Skip to main content

Sprawdź dostępne terminy

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Refrakcyjna wymiana soczewki (z ang. RLE Refractive Lens Exchange lub CLE Clear Lens Extraction RLE) to nowoczesny, szybki i jeden z najbezpieczniejszych zabiegów okulistycznych, który pozwala trwałe usunięcie powstających z wiekiem problemów z widzeniem do dali i bliży stosowany jest również do korekcji wysokich wad wzroku jako często jedyna metoda pozwalająca w pełni ją skorygować.

Procedura polega na wymianie przeziernej, ale dysfunkcyjnej soczewki oka, na wysoce zaawansowany indywidualnie skalkulowany dla Pacjenta implant. Jego parametry są odpowiednio dobierane do indywidualnych wskazań oraz potrzeb oraz uwarunkowań anatomicznych oka Pacjenta, dzięki czemu soczewka pozwala uzyskać optymalną ostrość widzenia. To innowacyjny zabieg, dzięki któremu Pacjenci mogą znacznie ograniczyć potrzebę stosowania korekcji okularowej, a często na stałe pożegnać się z okularami czy soczewkami kontaktowymi.

alcon logo

Optegra od wielu lat współpracuje z firmą Alcon, globalnym liderem w obszarze okulistyki, działającym na rynku od ponad 70 lat. Alcon jest twórcą opatentowanych rozwiązań technologicznych. Jest wiodącym producentem m.in. zaawansowanych soczewek wewnątrzgałkowych, stosowanych w leczeniu zaćmy oraz korekcji dużych wad wzroku, prezbiopii czy astygmatyzmu.

refrakcyjna wymiana soczewki

Refrakcyjną wymianę soczewki uznaje się za jeden z bezpieczniejszych zabiegów okulistycznych.

ZABIEG
Refrakcyjnej wymiany soczewki

Podczas zabiegu naturalna soczewka oka zostaje wymieniona na pewnego rodzaju implant, sztuczną soczewkę wykonaną z silikonu lub specjalnie do tego celu stworzonego materiału – najczęściej akrylu hydrofobowego. Sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa jest trwałym zamiennikiem naturalnej soczewki i została zaprojektowana tak, aby służyła do końca życia.

Zalety zabiegu RLE

Korekcja wady wzroku do wszystkich odległości

Brak zaćmy starczej w przyszłości

95% czasu spędzonego bez konieczności stosowania korekcji okularowej

Ochrona UV dzięki filtrom światła niebieskiego

Jakie wady korygujemy?

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ

NADWZROCZNOŚĆ

ASTYGMATYZM

PREZBIOPIA (Starczowzroczność)

Dla kogo?
Dla pacjentów, którzy:

są w średnim wieku i chcą zrezygnować z noszenia okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych
mają początkowe zmiany zaćmowe, czyli zmętnienie własnej soczewki lub prezbiopię, czyli problemy z widzeniem na bliskie odległości.
Przeciwskazania:

ciąża i karmienie piersią

choroby oczu takie jak jaskra, zwyrodnienie siatkówki centralnej, dystrofia rogówki

niestabilna cukrzyca

choroby infekcyjne w ciągu 6 miesięcy przed zabiegiem

choroby nowotworowe, choroby tkanki łącznej, czyli tzw. kolagenozy – jeśli taka będzie decyzja lekarza prowadzącego

OPTEGRA
NASZE ATUTY

Optegra to międzynarodowa sieć klinik okulistycznych, które funkcjonują na polskim rynku ponad 25 lat. Przywracamy wyraźne widzenie setkom tysięcy Pacjentów.

Oferujemy szeroki zakres usług okulistycznych: od leczenia zachowawczego przez szczegółową diagnostykę po liczne zabiegi chirurgii jednego dnia, charakteryzujące się wysoką skutecznością i krótkim okresem rekonwalescencji.

Wszystkich Pacjentów Optegra od pierwszej chwili otaczamy troskliwą opieką. Gwarantujemy naszym Pacjentom komfortowe warunki leczenia i najlepsze standardy opieki medycznej.

Optegra od wielu lat współpracuje z firmą Alcon, globalnym liderem w obszarze okulistyki, działającym na rynku od ponad 70 lat. Alcon jest twórcą opatentowanych rozwiązań technologicznych. Jest wiodącym producentem m. in. zaawansowanych soczewek wewnątrzgałkowych, stosowanych w leczeniu zaćmy oraz korekcji dużych wad wzroku, prezbiopii czy astygmatyzmu.

OPTEGRA NASZE ATUTY

25 lat doświadczenia

Kliniki w 9 miastach w Polsce, 28 miastach w Europie

250 tys. wykonanych zabiegów chirurgii refrakcyjnej

icon alcon.png

Wieloletnia współpraca,
opatentowane technologie

Personel medyczny Optegra posiada gruntowną wiedzę na temat nowoczesnych metod chirurgii refrakcyjnej. Dzięki niej nasi Lekarze są w stanie zaproponować optymalną metodę korekcji wad wzroku dobraną indywidualnie do potrzeb i preferencji Pacjenta spośród rozwiązań takich jak wymiana soczewki (RLE), soczewki fakijne (ICL), laserowa korekcja wzroku.

lek. Piotr Krzywicki

Kierownik medyczny Kliniki Optegra Warszawa Wilanów

Zabieg w 3 krokach
Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)

1

Badanie kwalifikacyjne

PODCZAS BADANIA KWALIFIKACYJNEGO DO ZABIEGU RLE WYKONUJEMY:

 • Komputerowe badanie wady refrakcji i subiektywną ocenę ostrości wzroku z najlepszą korekcją oraz bez korekcji
 • Badanie w lampie szczelinowej pozwalające ocenić stan przedniego i tylnego odcinka oka (ocena plamki żółtej, tarczy nerwu wzrokowego i całej siatkówki) oraz przezierność ośrodków optycznych
 • Laserową Topografię rogówki, analizującą budowę i właściwości optyczne  tej bardzo ważnej struktury optycznej w oku Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego z uwzględnieniem biomechaniki rogówki
 • Biometrię optyczną – z analizą właściwości optycznych całego oka, analizą możliwości zastosowania soczewek premium, zebraniem danych dla systemu nawigacji śródoperacyjnej.
 • Badanie szerokości źrenic
 • OCT- badanie oceniające budowę siatkówki z plamką żółtą i nerwu wzrokowego
 • Badanie gęstości komórek śródbłonka
 • Ocenę szerokości kąta przesączania
 • Ocenę pola widzenia
 • Przeprowadzamy również szczegółowy wywiad medyczny

Po wnikliwym badaniu okulistycznym, lekarz prowadzący podejmie decyzję, która z soczewek będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

W dniu badania kwalifikacyjnego warto zarezerwować sobie więcej czasu. Cała procedura trwa około 2 godzin.

2

Zabieg

Refrakcyjna wymiana soczewki jest nowoczesnym i szybkim zabiegiem, który przypomina usunięcie zaćmy. Pacjent przed rozpoczęciem operacji otrzymuje krople znieczulające. Zabieg trwa około 10-15 minut i składa się on z dwóch etapów:

 1. usunięcie z oka soczewki własnej Pacjenta przy pomocy fakoemulsyfikacji, czyli ultradźwiękowej metody rozdrabniania i eliminowania
 2. wszczepienie na jej miejsce zaawansowanego implantu, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających Pacjentów

W czasie zabiegu Pacjent pozostaje w stałym kontakcie z chirurgiem, który informuje o kolejnych jego etapach.

Z reguły najpierw operowane jest jedno oko, a drugie po około 14 dniach od wykonania pierwszego zabiegu.

3

Rekonwalescencja

Okres rekonwalescencji po zabiegu zależy od indywidualnych uwarunkowań, ale zazwyczaj jest on krótki. Ważne, aby Pacjent dokładnie przestrzegał zaleceń lekarza.
Należy:

 • Przyjmować krople oraz odbywać wizyty kontrolne zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Nie mrużyć i nie pocierać oczu, nie zaciskać powiek.
 • W pierwszym tygodniu ograniczyć pracę przy komputerze.
 • Przez okres 6 tygodni unikać wysiłku fizycznego, szczególnie dźwigania ciężkich przedmiotów oraz pływania. Należy zrezygnować też z sauny i solarium.

Efekty zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki Pacjent odczuwa szybko: już po jednym / dwóch dniach poprawia się ostrość widzenia. Całkowity rezultat pojawia się po okresie neuroadaptacji, czyli po 3-6 miesiącach, w zależności od indywidualnych predyspozycji.

Jaką soczewkę wybrać?

Wybór najlepszej dla Pacjenta soczewki przeprowadza Lekarz wspólnie z Pacjentem. Oprócz wyników diagnostycznych Lekarz bierze pod uwagę informacje dotyczące stylu życia, wykonywanego zawodu, aktywności sportowych i hobby Pacjenta – to wszystko ma ogromny wpływ na decyzję o wyborze odpowiednio dopasowanego do potrzeb rozwiązania.

SOCZEWKI WIELOOGNISKOWE / TORYCZNE

IDEALNE DLA TYCH, KTÓRZY CHCĄ UNIEZALEŻNIĆ SIĘ OD OKULARÓW.

Soczewki wieloogniskowe to zaawansowane implanty wewnątrzgałkowe, które pozwalają skorygować jednocześnie krótkowzroczność lub nadwzroczność, astygmatyzm i pojawiającą się z wiekiem wadę wzroku presbiopię.

 • Pozwalają uzyskać optymalne widzenie na wszystkie odległości: dal, bliż i odległości pośrednie
 • Są wyposażone w filtr UV
 • Posiadają budowę asferyczną, przez co zapewniają lepszy kontrast widzenia
 • Soczewki wieloogniskowe toryczne umożliwiają dodatkowo korekcję astygmatyzmu
Soczewki wieloogniskowe zapewniają optymalne widzenie na wszystkie odległości.

SOCZEWKI O ZWIĘKSZONEJ GŁĘBI OSTROŚCI

ALTERNATYWA DLA WYMAGAJĄCYCH BARDZIEJ KOMFORTOWEGO WIDZENIA DALI.

Soczewki o zwiększonej głębi ostrości to wysoce zaawansowane implanty wewnątrzgałkowe nowej generacji, zaprojektowane tak, by zapewnić naturalny komfort widzenia do dali oraz na odległość pośrednią. Do bliży może być potrzebna korekcja okularowa.

 • Idealne dla kierowców, którzy chcą uniknąć ryzyka wystąpienia niepożądanych zjawisk świetlnych po zmroku (np. olśnienia czy aureoli wokół źródeł światła) lub dla osób pracujących w nocy.
 • Dla osób spędzających wiele godzin przed monitorem komputera, dla których ważne jest widzenie w odległości pośredniej.

Sprawdź dostępne terminy

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Eksperci Optegra
LEKARZE WYKONUJĄCY REFRAKCYJNĄ WYMIANĘ SOCZEWKI

Zaufali nam

Decyzję o zabiegu podjęłam zachęcona przykładem mojej przyjaciółki, która nosiła okulary od 6 roku życia i miała poważną wadę, a po zabiegu laserowej korekcji wzroku widzi bardzo dobrze.
Skorzystałam więc z utartego szlaku i po prostu udałam się do tego samego Pana Doktora w klinice Optegra, co moja przyjaciółka.
Wykonano u mnie zabieg wymiany soczewki (RLE) nas soczewkę multifokalną, czyli taką, która zapewnia dobre widzenie i do dali i do bliży.

Dziś (18.05.2023) jestem dopiero tydzień po zabiegu, a ostrość widzenia jest bardzo dobra i do bliży i do dali.

Maria Gładkowska

Aktorka

Obejrzyj wywiad

CENNIK

Kwalifikacja do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki 399 zł
Zabieg z soczewką monofokalną Oblicz ratę 3 100 zł
Zabieg z soczewką monofokalną asferyczną Oblicz ratę 5 000 zł
Zabieg z soczewką monofokalną asferyczną z filtrem światła niebieskiego lub fioletowego Oblicz ratę 5 000 – 5 200 zł
Zabieg z soczewką monofokalną asferyczną toryczną Oblicz ratę 5 900 – 6 100 zł
Zabieg z soczewką monofokalną asferyczną wzmocniającą widzenie pośrednie Oblicz ratę 5 700 zł
Zabieg z soczewką monofokalną asferyczną toryczną, wzmocniającą widzenie pośrednie Oblicz ratę 6 700 zł
Zabieg z soczewką EDoF z podwyższoną głębią ostrości Oblicz ratę 8 700 zł
Zabieg z soczewką EDoF toryczną Oblicz ratę 9 600 zł
Zabieg z soczewką trifokalną Oblicz ratę 8 600 – 9 200 zł
Zabieg z soczewką trifokalną toryczną Oblicz ratę 9 600 – 10 200 zł
Zabieg z soczewką EDoF multifokalną Oblicz ratę 8 600 zł
Zabieg z soczewką EDoF multifokalną toryczną Oblicz ratę 9 600 zł
Zabieg z soczewką EDoF z podwyższoną głębią ostrości toryczną Oblicz ratę 9 700 zł
Kontrola po zabiegu – I bezpłatnie
Kontrola po zabiegu – II 250 zł
Kontrola po zabiegu – III 250 zł

Sprawdź dostępne terminy

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Nie znalazłeś dogodnego terminu?
Masz jakiekolwiek pytania dotyczące oferowanych przez nas usług?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy do Ciebie i chętnie pomożemy!

X
Odbierz