Refrakcyjna wymiana soczewki – najczęściej zadawane pytania

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, dotyczące refrakcyjnej wymiany soczewki. Wyjaśniamy tu jak wygląda zabieg, ile trwa rekonwalescencja oraz kiedy można spodziewać się efektów zabiegu.

Nasi specjaliści najczęściej sięgają po miękkie, akrylowe soczewki, które łatwo wprowadzić do gałki ocznej – wystarczy małe, 2 mm nacięcie. Są delikatne i idealnie dostosowują się do anatomii oka. W klinikach Optegra stosuje się markowe soczewki renomowanych producentów światowej klasy: Alcon, AMO, Zeiss.

Ostateczny wybór soczewki zawsze należy do Pacjenta. Nasi specjaliści z uwagą wsłuchują się w jego indywidualne potrzeby i oczekiwania, dotyczące jakości widzenia po zabiegu. Nasi lekarze służą radą i dobierają optymalne rozwiązanie, które uwzględnia stan operowanego oka oraz nakłady finansowe, jakie Pacjent jest skłonny przeznaczyć na soczewkę.

Zwykle nie występują przeciwwskazania do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki. Zabieg jest bezpieczny, nie trwa długo i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Jednak każdy Pacjent, który odda swe zdrowie w nasze ręce, zostaje skierowany na dodatkowe badania oraz konsultacje. Lekarz przeprowadza też wnikliwe badanie okulistyczne. W pełni rozumiemy jak istotny jest zdrowy i sprawny narząd wzroku i jaka odpowiedzialność na nas spoczywa.

Najczęściej zabieg wykonuje się na obojgu oczu, ale nie tego samego dnia. Najpierw operuje się jedno oko, a w innym terminie – drugie.

Szczegółowych informacji o tym, jak przygotować się do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki udziela lekarz po przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych.

Typowe zalecenia przed zabiegiem:
• na 3-4 godziny przed operacją należy zjeść lekki posiłek,
• jeśli Pacjent stale przyjmuje leki – powinien je zażyć o czasie, w stałej dawce (o ile lekarz nie zaleci inaczej),
• w dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, kawy ani innych napojów z kofeiną,
• w dniu operacji warto założyć niekrępującą ruchów odzież, a także wygodne obuwie lub lekkie obuwie zamienne,
• w dniu zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu,
• warto poprosić bliską osobę o towarzystwo podczas wizyty w klinice oraz w drodze do domu,
• przed operacją warto się zrelaksować i uspokoić – to bezpieczny, bezbolesny i skuteczny zabieg, który pozwala wrócić do normalnej aktywności i na nowo cieszyć się pięknem otaczającego świata.

Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe, aplikując do oczu specjalne krople. Jest to bardzo bezpieczna metoda, która znosi wszelkie wrażenia bólowe w okolicach operowanego oka. Nie obejmuje skóry powiek, dzięki temu Pacjent zachowuje wrażenia dotykowe, ale mimo to zabieg jest całkowicie bezbolesny.

 

Zabieg nie trwa długo, zwykle kilkanaście minut, jednak czas operacji u każdego Pacjenta może się różnić – zależnie od indywidualnych uwarunkowań. Lekarz przeprowadza wymianę soczewki w czasie optymalnym dla Pacjenta i jego bezpieczeństwa. Najważniejsze, by zabieg okazał się skuteczny i rzeczywiście pomógł odzyskać naturalne, prawidłowe widzenie.

W klinikach Optegra stosujemy wygodną i komfortową metodę fakoemulsyfikacji, dzięki której Pacjenci wracają do domu już po kilku godzinach od operacji. Jest to zabieg mało obciążający organizm, a wiele osób po upływie kilku dni podejmuje pracę zawodową. Pacjent zgłasza się do kliniki na wizytę kontrolną w następnej dobie po zabiegu w celu oceny stanu gałki ocznej, umiejscowienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej oraz procesu gojenia. Na kolejną wizytę kontrolną zazwyczaj zapraszamy naszych Pacjentów po upływie kilku dni, a następnie – po 4 tygodniach od dnia operacji.

Refrakcyjna wymiana soczewki metodą fakoemulsyfikacji pozwala znacznie skrócić okres rekonwalescencji. Niemniej, należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń specjalisty. Przede wszystkim należy bezwzględnie przestrzegać zakazu dźwigania oraz schylania się po zabiegu. Zachęcamy do korzystania ze wsparcia i pomocy bliskich osób w ciągu kilku dni po operacji. Wtedy Pacjent może jeszcze wciąż widzieć niewyraźnie – zatem łatwo o pomyłkę np. podczas przyjmowania leków czy aplikacji kropli. Ktoś z rodziny powinien też towarzyszyć rekonwalescentowi w drodze na wizytę kontrolną (dzień po operacji).

Oczywiście. Wszystkie zabiegi operacyjne wymagają szczególnych procedur postępowania. Każdy Pacjent, który zostanie otoczony naszą opieką, otrzyma szczegółową listę wytycznych i wskazówek, czego powinien unikać po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki.

Potencjalne powikłania po operacji refrakcyjnej wymiany soczewki wyjaśnia lekarz podczas konsultacji. Zdarzają się one jednak niezmiernie rzadko. Nasz zespół w sposób szczególny troszczy się o bezpieczeństwo Pacjentów, wykorzystując szeroką, specjalistyczną wiedzę medyczną i najnowocześniejszy sprzęt.

 

Nasze kliniki współpracują wyłącznie z lekarzami, którzy mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem i praktyką lekarską oraz sukcesami zawodowymi. Dbamy o to, by Pacjenci – oddając się w ręce specjalistów Optegra – czuli się pewnie i bezpiecznie. Pragniemy, by każdy Pacjent miał świadomość, że o jego zdrowie zatroszczą się profesjonaliści, pełni empatii i zrozumienia.

 

Baza wiedzy

więcej
Refrakcyjna wymiana soczewki
Refrakcyjna wymiana soczewki
Refrakcyjna wymiana soczewki to skuteczna alternatywa dla laserowej korekcji wad wzroku...
więcej
Starczowzroczność – okulary do czytania to już nie jest konieczność!
Starczowzroczność – okulary do czytania to już nie jest konieczność!
Starczowzroczność (prezbiopia), potocznie nazywana problemem „zbyt krótkiej ręki”, to nie choroba,...
więcej
Laserowa korekcja starczowzroczności
Laserowa korekcja starczowzroczności
Jeśli Twój wzrok zawsze był dobry, a dzisiaj oddalasz telefon czy...
więcej
Korekcja astygmatyzmu
Korekcja astygmatyzmu
Czy wiesz, że z astygmatyzmem boryka się prawie połowa Brytyjczyków noszących...
więcej
Soczewki fakijne
Soczewki fakijne
Jeżeli po raz kolejny usłyszałeś, że nie kwalifikujesz się do zabiegu...