Refrakcyjna wymiana soczewki – najczęściej zadawane pytania

Diagnostyka, leczenie, rekonwalescencja po zabiegu.

Nasi specjaliści najczęściej sięgają po miękkie, akrylowe soczewki, które łatwo wprowadzić do gałki ocznej – wystarczy małe, 2 mm nacięcie. Są delikatne i idealnie dostosowują się do anatomii oka. W klinikach Optegra stosuje się markowe soczewki renomowanych producentów światowej klasy: Alcon, AMO, Zeiss.

Ostateczny wybór soczewki zawsze należy do Pacjenta – nasi specjaliści z uwagą wsłuchują się w jego indywidualne potrzeby i oczekiwania dotyczące jakości widzenia po zabiegu. Decyzję Pacjenci podejmują po szczegółowej rozmowie z lekarzem podczas badania. Specjalista służy radą i sugeruje optymalne rozwiązanie, które uwzględnia stan operowanego oka oraz nakłady finansowe, jakie Pacjent jest skłonny przeznaczyć na soczewkę.

Zwykle nie występują przeciwwskazania do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki. Zabieg jest bezpieczny, nie trwa długo i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Jednak każdy pacjent, który odda swe zdrowie w nasze ręce, zostaje skierowany na badania dodatkowe oraz konsultacje. Specjalista przeprowadza też wnikliwe badanie okulistyczne. W pełni rozumiemy, jak istotny jest zdrowy i sprawny narząd wzroku i jaka odpowiedzialność na nas spoczywa.

Najczęściej refrakcyjną wymianę soczewki wykonuje się na obojgu oczach. W takiej sytuacji najpierw operuje się jedno oko, a w innym terminie – drugie.

Wszelkich, bardzo szczegółowych informacji udziela specjalista po przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych.
Typowe zalecenia przed zabiegiem:
• 3-4 godziny przed operacją należy zjeść lekki posiłek.
• Jeśli Pacjent stale przyjmuje leki – powinien je zażyć o czasie w stałej dawce (o ile lekarz nie zaleci inaczej).
• Nie wolno spożywać alkoholu, kawy ani innych napojów z kofeiną.
• Dla wygody warto przygotować lekką, wygodną i niekrępującą ruchów odzież na czas zabiegu, a także wygodne obuwie lub lekkie obuwie zamienne.
• W dniu zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu.
• Warto poprosić bliską osobę, o towarzystwo podczas wizyty w klinice oraz w drodze do domu.
• Przed operacją warto zrelaksować się i uspokoić – to bezpieczny, bezbolesny i skuteczny zabieg, który pozwala wrócić do normalnej aktywności i na nowo cieszyć się pięknem otaczającego świata.

Najczęściej stosuje się miejscowe znieczulenie (za pomocą aplikacji kropli do oczu). Jest to bardzo bezpieczna metoda, która znosi wszelkie wrażenia bólowe w okolicach operowanego oka. Nie obejmuje skóry powiek, dzięki temu pacjent zachowuje wrażenia dotykowe, a zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Zabieg nie trwa długo, jednak czas operacji u każdego Pacjenta może nieco się różnić – zależnie od indywidualnych uwarunkowań. Lekarz przeprowadza wymianę soczewki w czasie optymalnym dla Pacjenta i jego bezpieczeństwa. Najważniejsze, by zabieg okazał się skuteczny i rzeczywiście pomógł odzyskać naturalne, prawidłowe widzenie. Zwykle trwa kilkanaście minut.

W naszych Klinikach stosujemy wygodną i komfortową metodę fakoemulsyfikacji, dzięki której Pacjenci Optegra wracają do domu już po kilku godzinach od operacji. Jest to zabieg mało obciążający organizm, a wiele osób po upływie kilku dni podejmuje pracę zawodową. Pacjent zgłasza się do Kliniki na wizytę kontrolną w następnej dobie po zabiegu, celem oceny stanu gałki ocznej, umiejscowienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej oraz procesu gojenia. Na kolejną wizytę kontrolną zazwyczaj zapraszamy naszych Pacjentów po upływie kilku dni, a następnie – po 4 tygodniach od dnia operacji.

Refrakcyjna wymiana soczewki metodą fakoemulsyfikacji pozwala znacznie skrócić okres rekonwalescencji. Niemniej, należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń specjalisty. Przede wszystkim należy bewzględnie przestrzegać zakazu dźwigania oraz schylania się po zabiegu. Zachęcamy do korzystania ze wsparcia i pomocy bliskich osób w ciągu kilku dni po operacji. Wtedy Pacjent może jeszcze wciąż widzieć niewyraźnie – zatem łatwo o pomyłkę np. podczas przyjmowania leków czy aplikacji kropli. Ktoś z rodziny powinien też towarzyszyć rekonwalescentowi w drodze na wizytę kontrolną (dzień po operacji).

Oczywiście – wszystkie zabiegi operacyjne wymagają szczególnych procedur postępowania. Każdy Pacjent, który zostanie otoczony naszą opieką, otrzyma szczegółową listę wytycznych i wskazówek, czego powinien unikać po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki.

Potencjalne powikłania po operacji refrakcyjnej wymiany soczewki wyjaśnia lekarz podczas konsultacji, ale zdarzają się one niezmiernie rzadko. Nasz zespół w sposób szczególny troszczy się o bezpieczeństwo Pacjentów, wykorzystuje szeroką, specjalistyczną wiedzę medyczną i najnowocześniejszy sprzęt.

Nasze kliniki współpracują wyłącznie z lekarzami, którzy mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem i praktyką lekarską oraz sukcesami zawodowymi. Dbamy o to, by Pacjenci – oddając się w ręce specjalistów Optegra – czuli się pewnie i bezpiecznie. Pragniemy, by każdy Pacjent miał świadomość, że o jego zdrowie zatroszczą się profesjonaliści, pełni empatii i zrozumienia.

Baza wiedzy

więcej
Refrakcyjna wymiana soczewki
Refrakcyjna wymiana soczewki
Refrakcyjna wymiana soczewki to skuteczna alternatywa dla laserowej korekcji wad wzroku...
więcej
Starczowzroczność – okulary do czytania to już nie jest konieczność!
Starczowzroczność – okulary do czytania to już nie jest konieczność!
Starczowzroczność (prezbiopia), potocznie nazywana problemem „zbyt krótkiej ręki”, to nie choroba,...
więcej
Laserowa korekcja starczowzroczności
Laserowa korekcja starczowzroczności
Jeżeli nigdy nie nosiłeś okularów do czytania, a dzisiaj oddalasz telefon...
więcej
Korekcja astygmatyzmu
Korekcja astygmatyzmu
Czy wiesz, że astygmatyzm ma prawie połowa Brytyjczyków noszących okulary korekcyjne?...
więcej
Soczewki fakijne
Soczewki fakijne
Jeżeli po raz kolejny usłyszałeś, że nie kwalifikujesz się do zabiegu...