Jaskra jest chorobą nieuleczalną dlatego leczenie jaskry trwa do końca życia chorego. Tym skuteczniejsze jest leczenie jaskry im wcześniej choroba zostanie wykryta. Leczenie na ogół nie jest w stanie przywrócić utraconego już wzroku, ale prawidłowo prowadzone potrafi zapobiec dalszej utracie widzenia.
Jedyną skuteczną metodą leczenia jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Podejmując leczenie należy dążyć do osiągnięcia takiego poziomu przy którym spodziewamy się zatrzymania lub maksymalnego spowolnienia uszkodzenia jaskrowego. Poziom tego ciśnienia jest ustalany zawsze indywidualnie dla każdego oka dotkniętego jaskrą i zależy od wielu czynników: wyjściowych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego, stopnia zaawansowania jaskry, typu jaskry czy wieku chorego. Im większe uszkodzenie tym niższe ciśnienie należy utrzymywać w oku.
Metody leczenia jaskry:
W terapii farmakologicznej stosuje się obecnie 4 grupy leków, których działanie opiera się albo na zmniejszeniu produkcji cieczy wodnistej albo zwiększeniu łatwości jej odpływu z gałki ocznej. Co skutkuje redukcją ciśnienia wewnątrzgałkowego. Gdy zachodzi potrzeba większej redukcji ciśnienia wewnątrzgałkowego należy zastosować dodatkowo laseroterapię albo skierować pacjenta na leczenie chirurgiczne.
Zabiegi laserowe trwają kilka minut. Są bezbolesne, przeprowadza się je po wcześniejszym podaniu kropli znieczulających.
Wskazania do selektywnej trabekuloplastyki (SLT):
Jest to laserowa plastyka kąta przesączania, która polega na wykonaniu kilkudziesięciu ognisk za pomocą lasera Q- switched Nd: YAG.
Wskazania do irydotomii laserowej (LPI):
Zabieg LPI zapobiega zamykaniu kąta przesączania dlatego należy go wykonać znacznie wcześniej, tuż po rozpoznaniu predyspozycji anatomicznej do zamknięcia kąta i rozwoju jaskry.
W przypadku, gdy pomimo leczenia farmakologicznego ciśnienie wewnątrzgałkowe jest nadal podwyższone lub występuje progresja uszkodzenia jaskrowego należy zastosować leczenie chirurgiczne. Leczenie operacyjne jest metodą z wyboru w przypadku rozpoznania jaskry zaawansowanej przy współistniejącym znacznie podwyższonym ciśnieniu wewnątrzgałkowym i minimalnych szansach jego uregulowania metodami zachowawczymi.
Prawidłowe leczenie jaskry w większości przypadków zwalnia a u niektórych nawet zatrzymuje postęp choroby. Nie prowadzi jednak do całkowitego wyleczenia ani nie odwraca powstałych uszkodzeń nerwu wzrokowego.
Specjaliści okulistyki zalecają, aby przynajmniej raz w roku wykonywać badania kontrolne wzroku. Bardzo ważna jest profilaktyka, należy badać o wzrok niezależnie od tego, czy podejrzewamy u siebie jakieś schorzenia, czy nie. Ma to ogromne znaczenie przy diagnostyce jaskry, która już przy pierwszych dolegliwościach może być dużym zagrożeniem dla uratowania wzroku pacjenta. To podstępna choroba, która uszkadza nerw wzrokowy i nie daje żadnych objawów. Bardzo często wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie właściwego leczenia pozwala uniknąć pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku.
Pacjenci obciążeni genetycznie, u których objawy pojawiają się w bardzo młodym wieku, to zaledwie 5-6% chorych. Pierwotna przyczyna powstawania tej choroby nie jest znana; jest wiele czynników ryzyka, dużą rolę odgrywa także proces starzenia się – dlatego tak ważne są profilaktyczne badania
Jaskra – w przeciwieństwie do innych chorób oczu, np. zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) potrafi w ciszy rozwijać się latami. Jeśli zauważysz pierwsze symptomy choroby, takie jak:
„Tak, jaskra nie boli i dlatego jest tak niebezpieczna. Statystycznie Polacy badają się okulistycznie co kilka lat i najczęstszą okazją do zbadania wzroku są obligatoryjne badania okresowe przy zmianie pracy lub przy zmianie prawa jazdy – to stanowczo za rzadko. Powinniśmy się badać – nawet jak nie mamy żadnych objawów – co najmniej co dwa lata.”
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00