Leczenie jaskry

Jaskra jest chorobą nieuleczalną dlatego leczenie jaskry trwa do końca życia chorego. Tym skuteczniejsze jest leczenie jaskry im wcześniej choroba zostanie wykryta. Leczenie na ogół nie jest w stanie przywrócić utraconego już wzroku, ale prawidłowo prowadzone potrafi zapobiec dalszej utracie widzenia.

Jaskra: dowiedz się więcej.

Jedyną skuteczną metodą leczenia jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Podejmując leczenie należy dążyć do osiągnięcia takiego poziomu przy którym spodziewamy się zatrzymania lub maksymalnego spowolnienia uszkodzenia jaskrowego. Poziom tego ciśnienia jest ustalany zawsze indywidualnie dla każdego oka dotkniętego jaskrą i zależy od wielu czynników: wyjściowych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego, stopnia zaawansowania jaskry, typu jaskry czy wieku chorego. Im większe uszkodzenie tym niższe ciśnienie należy utrzymywać w oku.

Metody leczenia jaskry:

 • farmakologiczne – za pomocą kropli, podawanych do chorego oka, 
 • laserowe,
 • chirurgiczne.

W terapii farmakologicznej stosuje się obecnie 4 grupy leków, których działanie opiera się albo na  zmniejszeniu produkcji cieczy wodnistej albo zwiększeniu łatwości jej odpływu z gałki ocznej. Co skutkuje redukcją ciśnienia wewnątrzgałkowego. Gdy zachodzi potrzeba większej redukcji ciśnienia wewnątrzgałkowego należy zastosować dodatkowo laseroterapię albo skierować pacjenta na leczenie chirurgiczne.

Zabiegi laserowe trwają kilka minut. Są bezbolesne, przeprowadza się je po wcześniejszym podaniu kropli znieczulających.

Wskazania do selektywnej trabekuloplastyki (SLT):

 • jaskra pierwotna otwartego kąta,
 • nadciśnienie oczne,
 • jaskra wtórna otwartego kąta – barwnikowa, pseudozłuszczeniowa,
 • jaskra młodzieńcza otwartego kąta.

Jest to laserowa plastyka kąta przesączania, która polega na wykonaniu kilkudziesięciu ognisk za pomocą lasera Q- switched Nd: YAG.

Wskazania do irydotomii laserowej (LPI):

 • jaskra zamykającego się kąta,
 • konfiguracja zamkniętego kąta,
 • jaskra barwnikowa (niektóre postacie, z tzw. wklęsłą konfiguracją tęczówki i odwrotnym blokiem źrenicznym),
 • jaskra młodzieńcza otwartego kąta.

Zabieg LPI zapobiega zamykaniu kąta przesączania dlatego należy go wykonać znacznie wcześniej, tuż po rozpoznaniu predyspozycji anatomicznej do zamknięcia kąta i rozwoju jaskry.

W przypadku, gdy pomimo leczenia farmakologicznego ciśnienie wewnątrzgałkowe jest nadal podwyższone lub występuje progresja uszkodzenia jaskrowego należy zastosować leczenie chirurgiczne. Leczenie operacyjne jest metodą z wyboru w przypadku rozpoznania jaskry zaawansowanej przy współistniejącym znacznie podwyższonym ciśnieniu wewnątrzgałkowym i minimalnych szansach jego uregulowania metodami zachowawczymi.

Prawidłowe leczenie jaskry w większości przypadków zwalnia a u niektórych nawet zatrzymuje postęp choroby. Nie prowadzi jednak do całkowitego wyleczenia ani nie odwraca powstałych uszkodzeń nerwu wzrokowego.

Profilaktyka jaskry

Specjaliści okulistyki zalecają, aby przynajmniej raz w roku wykonywać badania kontrolne wzroku. Bardzo ważna jest profilaktyka, należy badać o wzrok niezależnie od tego, czy podejrzewamy u siebie jakieś schorzenia, czy nie. Ma to ogromne znaczenie przy diagnostyce jaskry, która już przy pierwszych dolegliwościach może być dużym zagrożeniem dla uratowania wzroku pacjenta. To podstępna choroba, która uszkadza nerw wzrokowy i nie daje żadnych objawów. Bardzo często wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie właściwego leczenia pozwala uniknąć pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku. 

Pacjenci obciążeni genetycznie, u których objawy pojawiają się w bardzo młodym wieku, to zaledwie 5-6% chorych. Pierwotna przyczyna powstawania tej choroby nie jest znana; jest wiele czynników ryzyka, dużą rolę odgrywa także proces starzenia się – dlatego tak ważne są profilaktyczne badania

Niepokojące objawy

Jaskra – w przeciwieństwie do innych chorób oczu, np. zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) potrafi w ciszy rozwijać się latami. Jeśli zauważysz pierwsze symptomy choroby, takie jak:

 • – efekt halo – tęczowe kręgi wokół światła;
 • – zamglone widzenie połączone z bólem głowy;
 • – nieustępujący silny ból oka połączony z bólem głowy 

NATYCHMIAST ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA OKULISTY, KTÓRY DIAGNOZUJE CIĘ W KIERUNKU ROZPOZNANIA JASKRY.

„Tak, jaskra nie boli i dlatego jest tak niebezpieczna. Statystycznie Polacy badają się okulistycznie co kilka lat i najczęstszą okazją do zbadania wzroku są obligatoryjne badania okresowe przy zmianie pracy lub przy zmianie prawa jazdy – to stanowczo za rzadko. Powinniśmy się badać – nawet jak nie mamy żadnych objawów – co najmniej co dwa lata.”

avatar

Prof. nadzw. dr hab. Joanna Wierzbowska

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jaskra – fakty i mity

Jaskra: Co warto wiedzieć?

więcej
Jaskra – co to jest?
Jaskra – co to jest?
Definicja i epidemiologia Jaskra występuje 4 razy częściej u rodzeństwa osób...
więcej
Rodzaje jaskry
Rodzaje jaskry
Tradycyjny podział obejmuje jaskrę otwartego lub zamkniętego kąta przesączania, pierwotną lub...
więcej
Jaskra – czynniki ryzyka
Jaskra – czynniki ryzyka
Główną przyczyną zaniku nerwu wzrokowego w jaskrze jest podwyższone ciśnienie w...
więcej
Objawy jaskry
Objawy jaskry
U 85% chorych jaskra przebiega bez żadnych objawów i podstępnie niszczy...
więcej
Diagnostyka i badania jaskry
Diagnostyka i badania jaskry
Jedyną skuteczną metodą zatrzymania lub spowolnienia jaskry jest jej wczesne wykrycie...
więcej
Diagnostyka – badanie OCT
Diagnostyka – badanie OCT
OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, jest precyzyjnym badaniem struktur oka....
więcej
Metody leczenia jaskry
Metody leczenia jaskry
Jedyną skuteczną metodą leczenia jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Podejmując leczenie,...
więcej
Jaskra – fakty i mity
Jaskra – fakty i mity
Jaskra jest najgroźniejszą przewlekłą chorobą nerwu wzrokowego, prowadzącą do nieodwracalnej utraty...

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00