Istnieją wprawdzie specjalistyczne preparaty farmakologiczne (w postaci kropli do oczu czy suplementów diety), które poprawiają metabolizm soczewki i w pewnym stopniu zapobiegają postępowi jej mętnienia, ale niestety żaden lek nie potrafi odwrócić procesu zaćmy ani całkowicie go zahamować. Tutaj pomaga tylko chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy.
Postęp medycyny sprawił, że operacja zaćmy jest metodą całkowicie bezpieczną i nie wiąże się już z długim, uciążliwym pobytem w szpitalu. To właśnie między innymi z tej przyczyny pacjenci dawniej zwlekali z decyzją o zabiegu i wielokrotnie przekładali jego termin. W dzisiejszych czasach jest zupełnie inaczej – bezpiecznie, skutecznie i komfortowo, a co najważniejsze najczęściej bez potrzeby hospitalizacji. Zabiegi usunięcia zaćmy wykonuje się w trybie jednodniowym.
Sam zabieg usunięcia zaćmy metodą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji nie trwa długo i zamyka się w kilkunastu minutach. Podczas zabiegu specjalista wykonuje niewielkie cięcie (około 2,2 mm). Korzystając z ultradźwięków, rozbija i usuwa zmętniałą soczewkę, a na jej miejsce wprowadza nową sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Nacięcie operacyjne zamyka się samoistnie, nie jest wymagane zakładanie szwów.
Zabieg wykonuje się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego w postaci kropli. Dzięki temu organizm jest znacznie mniej obciążony, a chory może swobodnie porozumiewać się z lekarzem. Znakomite warunki ambulatoryjne, które zapewniamy podczas operacji zaćmy, pozwalają pacjentowi opuścić naszą Klinikę już kilka godzin po zabiegu. Wystarczy jeden zabieg, by pacjent mógł cieszyć się poprawą jakości widzenia przez całe życie. Zwłaszcza, że w Klinikach Optegra istnieje możliwość wyboru soczewki wewnątrzgałkowej. Nie istnieje naturalna soczewka, którą można wszczepić po usunięciu zaćmy. Dlatego tak ważne jest, żeby sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa działała zgodnie z fizjologią oka pacjenta, naśladując nie tylko funkcje biologiczne naturalnej soczewki, lecz także zapewniając maksymalizacje korzyści dla pacjenta. Soczewkę wymieniamy raz na całe życie i nie będziemy mieli szansy na zmianę decyzji, dlatego to właśnie wybór soczewki wydaje się kluczowy podczas kwalifikacji do operacji zaćmy.
U niektórych pacjentów po usunięciu zaćmy oka występuje tak zwana zaćma wtórna. Wiąże się ona z przymgleniem torebki, w której osadzona jest soczewka. W naszych Klinikach również wykonujemy zabiegi leczenia zaćmy wtórnej. Odbywają się one przy pomocy specjalistycznego lasera YAG. Metoda jest całkowicie bezpieczna, bezbolesna, a sam zabieg nie trwa długo i przeprowadza się go w czasie wizyty okulistycznej.
Wiele osób dotkniętych zaćmą zwleka z podjęciem decyzji o zabiegu, bojąc się bólu, powikłań, rezultatów pooperacyjnych. Bezpieczna technika operacyjna, szybkie gojenie oka oraz rehabilitacja pooperacyjna pozwalają pacjentom stosunkowo szybko wrócić do pracy zawodowej i codziennych obowiązków.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00