wykonuje się zabieg płukania i sondowania dróg łzowych w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.
U noworodków i niemowląt przyczyną niedrożnych dróg łzowych jest najczęściej wrodzona niedrożność dróg łzowych, powodująca nadmierne łzawienie i nawracające ropienie oczu. U dużej części dzieci problem ustępuje samoistnie bądź po zastosowaniu kropli okulistycznych z antybiotykiem oraz masażu okolic dróg łzowych. Jeśli te sposoby nie pomagają, należy wykonać płukanie i sondowanie kanalików łzowych. Zabieg ten przebiega następująco: przy pomocy strzykawki, przez punkt łzowy, do kanalika łzowego wprowadza się płyn. Celem procedury jest ocena drożności dróg łzowych. Jeżeli okaże się, że są niedrożne, następuje sondowanie czyli mechaniczne udrożnienie dróg łzowych.
Zabieg płukania, udrażniania dróg łzowych wykonywany jest na bloku operacyjnym, w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00